KONSEY, TIP FAKÜLTESİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi arasında yapılacak afiliasyon protokolünün imzalanmasının ardından Kent Konseyi önceki akşam 'Tıp Fakültesi' gündemiyle toplandı.

 KONSEY, TIP FAKÜLTESİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI

 


Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi arasında yapılacak afiliasyon protokolünün imzalanmasının ardından Kent Konseyi önceki akşam 'Tıp Fakültesi' gündemiyle toplandı.

Geçtiğimiz haftalarda Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi, Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi arasında yapılacak olan afiliasyon için Kastamonu Üniversitesi ile Kastamonu Sağlık İl Müdürlüğü arasında imzalanan ön protokolün ardından tecrübe ve bilgi paylaşımı yapmak için geçtiğimiz gün Kent Konseyi toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Belediye Başkanı R.Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan, İGM Başkanı Güray Parçal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Zafer Ergün ve STK temsilcileri katıldı.

TIP FAKÜLTESİ VAKFI KURULACAK

Toplantıya afiliasyonun iki ayağı olan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler ve Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı’nın katılmaması dikkat çekerken toplantı sonunda Kastamonu Tıp Fakültesi’ne destek vermek adına ‘Vakıf’ kurulması kararlaştırıldı.

Oylama sonrasında kurulması planlanan ‘Tıp Fakültesi Vakfı’ için Günay Ozanoğlu, Yaşar Özdemir, Fethi Acar, Fatih Köse, Oğuz Fındıkoğlu, Yavuz Yücebıyık, Zühtü Aslan, Hilmi Omuzlu ve Yavuz Ballık ön çalışma gerçekleştirmek için gönüllü oldu. Vakfın kurulması için gerekli olan 60 bin TL için ilk destek ise 1.000 TL ile eski Milletvekili Fethi Acar’dan geldi.

ERGÜN: ÇOK GERİ KALDIK, HIZLI TOPARLANACAĞIZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kent Konseyi Başkanı Ahmet Zafer Ergün; “Afiliasyon süreci ile Kastamonu sağlık sektöründe üçüncü basamağa yükselme yolunda önemli bir adım attık. Valimiz Yaşar Karadeniz başta olmak üzere, Sağlık Müdürlüğü yetkililerine ve içinde bulunduğumuz durumu çok çabuk kavrayarak vaziyet alan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a çok teşekkür ediyorum. Çünkü biz bu konuda çok geri kaldık, çok hızlı toparlanacağız. Kent Konseyi ortak aklı temsil etmek üzere kuruldu. Kent Konseyi hiçbir siyasi görüşün bayraktarlığını değil, Kastamonu menfaatlerinde ortak aklın bayraktarlığını yapacaktır. Bizim amacımız kimseyi kötülemek yada yüceltmek değildir. Memleketimizin acil konuları arasında hastanemiz var.

“HASTANEMİZ YETMİYOR, YETEMİYOR”

Meslektaşlarımızın gayretlerini asla göz ardı edemeyiz. Onlar gerçekten çok çalışıyorlar. Ancak hastanemiz yetmiyor, yetemiyor. Neden yetemiyor, çünkü üçüncü basamak sağlık kuruluşu değil de ondan. Hastalarımız Tokat, Zonguldak, Karabük gibi bize eş değer vilayetlerin yollarında. Çünkü o illerde afiliasyon anlaşmaları yıllar önce yapıldı. Biz sağlıkta bunun için geriyiz. Hastanemize üçüncü basamağın imkanlarını taşıyamadık. Bu sebeple afiliasyon anlaşmasını organize eden Valimize, Rektörümüze ve Sağlık Müdürü meslektaşıma teşekkür ederim. Tıp Fakültesi’nin ilk dört sınıfının Kastamonu’ya geleceğini öğrendik. Birinci sınıfları bizim üniversitemiz içerisindeki binalarda idare edebiliriz, ancak diğer sınıflara morfoloji binamız olmadan, laboratuvarlar olmadan layıkıyla eğitim yaptırmamız mümkün değildir. Milletvekili Metin Çelik’ten aldığım bilgiye göre üniversitemizin tahsisat sorunu yok. Naci Ağbal’ın sözünün olduğunu ve süreci takip ettiğini belirtti. Ama üniversitemiz bu tahsisatı şu anda kullanamayacak durumda. Çünkü müteahhit iflas etmiş. Bundan dolayı da adli sorun var. Bu sorun aşılmadan da adım atılamıyor.

“BİZDEN BAŞKA ÜNİVERSİTEYİ YALNIZ BIRAKMIŞ BİR İL YOK”

Kastamonu’yu seven herkesin mutlak katkı yapması gerekiyor. Araştırmalarıma göre üniversite vakfı bulunmayan nadir illerden belki de tek iliz. Bizden başka üniversiteyi yalnız bırakmış bir il yok. Biz sivil toplum olarak çok geri kaldık. Bunda ben kendime de öz eleştiri yapıyorum, zamanında bu konuda yeterince zaman ayırmadığım için. Bu vakıf çok önce kurulmalıydı. Karabük Üniversitesi’nin ekonomiye verdiği katkı ortada. Bir onlara bakın bir de bize bakın. Çünkü biz üniversitemizi destekleyemedik. Üniversiteyi destekleyerek hastanemizi de desteklemiş olacağız. Bu nedenle vakıf kurulmasını öneriyorum. 60 bin TL ile bir vakıf kurmak mümkün. Projeler yaparak ciddi katkı sağlayabiliriz. Vakıf çatısı altında tüm siyasi görüşler bir araya gelmelidir. Vakfın başında da gerektiğinde iktidar ile iyi ilişkiler kuracak bir kişi olmalıdır. Eğer Kent Konseyi’nden bir talepte bulunulursa, biz Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi sayın Yavuz Yücebıyık’ı bu vakfın kurucu heyetine öneriyoruz. Kendisi Kastamonu’yu çok iyi bilen, yıllarca Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapmış bir kişidir. Vakıf olmadan üniversitemiz yol alamaz. Sivil toplum elini taşın altına sokmalı. Sivil toplum biraz hareketli olmalı. Kastamonu Kalkınma Vakfı var neden ondan yararlanmıyoruz diye bir soru gelebilir. Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın merkezi İstanbul’dadır. Onlarda birçok diğer projelerin peşinde. Biz Kastamonu’nun merkezinde bir vakıf kuralım.”

VİDİNLİOĞLU: HIZLI BİR ŞEKİLDE YOL ALDIRMAMIZ LAZIM

Belediye Başkanı Dr. Galip Vidinlioğlu; “Üniversite, kuruluş tarihinden itibaren hep inişli-çıkışlı bir grafikle karşımızda oldu. En azından benim dışarıdan gözlemim böyle oldu. Kent ve üniversitenin entegrasyonu, diğer illere oranla biraz zayıf kaldı. Dolayısıyla yol almamız uzun süre aldı. Tıp Fakültesi ayrı bir konu. Hacettepe ile başlayan serüven, Devlet Hastanesi yapılacak binanın Hacettepe'ye devri ve akabinde gelen ödeneklerin farklı kullanılması, binanın atıl vaziyete düşmesi, Hacettepe ile olan protokolün sona ermesi gibi konular. Geçmiş geçmişte kaldı, artık önümüze bakıp yeni şeyler söylememiz lazım. Afiliasyon anlaşması da bunun ilk adımıdır ve önemli bir adımdır. Bu anlamda emeği geçenlere teşekkür ederiz. Akabinde Tıp Fakültesi'ne biran evvel aktif ve hızlı bir şekilde yol aldırmamız lazım. Kastamonu'ya geçmişte civar illerden çok ciddi bir hasta sirkülasyonu vardı. 13 yıl önce kendi polikliniğimi kurduğumda Bartın, Zonguldak, Çankırı ve Sinop göz hastaları bizim kliniğimize gelirdi. Son dönemde maalesef sadece Sinop'tan gelen hastalarımız var, onun dışındaki hemen hemen hiçbir hasta gelmez oldu, çünkü kendi illerindeki sağlık problemlerini çözüyorlar. Dolayısıyla o öyle olmuş, bu böyle olmuş çok önemli değil ama genellikle ikinci basamak da yazılabilen ilaçların bir kısmı üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına devredildi. Ondan kaynaklı bir problem yaşanıyor. Annesinin, babasının veya çocuğunun kullanması gereken ilaçların raporunu çıkartmak için bile üçüncü basamağa müracaat lazım. Bu da kendi içinde bir problemi beraberinde getiriyor. Gittiğiniz ildeki hekim arkadaş sizi bilmez, tanımaz. Buradaki hekim arkadaşlarla probleminizi çözebiliyordunuz fakat diğer illerde bunu yapmanızda ciddi zaman alıyor. Sosyal medyaya bir göz attım, en az 8-10 tane civar illerdeki hastanelerde çekilmiş fotoğraflar paylaşılmıştı. O orada, bu burada ameliyat olmuş. Bana da her gün bu konuda 4-5 telefon geliyor. Üniversite ile bu entegrasyonun biran evvel sağlanması gerekiyor. Kastamonu'nun problemlerini buradaki katılımcılar herkesten çok daha fazla biliyor. Bu konuda da burada yeterli sayıda gönüllü olacağına inanıyorum. Bu tarz üniversitenin, tıp fakültesinin gelişimine katkı sağlamak genellikle vakıf üzerinden oluyor. Bu hemen hemen her yerde böyle. Üniversite ve kentin birlikte hareket etmesinin, şehre büyük katkı sağlayacağını daha önceden de defalarca dile getirdim. Onun için bu vakfın kurulmasını önemsiyorum. Bizlere düşen ne varsa belediye olarak yapmaya hazırız.

“GEREKİRSE KENDİM DE KATKI SUNMAYA HAZIRIM”

Şu dönem itibariyle imkanlarımız kısıtlıda olsa ben böyle bir hayır işinde hiç paradan puldan çekinecek değilim. Gerekirse kendim de katkı sunmaya hazırım ama yeterki bu işte yol alalım. Kastamonu sağlıkta geri kalmasın. O kadar ciddi geri düştük ki sağlık alanında, bir hekim olarak ben bundan ciddi rahatsızım. Sağlık herşeyden önemli, paradan da, puldan da önemli. En azından sağlık için bir araya gelelim, şehir için bir araya gelelim. Sağlık için adımlarımızı biraz daha hızlı atalım ve inşallah Kastamonu'yu sağlık alanında o eski ihtişamlı günlerine geri döndürelim.”

KARADENİZ: İKİ YARIM BİR BÜTÜN OLUŞTURACAK

Vali Yaşar Karadeniz: “Geldiğim günden beri afiliasyon hep ilimizin gündemineydi. Eminim ondan öncede gündemde olan bir konuydu. Çünkü akıl diyor ki: Orada bir üniversite var, bunun bünyesinde açılmış bir tıp fakültesi var ve öbür tarafta da ikinci basamak bir devlet hastanesi var. İkinci basamakta olmasından dolayı da bazı eksikleri var ve bu ikisi güçlerini birleştirdiğinde, iki yarım oldukları için bir bütün oluşturacak. Ancak bugüne kadar Sağlık Müdürlüğü aşamasında herhangi bir sıkıntımız olmadı. Oradaki arkadaşlarımız hep afiliasyondan yana tercihlerini kullanmaya hazırdılar fakat kısmet olmadı. Yeni rektörümüz de göreve başladıktan sonra bu konuya oldukça sıcak baktı ki; kendisiyle ilk görüşmemizde de konuştuğumuz konulardan biri buydu. Eminim gittiği her kapıda da bu konu konuşulmuştur. Çünkü dediğim gibi bu ilimizin ortak gündemiydi ve bu süreç içerisinde yapılan çalışmalarda şu anda ildeki imza aşaması tamamlandı. Sağlık Müdürlüğümüz ve üniversitemiz imzaları atmış bulunuyor. Ancak bunun bir başka üst aşaması var: İmzaların Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından da onaylanması gerekiyor. Şimdi hepimizin el birliği ile çalışması gereken husus budur. Ben eminim Kastamonu bu sınavı da başarı ile geçecektir.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖNERİSİ

Yine bir başka konu daha var, onu da sizlerle paylaşmam lazım: Biliyorsunuz, bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi gündemde. Daha doğrusu yatırım programına alındı. Buna karşılıkta üniversitenin yarım bekleyen inşaatları var. Sıfırdan bir hastane yapmak yerine, üniversite bünyesindeki bu yarım inşaatlardan bir tanesini ‘fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi’ yaparak, daha doğrusu o inşaatı tamamlayarak yine üniversite ile Sağlık Müdürlüğü arasında afiliasyon sağlayarak orada da aynı süreç devam ettirilebilir diye düşünüyorum. Yine bu konu hem sağlık teşkilatımız hem de üniversitemiz rektörü tarafından sıcak bakılan ve henüz ayrıntılar konuşulmadı ama fikir bazında uzlaşılan konulardan ki; bu sürdürülürlüğünün de daha küçük bir rakamla yapılmış bir yatırımının parasal olarak yine 3. basamak seviyesinde bir fizik tedavi eğitim araştırma hastanesine kavuşmuş olacağız. Dolayısıyla bu hususta da çalışmamızı hep beraber sürdürmemizde fayda olduğu kanaatindeyim.

“VAKIF MUTLAKA FAYDALI OLACAKTIR”

Buradaki toplantımızı daha önceden bu süreçleri hızlandırmak, kamuya destek olup, bu süreçte daha fazla yol alabilmek için bir vakıf kurulması amacıyla yapıyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışacak ve gayret edecek bir vakıf mutlaka faydalı olacaktır. Bunun örnekleri var. Ama Kastamonu’da edindiğim tecrübelerle bazı ölçüler de koymak faydalı olacaktır. Birincisi, seçim sürecinde benim burada gördüğüm ve İstanbul’daki sivil toplum örgütlerinde de gördüm; bölünmelerin başlaması. Sivil toplum örgütlerinin içinde bölünmeler başlıyor ve herkes farklı farklı kulvarlara girebiliyor. Belki seçimli de olsa en azından daha kısa süreli ve dönüşümlü başkanlık gibi taslak bir yönetim denenebilir. Yani gaye üniversite olmalı, gaye tıp fakültesi olmalı… İlla burada ‘ben başkan seçileyim, öbürü seçilemesin’ gibi bir yarışın içine girilmemeli. Oraya odaklanılmalı ki bu şekilde olursa, başarılı olunacağı kanaatindeyim.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN BAŞINA GEÇEN HEMEN BAŞKA KULVARLARDA DA KENDİSİNE YER ARIYOR”

Yine burada belirtmek istediğim bir başka konu; bir sivil toplum kuruluşunun başına geçen hemen başka kulvarlarda da kendisine yer arıyor. Özellikle S.S. kurumlarında. Bu dediğim husustan dolayı sivil toplum kuruluşlarının gelişememesinin nedeni de burada yatıyor. Şimdi kurulacak vakfın başında olacak kişi, şunu bilmeli ki; eğer bu vakfı başarı ile yönetirse ve burada üniversiteye sağlayacağı desteklerle gerçekten herkesin takdir edeceği hizmetleri yaparsa, burada valisinden de, milletvekilinden de, siyasetçisinden de daha fazla sevilecektir zaten. İlla bir etiket, unvan aramaya gerek yok. Önemli olan memleketine bir konuda hizmet sunabilmektir. O hizmeti verebilmektir. Eğer bunu yapabiliyorsa o sivil toplum örgütü kıymetlidir, eğer bunu yapabiliyorsa o örgütün başındaki kişi değerlidir. Yoksa Kastamonu’da da, Türkiye’nin diğer her yerinde de değişik unvanlar taşıyan yüzlerce kişi gelip geçiyor ama hepsi unutulup gidiyor. Unutulmayanlar kimler? Kalıcı işler bırakanlar. Unvanı ister olsun ister olmasın. Dolayısıyla bu anlayışla, bu tarzda çalışacak bir STK’nın kurulması gerekiyor.

KKV ELEŞTİRİSİ

Bir başka hususta; Sivil Toplum Kuruluşu diyoruz. Adı üstünde ilk kelimesi ‘sivil’ bu şu demektir: Devletten ve devlet kuruluşlarından bağımsız faaliyet gösterecek kuruluş demektir. Zaten onu kıymetli yapan yönü de budur. Dolayısıyla devletten bir şey beklemeyen, buna karşılık devletin de yaptığı hizmetlere yetişemediği yerde devlete katkı sunan, eksikleri tamamlayan bir yapıda olmalıdır. Yoksa, az önce Kastamonu Kalkınma Vakfı dedik, oranın başkanı da benim. Açıkça söyleyeyim Kastamonu Kalkınma Vakfı’nı bugüne kadar taşıyan Valiliğin elindeki kömür bütçesi olmuştur. Şimdi eldeki kömür bitince faaliyetlerde bitmiş. Kömür Bütçesi zaten Valiliğin elinde var olan bir bütçe. Yani yapılacak bir şey varsa o zaman valiler eminim ki yaparlardı. Önemli olan şey şu: Kastamonu Kalkınma Vakfı üyeleri ve gönüllüleri, bağışçıları ona ilave bir şeyler ekleyebiliyorlar mı, ekleyemiyorlar mı? Şu anda benim gördüğüm İstanbul’da dağıtılan bir öğrenci bursu var ciddi rakamlarla ama sadece o konuda bir çalışma yürüyor. Onun dışında da bu şekilde bir çalışma yok. Başında olduğum kurumu da rahatlıkla eleştirebiliyorum ben, merak etmeyin. Durumunu biliyorum çünkü. Ve tüzüğe başkan olarak vali yazılmış. Ama ‘vali’ yazıldığı zaman o sivillikte % 50 kaybolmuş oluyor. Onun için mutlaka ve mutlaka oluşturulacak bu yapılanma sivil bazda olmalı. Vakfın amacıyla hedeflenenler dışında başka amaçlar peşinde koşulmamalı ve o amaca odaklanılmalı. Devletten bir şey beklemek yerine, devlete katkı sunulmalıdır. Eğer bu ölçütlerde kurulur ve çalışırsanız, ben de inanıyorum başka sivil toplum kuruluşları ve dernekler gibi bu vakıfta başarılı olacaktır ve yine üniversitemizin hastanesine daha doğrusu ilimizin ortak hastanesine ciddi katkılar sunacaktır diye düşünüyorum.”

ÜNLÜ: HACETTEPE BİZİM KADROLARIMIZI KULLANDI,

BİR TARAFTAN DA KAYNAĞIMIZI TÜKETTİ

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “Hacettepe bizim kadrolarımızı kullandı, bir taraftan da kaynağımızı tüketti. Bir süre sonra bir önceki dönemdeki Rektör'ün katılımıyla Tıp Fakültesi’nin Kastamonu Üniversitesi bünyesine alınmasına karar verdik. Bu karar alındıktan sonra, bir önceki dönem rektörümüz, ‘Ben Kastamonu’da Tıp Fakültesi’nin açılmasını arzuluyorum ve kısa sürede açacağım’ dedi. Kendilerine ben de Tıp Fakültesi’nin bir an önce açılması gerektiğini ifade ettim. Kastamonu’nun kendilerine dua veya beddua edeceklerini söyledim. Fakat bu süre içerisinde bir gelişme olmadı. Akabinde yeni rektörümüz göreve başladı. Kendisiyle ilk toplantımızın gündemi de Tıp Fakültesi’ydi. Kısa bir süre geçmesine rağmen, yeni Rektör’ün çabalarıyla bu sürece gelindi. Milletvekillerimize ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Benden önceki konuşmalarda durum sanki bizim Tıp Fakültemiz yokta, yeniden Tıp Fakültesi kuracakmışız gibi bir algıya gidiliyor. Bizim Kastamonu’da Tıp Fakültemiz var. Afiliasyonu hem devlet hastanemizin imkanlarını kullanmak, hem de üniversitemizin imkanlarını kullanmak için yapıyoruz. Bizim bundan sonra yapmamız gereken afiliasyon için imzalanan ön protokolün Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından da imzalanması için çaba sarf etmek.

“UĞURLU DEVAM ETSEYDİ BU SIKINTILAR OLMAYACAKTI”

Uğurlu Hastanesi faaliyetlerine devam etseydi, bugün birçok sorunu aşmış olacaktık. En çok sıkıntı çektiğimiz nokta burada. Bizim doktor ihtiyacımız ile ilgili taleplerimizi her zaman Sağlık Bakanlığı’na iletiyoruz. 20 doktor geliyor, aynı gün 20 doktorumuzun tayini çıkıyor. Tosya’da hastaların birçoğunun Çankırı’ya gitmesindeki ana sebeplerden bir tanesi, Çankırı’daki özel hastanenin daha verimli çalışıyor olması.

“VAKFI ÖZEL BİR ÜNİVERSİTE KURACAKSAK KURALIM”

Eğitim Araştırma Hastanesi olmaya çok yakınız. Birlikte bu işi sonlandıracağız. Bununla ilgili olarak dernek ya da vakıf bizim ihtiyacımızı gidermeyecek. Eğer özel bir üniversite kuracaksak, vakıf kuralım. İkinci bir üniversite kurmayı düşünüyorsak, birlikte bir olgu oluşturabileceksek, vakfı bu şekilde düşünelim. Geldiğimiz noktada vakfın enerjisini bu yönde harcaması gerektiğini düşünüyorum. Biz devletimizin imkanlarını en üst düzeyde, Kastamonu üzerinde kullanmak için çaba gösterelim.

TEKNOKENT

Teknokent projesi var. Teknokent ile ilgili yakın zamanda 10 milyon TL sermayeli bir şirketin kurulması gerekiyor. Bu ilimiz için çok önemli. Onun için paydaşlar bulmamız lazım. Tüzel şirketleri ve dernekleri içine alarak oluşacak bir şirket Kasım ayı içerisinde kurulması gerekiyor. Kasım ayı içerisinde kurulmazsa süremiz dolmuş oluyor. Teknokent’i yapma imkanımız bitiyor. Bu enerjimizi Teknokent’in 10 milyon TL sermayeli yeni şirketin kurulması ile ilgili harcayalım. Elde ettiğimiz bir proje var ve projeyi kaybetmek üzeriyiz. Onun için işadamlarımızı, STK’larımızı yakın bir süreçte Teknokent’in şirketinin kurulması için destek vermeye davet ediyorum.”

DİĞER KONUŞMALAR

Kent Konseyi'nde önceki akşam gerçekleştirilen 'Tıp Fakültesi' başlıklı toplantıda birçok isim kürsüye çıkarak görüşlerini paylaştı.

Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Kent Konseyi Başkanı Ahmet Zafer Ergün'ün ardından sırasıyla Yavuz Ballık, Mete Tufan, Mehdi Keskin, Doğan Ünlü, İbrahim Tozan, Fatih Köse ve Mehmet Çelik kürsüye gelerek değerlendirmelerde bulundu.

Yavuz Ballık, “Kişiler ismiyle değil, kalbiyle bu işin içinde olmalılar” diye konuştu. Mete Tufan'da, Vakıf kurmak kaydıyla Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışmalarına destek olmanın en doğru karar olacağını söyledi.

Av. Mehdi Keskin; “Eğri oturalım, doğru konuşalım. Vakıf kurulursa biz bina falan yapamayız. Dernek kuralım, Devletimize baskı yaparak bu işleri yaptıralım. Ankara'ya gittiğimizde adımıza kimse bakmaz, biz bu işleri Devletimize yaptırmalıyız” dedi.

İbrahim Tozan ise Özel Uğurlu Hastanesi'ni hatırlatarak; “Kastamonu gündeminde Özel Uğurlu Hastanesi halen duruyor” diyen Tozan, bu hastanenin çürümekten kurtulması gerektiğini kaydederek, hastaneye sahip çıkılmasını istedi.

Mehmet Çelik ise şu ifadeleri kullandı; “Çok vakit kaybettik. Tıp Fakültemizi istiyoruz. Bundan önceki Rektörümüz Kastamonu'ya Dünya'nın en büyük kötülüğünü yaptı. Kastamonu'nun en az 15 yıl geriye gitmesine sebeptir. İçim yanıyor” ifadelerini kullandı.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER