banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Konferans için ilimize gelen Ahmet Davutoğlu KASTAMONU’DA YAŞAMAK ŞEREF

İlim Yayma Cemiyeti’nin (İYC) düzenlediği “Duruş Konuşmaları: Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konulu konferansa katılan Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nu dolduranlara seslendi. Kastamonu’da yaşamanın şeref olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Kastamonu’da sadece güzel bir şehir geleneği görmüyorum. Huzuru da hissediyorum. Büyükşehirler sıkıntıya düştüğünde gidip sığındığımız şehirler var. Onlar hemen fark edilmez ama onlar olmadan bir milletin tarihi de yazılamaz” dedi.

08 Aralık 2018 Cumartesi 09:37
  Konferans için ilimize gelen Ahmet Davutoğlu KASTAMONU’DA YAŞAMAK ŞEREF


İlim Yayma Cemiyeti’nin (İYC) düzenlediği  “Duruş Konuşmaları: Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konulu konferansa katılan Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nu dolduranlara seslendi. Kastamonu’da yaşamanın şeref olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Kastamonu’da sadece güzel bir şehir geleneği görmüyorum. Huzuru da hissediyorum. Büyükşehirler sıkıntıya düştüğünde gidip sığındığımız şehirler var. Onlar hemen fark edilmez ama onlar olmadan bir milletin tarihi de yazılamaz” dedi. 

İlim Yayma Cemiyeti, Kariyer Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD)’nin katkılarıyla düzenlenen, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Anadolu Kariyer programına 26. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve eşi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi, Kastamonu Üniversitesi (KASTÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşi, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK temsilcileri, Sendika Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sabah İYC’de öğrencilerinde katılımı ile kahvaltı yapan Ahmet Davutoğlu, ardından Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’yi de ziyaret etti. Sonrasında esnaflarla bir araya gelen ve Cuma Namazını Nasrullah Kadı Camiinde kılan Davutoğlu, Şadırvandan da su içti.

“Duruş Konuşmaları: Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konuşmasına katılmadan önce Bilgehan Bilgili Konferans Salonu girişinde Tuncay Sakallıoğlu ve Mustafa Gezici tarafından hazırlanan Belgelerle Osmanlı’dan Günümüze Eğitim ve Öğretim sergisinin açılışını yapan Davutoğlu, sergiyi tek tek inceledi.

KÖSE: BAŞBAKANIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN TALEBİNİ KIRMADI

“Duruş Konuşmaları: Bilgi, Bilinç ve Ahlak” programının açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şube Başkanı Fatih Köse, “İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezi tarafından yürütülen Kastamonu Şubesi olarak da Kastamonu Yurdumuzda kalan öğrencilerimize yönelik uyguladığımız Anadolu Kariyer Programı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti 26. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hocamızın teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz Bilgi, Bilinç ve Ahlak konulu duruş konferansımızı bugün gerçekleştiriyoruz. İYC, 1921 yılında kuruldu. 67 yıldır kısır çekişmelere av olmadan, küçük hesaplara düşmeden ilim tahsis etmek için gurbete giden bütün öğrenci kardeşlerimize yurt, burs ve akademik kariyer konusunda hep destek olagelmiştir. Başbakanımız öğrencilerimizin talebini de kırmadılar. Yoğun programlarına rağmen Kastamonu’ya geldiler. Kastamonu yurdumuzda kalan 36 öğrencimizle de kahvaltı yaptılar, ders yaptılar” dedi.

AYDIN: MALEZYA’DA İZ BIRAKAN BİR BAŞBAKAN

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın ise şunları belirtti: “Üç yerde dünyada muhterem Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile alakalı duyduğum cümleleri anlatmak istiyorum. Malezya’da üniversitelerde anlaşmalar yaptık, bazı çalışmaları da beraber yapıyoruz. Malezya’da iz bırakan bizim Bakanımız, Başbakanımız. Duyduğumda çok duygulandım. Pakistan da Rektör arkadaşlarımızla bir olduğumuzda biz çok akademisyenler gördük geçmişte ama bize faydalı olanını az gördük. Türkiye’de Ahmet Davutoğlu’nu gördük dediler. Kırgızistan’da da kargaşayı, kaosu durduran ak sakallı olarak bahsettiler bize. Başbakanımız bizi yurt dışında da çok gururlandırdı ve mutlu etti. Bugün aramızda olmalarında da çok mutluyuz.”

BABAŞ: KORUMA ÇABASINDAYIZ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Başbakanımızın yaptığı ve yapacağı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor ve saygıyla  selamlıyorum. 2018 Kültür Başkenti olmamız nedeniyle Türk Dünyasıyla manevi atmosferde çok ciddi çalışmalar yaptık. Hoca Ahmet Yesevi’nin manevi ortamından Kastamonu’daki  Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin manevi atmosferine kadar köprü kurmaya gayret gösterdik. Daha çok şeyler yapmalıyız. Ama elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kastamonu kökleri milattan önce dayanıyor. Kadim şehrimizin manevi değerleri, kültürel değerleri hem de fiziki değerlerini korumak için ciddi bir çaba içindeyiz. Manevi değerlerimizin başında vuslatının 450’inci yılını anacağız Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli gelmektedir. 

Başbakanımız daha önceden geldiğinde yolları beraber yürümüştük.  Vizyon ve misyonumuz kültürel mirası korunması, onarılması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Yerel alanda 300’ün üzerinde kültürel mirası ayağa kaldırdık ve çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlıklarımızın, hükümetimizin ve devletimizin yardımlarını görüyoruz. Sivil toplumlarımızla ve halkımızla bu işin içine girdik. Üniversitemiz destekler veriyor. Kültürel miras konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bundan sonra birlikte ve beraber başka faaliyetleri yapmaya gayret göstereceğiz.”

DAVUTOĞLU: BURAYA GELEN KASTAMONULU OLUR

26’ncı Dönem Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Kastamonu’da yaşamanın şeref olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Davutoğlu, “Kastamonu’da sadece güzel bir şehir geleneği görmüyorum. Huzuru da hissediyorum. Büyükşehirler sıkıntıya düştüğünde gidip sığındığımız şehirler var. Onlar hemen fark edilmez ama onlar olmadan bir milletin tarihi de yazılamaz. Onlar kendilerini bir propaganda yaparcasına kendilerini gündeme getirmeyecek kadar vakurdurlar. Onların o milletin tarihinden çekip, aldığınızda çok büyük bir eksiklik hissedersiniz. Kastamonu’ya baktığınızda bir sığınak şehridir. Geldiğinizde Evliyalar Şehri olduğunu görürsünüz, dinginlik hissedersiniz. Tarihe baktığınızda İstiklal Harbi’nde eski başkentler sıkıntıya düşmüşken, bir şehir yeni başkentin kapısı olur. Kastamonu Ankara’nın kapıdır. İnebolu’dan Ankara’ya İstiklal Yolu’nu kuran bu yiğit Kastamonulular, öldü zannedilen bir milletin ayağa kalkmasını lojistik koridorunu kurdular. Kastamonu hiçbir zaman düşman işgali ile karşılaşmadı. Fakat vatan düşman işgali ile karşılaştığında ‘Kendi evim işgal altında’ diyerek ayağa kalkan bir şehirdir. Onun için Şehitler Diyarı’dır. Kastamonu şehidinin olmadığı şehitlik görmedim. Buraya bir kere gelen, mutlaka bir kez daha gelir. Buraya gelen Kastamonulu olur. Bende her zaman kendimi Kastamonulu olarak hissettim.

“MEDENİYET KİMLİĞİ”

15 Temmuz şehitlerimize bu borç olarak gençlerimize hitap eden ‘Duruş’ kitabını yazma kararı aldım. Kimlik bilinci olmayan bir insanın varoluşuna anlam yüklemesi mümkün değil. Kimlik çatışmasına giren bir toplumunda ayağa kalkması mümkün değil. Medeniyetler tarihine baktığınızda toplumun medeniyet haline dönüşmesi için tek bir insanın önce tek başına kimliğini tanımlayabilmesine bağlıdır. İnsanı kimlik her şeyden önce gelir. İnsanı kimlikten sonraki katman medeniyet kimliğidir” dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV