05 Ağustos 2020 Çarşamba

KOLEKSİYONUN VERDİĞİ HUZURU VE KEYFİ BAŞKA BİR ŞEYDE BULAMIYORUM

Koleksiyoner Ulvi Demirel, gazetemize model araba ve kağıt para koleksiyonlarını anlattı. Koleksiyonerlik tutkusunun küçük yaşlarına dayandığını ifade eden Ulvi Demirel, kendisi gibi koleksiyoner olmak isteyenlere sabırlı olmaları gerektiğini söyledi.

22 Temmuz 2020 Çarşamba 09:43
KOLEKSİYONUN VERDİĞİ HUZURU VE  KEYFİ BAŞKA BİR ŞEYDE BULAMIYORUM
 

 

Koleksiyoner Ulvi Demirel, gazetemize model araba ve kağıt para koleksiyonlarını anlattı. Koleksiyonerlik tutkusunun küçük yaşlarına dayandığını ifade eden Ulvi Demirel, kendisi gibi koleksiyoner olmak isteyenlere sabırlı olmaları gerektiğini söyledi.

Para koleksiyonu hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Demirel, “1985 doğumluyum. 90’lı yıllardan itibaren günümüze doğru kağıt paraları biriktirmeye başladım. Kendi çocukluk dönemimdeki kağıt paraları sınıflandırarak tablo haline getirdim. Bazı paralar bana ait. Bazılarını ise Kastamonu’daki antikacı tanıdığımdan tedarik ettim. 1985 yılına ait olan Milli Piyango biletini buldum, onu da koleksiyonuma ekledim. İran parası, Irak parası ve Moldova parası buldum” dedi.

“MODEL ARABALARIN ÇOĞU İL DIŞINDAN GELİYOR”

Model araba tutkusunun çocukluğuna dayandığını söyleyen Demirel, “Kastamonu’daki alışveriş merkezlerinden birisinden ilk aldığım model araba ile koleksiyona başladım. Ardından klasiklere döndüm. Model arabaların çoğu il dışından geliyor. Bu hobi maddi olarak birikim istiyor. Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi illerden model arabaları aldım. Ezel dizisinde bire bir kullanılan arabayı aldım. O model arabaya dizideki plakayı yaptırdım. Amerikan ve İtalyan malı arabaları koleksiyona kattım. İtalyan polis arabası, yurt dışından özel yapım. Tanıştığım İlçe Emniyet Müdürü’ne polis arabası yurt dışından hediye gelmiş. O arabayı satışa çıkarıyor ve ben de tesadüf sonucu aldım. Koleksiyonumun güzel arabalarından birisi” diye konuştu.

“ERZURUMLUOĞLU’NUN ARABALARINI GÖRÜNCE BÜYÜLENDİM”

Aydın’da yaşayan İsmail Erzurumluoğlu ile tanıştığını belirten Demirel, “Model arabaları, bire bir ölçü ile el işçiliğiyle yapıyor. Kendisiyle tanıştım. Erzurumluoğlu’nun arabalarını görünce büyülendim. Fabrikasyon değil, tamamen el ürünüdür. 90’lı yıllardaki arabalardan, günümüzdeki  arabalara kadar hepsi yer alıyor. Yakın bir zamanda Erzumluoğlu’nun yanına gideceğiz. Babam Şeker Fabrikası’ndan emekli oldu. Babamın servise giderken bindiği arabalar vardı. O modelin aynısını Erzurumluoğlu’na yaptırmayı planlıyorum. Altına da ‘Babamın Şeker Fabrikasında bindiği servis arabası’ diyerek yazdıracağım.”

“SABIR VE EMEK İŞİ”

Klasik arabaları seven kişiler için model araba koleksiyonun yapılmasının avantaj olduğuna dikkat çeken Ulvi Demirel, “Kastamonu’ya zaman zaman klasik arabalar geliyor. Klasik arabalar büyük ilgi görüyor. Meraklı olan insanlarımız, koleksiyoner olabilir. Ancak sabır ve emek işi. Bu işin takipçisi olmak lazım. Koleksiyoner olmak, içten gelen bir arzudur. Zamanla arabaları alarak koleksiyonu genişletiyorum. Koleksiyonu evde yapıyorum. Ancak,  ilerleyen zamanlarda ofis olursa koleksiyonumu daha da genişleteceğim. 65 yıllından, 70 yılı arasındaki klasik arabalar bittiği zaman, günümüz arabaları yapmaya başlayacağım. Vitrin ve dekorasyona da çok önem veriyorum. Arabaları müze gibi sergiliyorum. Model arabalar çok ayrıntı istiyor, eski kağıt paraları değişik iller ve antikacılardan bulabiliriz. Ancak model arabaların bazılarının üretimi durduğu için daha da değerli. Eski kağıt para koleksiyonuna bakan misafirlerimiz okul yıllarını hatırlıyor. Babalarından aldıkları harçlıklar aklına geliyor. Model arabalar ise başka hayaller akla getiriyor. İşten sonra eve geldiğim zaman televizyona bakmak yerine model araba koleksiyonumu izliyorum. Onun verdiği huzuru ve keyfi başka hiçbir şeyde bulamıyorum” açıklamasında bulundu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV