Komşuda sütten reçel

Çankırı’da Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler pandemi döneminde sağlıksız beslenen vatandaşlar için katma değeri olan ‘süt reçeli’ üretti

Komşuda sütten reçel

Çankırı’da Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler pandemi döneminde sağlıksız beslenen vatandaşlar için katma değeri olan ‘süt reçeli’ üretti.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 'GençBizz' Lise Girişimcilik Programı'na katılan öğrenciler, okul bünyesinde bulunan çiftliklerinde ürettikleri çiğ sütü, katma değerli ürüne dönüştürdüler.

  Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler, öğretmenleri nezaretinde besledikleri büyükbaş hayvanlardan sağdıkları çiğ süte katma değer kazandırmak için harekete geçti. Bu kapsamda proje hazırlayan öğrenciler, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın “Kadınların ve Gençlerin İşgücü Potansiyelinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı” kapsamında düzenlediği ve Genç Başarı Vakfı tarafından uygulanan "GençBizz Lise Girişimcilik Programı" yarışmasında yarı finale kadar yükselerek büyük başarı elde etti.

  Bu amaçla günlük 25 kilogram çiğ sütü işleme kapasitesine sahip atölye kuran öğrenciler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayının ardından çiğ sütü reçel haline getirerek satışını yapabilmek için müracaatta bulundu. Günlük 50 kavanoza tekabül eden 25 kilogram çiğ süt, bu atölyede işlenerek reçel haline getirildikten sonra kahvaltı veren işletmelerde satışı yapılacak. Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ve Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk çalışmalar hakkında bilgi aldı. Genç, öğrencilerle bir süre sohbet ederek yaptıkları çalışmalardan ötürü öğrencileri tebrik etti.

  “GENÇLERİMİZDE GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜN OLUŞTURULMASINI AMAÇLIYORUZ”

  Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı olarak 'Kadınların ve Gençlerin İşgücü Potansiyelinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı'nı yürüttüklerini söyleyen Genel Sekreter Dr. Serkan Genç, “Faaliyet gösterdiğimiz Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden gençlerde girişimcilik kültürünün oluşturulmasını ve girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesini hedefliyoruz. Mesleki eğitim veren okullar başta olmak üzere tüm eğitim düzeylerinde girişimcilik ile ilgili faaliyetler yürütüyor, etkinlikler düzenliyor ve iş birlikleri geliştiriyoruz. Ajansımız ve bölge illerimizdeki Milli Eğitim Müdürlükleri arasında imzalanan 'Eğitimde İş Birliği Protokolü' kapsamında ilkokul, ortaokul, lise ve meslek yüksekokulu seviyesinde eğitim gören öğrencilerimize yönelik yetkinlik kazandırıcı girişimcilik programları düzenliyoruz. Bu iş birliği çerçevesinde, ajans olarak 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Genç Başarı Vakfı tarafından ülke genelinde lise seviyesinde uygulanan GençBizz programının bölgemizde de uygulanmasını sağladık. Program kapsamında öncelikli olarak öğrencilere temel girişimcilik, iç girişimcilik, sürdürülebilir girişim, sosyal girişim, tasarım odaklı düşünme, sorun çözümü yaklaşımı, ihtiyaç-fikir değerlendirme, swot analizi eğitimi, iş modeli kanvası, yatırımcı sunumu ve fikrimi koruyorum (patent, marka tescili) konularında eğitim verildi” dedi.  (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER