Koronavirüs salgını hakkında konuşan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan - ÖLÜMCÜL BİR DURUMDAN SÖZ EDİYORUZ!

Muhtarlar ve Vatandaş Buluşmaları dün birleştirilerek Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan başkanlığında yapıldı. Koronavirüs salgınına dikkat çeken Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “Bu süreçte çok iyi bir sınav verirsek, hem birbirimizi, hem de sevdiklerimizi üzmemiş oluruz. Her kurumumuz ve kişiler, kendi önlemlerini en iyi şekilde almalılar. Çünkü gerçekten ciddi bir salgından geçiyoruz” dedi.

 Koronavirüs salgını hakkında konuşan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan  - ÖLÜMCÜL BİR DURUMDAN SÖZ EDİYORUZ!

 

Muhtarlar ve Vatandaş Buluşmaları dün birleştirilerek Kastamonu Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan başkanlığında yapıldı. Koronavirüs salgınına dikkat çeken Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “Bu süreçte çok iyi bir sınav verirsek, hem birbirimizi, hem de sevdiklerimizi üzmemiş oluruz. Her kurumumuz ve kişiler, kendi önlemlerini en iyi şekilde almalılar. Çünkü gerçekten ciddi bir salgından geçiyoruz” dedi.

Toplantı soru-cevap, muhtarlar ve halkın talep ve önerileriyle başladı. Uzaktan eğitim ile ilgili kırsal kesimde yaşanan internet sıkıntısına değinen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, internet erişimi noktasında neler yapılabileceğini sordu.

BAHÇACIOĞLU: 77 ÇOCUĞUMUZA TELEVİZYON TAHSİS ETTİK

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Kastamonu’da internet erişimi olmayan yerleşim yerlerimiz var. Bununla ilgili olarak da biz mobil bir araç oluşturduk. Kültür Müdürlüğü’nün Gezici Kütüphane adı altındaki araç için Kültür Müdürlüğümüz ile protokol oluşturduk. İnternet erişimi olmayan yerlere bu aracımızı gönderiyoruz. Telekom Müdürümüz ile de bir görüşme yaptım. Baz istasyonu, 4 kilometreye kadar sinyal alabiliyormuş. ‘Bazı bölgeler 4 kilometrenin ilerisinde olduğu için elimizden bir şey gelmiyor’ dediler. Bu anlamda ulaşamadığımız bir tane bile öğrenci olmamalıdır diye düşünüyoruz. Muhtarlarımızdan isteğimiz, bu anlamda internet erişimi olmayan çocuklarımız olursa bizimle irtibata geçerlerse bu sorunu çözmüş oluruz. Ayrıca il genelinde 260 EBA Destek Noktası oluşturduk. Televizyonu olmayan 77 çocuğumuza da televizyon tahsis ettik. Şu anda hiçbir evde televizyonu olmayan aile kalmadı” ifadelerini kullandı.

KILIÇARSLAN: BAZ İSTASYONU GEREKİYORSA KURULMALIDIR

İnternet erişiminin öneminden söz eden Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “İnternet erişimi tüm yerleşim yerlerimiz için kaçınılmaz bir ihtiyaç. Telekom bu durumu gözden geçirmelidir. Fiziki bir ağ oluşturulmalıdır. Baz istasyonu gerekiyorsa kurulmalıdır, ihale ise ihale. Hiçbir çocuğumuzun bu süreçte mağdur olmasına izin veremeyiz” diye konuştu.

ÇÖLEZ: ELİMİZİN GÜÇLENMESİ ADINA BİLGİLERİ İSTİYORUZ

Evlerinde karantina altında olan vatandaşlara yönelik İl Sağlık Müdürlüğü tarafından muhtarlara ulaştırılan listelere değinen Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, “Bu süreçte, evlerinde karantina sürecinde olan vatandaşlarla ilgili muhtarlarımızın da denetlemenin içinde olduğunu öğrendik. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından muhtarlarımıza karantina altında olan vatandaşların denetimi noktasında adres bilgileri listesi geliyor. Biz adres dışında isim listesi ve telefon numarası bilgilerini de talep ediyoruz. İfşa etmek adına değil, elimizin daha da güçlenmesi adına bu bilgileri istiyoruz” dedi.

KUTLU: SOY İSİM VE TELEFON BİLGİLERİNE DE YER VEREBİLİRİZ

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Yüksel Kutlu ise, “Elinizi güçlendirecek ise bunu da yapabiliriz. Listelerde adres dışında isim, soy isim ve telefon bilgilerine de yer verebiliriz” şeklinde konuştu.

YAPICIOĞLU: MASKE KONUSUNDA YETKİLİ MİYİZ?

Maske kullanımdan bahseden Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, “Şehir merkezlerinde evet maske takılması noktasında denetimler var. Ancak köylerde biz kimseye maske takın diyemiyoruz. Bu konuda yetkili miyiz?” şeklinde konuştu.

KILIÇARSLAN: CİDDİ BİR SALGINDAN GEÇİYORUZ

Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan: “Sayın Muhtarım; bu noktada bizler uyarıyı çoktan aşmış durumdayız. Artık maske takmak zorunlu ve kaçınılmaz. Ölümcül bir durumdan söz ediyoruz. Bu süreçte çok iyi bir sınav verirsek, hem birbirimizi hem de sevdiklerimizi üzmemiş oluruz. Her kurumumuz ve kişiler, kendi önlemlerini en iyi şekilde almalılar. Çünkü gerçekten ciddi bir salgından geçiyoruz” diye cevap verdi.

“TUTANAK TUTABİLİR”

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Yüksel Kutlu ise: “Kastamonu’da İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince muhtarlarımıza da denetleme yetkisi verilmiş durumda. Tutanak tutabiliyor ve yetkili mercilere bunu iletebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı. Vali Avni Çakır’ın toplantıya gelmesinin ardından basına kapalı olarak, toplantı sürdü.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER