KÖY CAMİİ ÖĞRENCİLERİN EBA MERKEZİ OLDU

Küre ilçemizin Çatak Köyü Muhtarı Abdülkerim Güler, evinde internet olmayan öğrencilerin derslerini kaçırmaması için köye sınırsız internet bağlatarak köy camiini EBA merkezine dönüştürdü. Muhtar Güler, ders için cami avlusuna gelen öğrencilere aynı zamanda ikramlarda da bulunuyor.

KÖY CAMİİ ÖĞRENCİLERİN EBA MERKEZİ OLDU

 

Küre ilçemizin Çatak Köyü Muhtarı Abdülkerim Güler, evinde internet olmayan öğrencilerin derslerini kaçırmaması için köye sınırsız internet bağlatarak köy camiini EBA merkezine dönüştürdü. Muhtar Güler, ders için cami avlusuna gelen öğrencilere aynı zamanda ikramlarda da bulunuyor.
Koronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılı uzaktan eğitimle başladı. Milyonlarca öğrenci derslerini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredata göre hazırladığı EBA üzerinden takip ediyor. Ancak bazı bölgelerde yaşayan öğrenciler internet konusunda yeteri kadar şanslı olmuyor. Bu kapsamda Küre ilçemize bağlı Çatak Köyünde internet alt yapısı olmadığı gerekçesiyle internet verilemeyince, köyde ikamet eden çocuklar derslerinden geri kalınca köy muhtarı harekete geçti. Çatak Köyü Muhtarı Abdülkerim Güler, internet olmadığı için derslerinden uzak kalan öğrenciler için köye sınırsız internet bağlattı. Bağlanan internet sonrasında köy camiinde oluşturulan alanda, evinde internet olmayan öğrenciler EBA sistemine bağlanarak derslerini takip etme imkanına kavuştu. Köyde bulunan 10 öğrenci, muhtar Güler'in desteği ile camide kurulan alana gelerek derslerine bağlanmak için ücretsiz bir şekilde sınırsız internetten faydalanıyor. 

İNTERNET HİZMETİ SUNDUĞU ÖĞRENCİLERE İKRAMLAR YAPIYOR 


Çatak Köyü Muhtarı Abdülkerim Güler, internet alt yapısı olmadığı gerekçesiyle bir süredir köylerine internet bağlatamadı. Pandemi döneminde de köyde yaşayan çocukların eğitimden mahrum kalmasına gönlü razı olmayan Köy Muhtarı Güler, köylülerin de desteği ile köy camisinin yanına EBA destek ünitesi kurdu. Özel çaba göstererek bir GSM firması ile anlaşan Köy Muhtarı Abdülkerim Güler, köye getirdiği interneti çocukların hizmetine sundu. Havaların güzel olduğu zamanlar köy camisinin avlusunda, havaların kötü olduğu zaman da köy camisinde çocukların ders çalışmasını sağlayan Köy Muhtarı Güler, ayrıca ders yapan çocuklara çeşitli ikramlarda da bulunuyor. Şu anda köyde ikamet eden ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 10 çocuğun uzaktan eğitim gördüğü Çatak Köyünde çocuklar, ayrıca derslerinde birbirlerine de yardımcı oluyorlar. 


KÖYDEKİ 10 ÖĞRENCİ MUHTAR SAYESİNDE 
DERSLERİNDEN GERİ KALMIYOR 

Köylerine 1,5 yıldır internet getirmek için çaba sarf ettiklerini söyleyen Çatak Köyü Muhtarı Abdülkerim Güler, “Köyümüzde internet alt yapısı olmadığı için yaklaşık 1,5 yıl önce müracaat ettik. Birçok yere gittik. İnternet alt yapısı olmadığını gerekçe göstererek internet köyümüze bağlanmadı. En son pandemi döneminde köyümüzden okula giden öğrencilerimiz okula gidemeyince bizde GSM firmalarıyla görüşerek bir GSM firmasından köyümüze internet hizmeti sağladık Çatak Köyü Muhtarlığı olarak. Şu anda öğrenci kardeşlerimiz Çatak Köyünde havaların güzel olduğu zamanlar camimizi avlusunda açık havada, havaların kötü olduğu dönemlerde de camimizin alt katında derslerini yapabiliyorlar. EBA TV’den, EBA’nın programlarını takip edebiliyorlar. Uzaktan eğitim sistemine de bağlanarak canlı derslere katılabiliyorlar. Şu anda öğrencilerimiz çok memnunlar” dedi.

“MUHTARIMIZ SAĞ OLSUN” 


Muhtarlarının sayesinde derslerinden geri kalmadıklarını ifade eden Tuğçe Akyüz adlı öğrenci, “Virüsten dolayı okula gidemiyoruz. Bu yüzdende derslerimizi yapamıyoruz. Köyümüzde alt yapı olmadığı için internete de giremiyoruz. Canlı derslerimizi takip edemiyoruz. Muhtarımız sağ olsun onun sayesinde artık internete girebiliyoruz. Derslerimizi artık takip edebiliyoruz. Ayrıca biz, burada kendi aramızda bilemediğimiz, çözemediğimiz soruları da birbirimize sorup yapabiliyoruz” şeklinde konuştu. 

İnternet olmadığı için derslerini takip edemediklerini belirten ortaokul öğrencisi Muhammed Can Akyüz ve öğrenci Tuğba Akyüz’de muhtara teşekkür etti.

Çocuklarının derslerini takip edebilmesinin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Musa Özçelik adlı veli de şu ifadeleri kullandı: “İki çocuğum okula gidiyor. Okullar virüs nedeniyle kapalı, okula gidemedikleri için evden ders göremiyorlardı. Köyümüzde internet yoktu. Muhtarımız köyümüze bir sistem bulup internet bağlattırdı. Çocuklarımız, camimizin avlusunda internete bağlanarak EBA TV’den derslerini artık takip edebiliyorlar." 
İki kızının liseye gittiğine dikkat çeken velilerden Hatice Akyüz de, şunları söyledi: “İki tane kızım var, lise 3’üncü sınıfa gidiyorlar. İnternet olmadığından dolayı derslerine giremiyorlar. Derslerinden hep geri kalıyorlar. Bir türlü internet olmadığı için ders yapamıyorlar. Muhtarımız internet bağlattı, oradan girebiliyorlar ama derslerinden çok geri kaldılar. Sınavlarını yapamadılar. Onun için biz destek istiyoruz. Şu anda telefondan giriyorlar, yeni geldi internet o yüzden ders yapmaya ancak başladılar. İnternet geleli 2 hafta oldu.” (iha)

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER