Koronavirüs denetimine çıkan Vali Avni Çakır DAHA GÜZEL HABERLER VERECEĞİZ

Ülke genelinde “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla gerçekleşen koronavirüs denetimi, Vali Avni Çakır’ın önderliğiyle Nasrullah Meydanı ve Banka Sokak’ta yapıldı. Denetimde esnafa ve vatandaşlara uyarıda bulunan Vali Çakır, “Neredeyse artık sokakta maske takmayan vatandaşımız kalmadı. Bununla ilgili son 2 haftadır yoğun bir şekilde uygulama ve cezalandırma işlemine gittik. Biz cezalandırma olmadan bu işi halletmek istiyoruz ama bazen maalesef cezayı uygulamak kaçınılmaz oluyor” dedi.

 Koronavirüs denetimine çıkan Vali Avni Çakır  DAHA GÜZEL HABERLER VERECEĞİZ

 

Ülke genelinde “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla gerçekleşen koronavirüs denetimi, Vali Avni Çakır’ın önderliğiyle Nasrullah Meydanı ve Banka Sokak’ta yapıldı. Denetimde esnafa ve vatandaşlara uyarıda bulunan Vali Çakır, “Neredeyse artık sokakta maske takmayan vatandaşımız kalmadı. Bununla ilgili son 2 haftadır yoğun bir şekilde uygulama ve cezalandırma işlemine gittik. Biz cezalandırma olmadan bu işi halletmek istiyoruz ama bazen maalesef cezayı uygulamak kaçınılmaz oluyor” dedi.

Gerçekleşen denetime; Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci ve İl Sağlık Müdür Vekili Yüksek Kutlu katıldı.

“İNŞALLAH DAHA GÜZEL HABERLER VERECEĞİZ”

Denetimler hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Vali Avni Çakır, “Şu an sahada 10’dan fazla ekibimiz her gün düzenli olarak, ilimizdeki işyerlerinin, sanayi kuruluşlarının takibini yapıyor. Bu kapsamda özellikle yapmış olduğumuz çağrılar, uyguladığımız cezalarla maske konusunda ilimiz çok ciddi bir aşamaya geldi. Neredeyse artık sokakta maske takmayan vatandaşımız kalmadı. Bununla ilgili son 2 haftadır yoğun bir şekilde uygulama ve cezalandırma işlemine gittik. Biz cezalandırma olmadan bu işi halletmek istiyoruz ama bazen maalesef cezayı uygulamak kaçınılmaz oluyor. Kesilen cezalarla ilgili tahsil konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Bununla ilgili tahsil işlemlerine de başlanacaktır. Bu süreçte vatandaşımızda, esnafımızda farkındalığın arttırılmasına yönelik çabalarımızın olumlu katkılarını da bu hafta içinde görmeye başladık. Vaka artışlarımız bir önceki haftaya göre nispeten kontrol altına alındı gibi ama henüz anlamlı bir iniş başlamadı. Önümüzdeki hafta vaka sayılarında anlamlı inişler bekliyoruz. İnşallah daha güzel haberler vereceğiz. Fakat şu andaki rakamlar bizim kesinlikle kriz seviyesinde olmamızı gerektiriyor.

“YAPMAMAIZ GEREKEN ÇOK ŞEY VAR”

Bu hafta uygulamaya koyduğumuz diğer bir işlemde, izolasyona tabi tutulması gereken vatandaşlarımızın, kurallara uymadığı takdirde bunların KYK bağlı yurtlarda zorunlu ikametgaha tabi tutulmasıydı. Bu kapsamda bugün itibariyle 18 vatandaşımız şu an yurtlara alınmış durumda. Bunlardan 10 tanesi pozitif vaka, 8 tanesi de temaslı, 10 tane pozitif vaka çok ciddi vaka, bu insanları biz tespit etmeseydik bu insanlar sokaklarda pervasız bir şekilde hastalığı yaymaya devam edecekti. Yani vatandaşımızı bilinçlendirme noktasında hala yapmamız gereken çok şey var. Bu kapsamda biz zorla kimseyi izolasyona tabi tutmak istemiyoruz ama bu artık zaruret oldu, bunu yapmakta artık mecburuz. Bu tür vakaları biz zorla izolasyona tabi tuttuğumuz sürece bulaş riskini de en asgariye, alt seviyeye de indirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“İŞYERLERİNDE DE BELLİ BİR STANDARDI YAKALADIK”

“Taşköprü’de Tosya’da ve İnebolu’da yeni hastanelerimizi pandemi hastanesi olarak devreye aldık” diyen Vali Çakır, şöyle konuştu: “Artık vatandaşlarımızın orada da özellikle izolasyon durumu sıkıntılı olacak ya da takibi hastanede yapılması gereken vatandaşlarımızın yatışını yaptık. Bu da olumlu bir şekilde katkı verdi. Bazı vatandaşlarımız irade bir şekilde hastanede kalmak istiyor. Çünkü izolasyon ile ilgili ciddi sıkıntıları oluyor. Hanesi çok kalabalık ya da bakacak kimsesi yok. Bu tür vatandaşlarımızın bakımlarını da, tedavilerini de hastane ortamlarında yapıyoruz. Bu doğrultuda faaliyetlerimiz artarak devam ediyor. Vatandaşımızın desteği olmadan bu çabalarımızın başarılı olması zor. Her geçen gün vatandaşlarımızda artan hassasiyetleri de görüyoruz. İşyerlerinde de belli bir standardı yakaladık. Şimdi ağırlığımızı fabrikalara veriyoruz. Fabrikalarımızda ilave ekipler kurduk. İşyeri sahipleri ile gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Hem organizedeki fabrikalarımızdan, hem de üretim yapan işyerlerinden de üst seviyede hassasiyet ve destek bekliyoruz. Özellikle izolasyona tabii tutulması gereken kişilerle alakalı desteklerini bekliyoruz. Bu konuda da kendileriyle yakın işbirliğimiz devam ediyor. Bu konuda da ihmalleri olan işyerleri varsa da, gerekli cezai işlemlerde uygulanacak.”

“CEZALARI TAVİZSİZ BİR ŞEKİLDE UYGULAYACAĞIZ”

Kastamonu’da Salı gününden itibaren başlanan sigara yasağı hakkında da açıklama yapan Vali Çakır, “Sigaraya yasağı Salı günü başladı. Bununla ilgili duyurularımızı da yaptık. Bu kapsamda da 4 vatandaşımıza ceza uyguladık. Bu konuda kararlıyız. Aldığımız kararlara uymayan vatandaşlarımız varsa, cezaları tavizsiz bir şekilde uygulayacağız” şeklinde konuştu.

“ OLUMLU GELİŞME BEKLİYORUZ”

Vali Avni Çakır, Elif Kuyumculuk’ta yaşanan soygunun ardından yapılan çalışmalardan da söz etti. Çakır, “Olay Cumhuriyet Başsavcımız ve adli makamların kontrolünde olduğu için bu aşamada konuşmak doğru değil ama üzerinde çalıştığımız bir şahıs vardı. Bu şahısla alakalı bir gözaltı işlemi gerçekleştirildi. Şu anda adliyeye intikal ettirildi. Mevcut delilleri ile beraber bugün ya da yarın hakim karşısına çıkartılacak. Arkadaşlarımız olayın olduğu günden beri bugüne kadar, benimde yakın takibimle titiz bir çalışma gerçekleştirildi. İnşallah bugün olumlu bir gelişme bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

 Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER