Kızılay, sel bölgesinde yaraları sarıyor

Kastamonu'da yaşanan sel afetinin ilk gününden beri bölgede bulunan Türk Kızılay'ı ekipleri beslenme yardımından psiko sosyal desteğe, ev ve iş yerlerinin temizlenmesinden köylere helikopterlerle yardım ulaştırmaya kadar geniş alanda çalışmalarına devam ediyor

Kızılay, sel bölgesinde yaraları sarıyor

Kastamonu'da yaşanan sel afetinin ilk gününden beri bölgede bulunan Türk Kızılay'ı ekipleri beslenme yardımından psiko sosyal desteğe, ev ve iş yerlerinin temizlenmesinden köylere helikopterlerle yardım ulaştırmaya kadar geniş alanda çalışmalarına devam ediyor. Kızılay, Azdavay ve Bozkurt ilçelerinde afetin ilk anından bu yana toplam bin 273 personel ve bin 255 gönüllüsüyle sahada çalışmalara destek veriyor.

Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 16 seyyar beslenme aracı ve 63 operasyon aracıyla selzedelerin beslenme ihtiyacına cevap veren Kızılaycılar, toplamda 350 binden fazla kişiye sıcak yemek dağıtırken, 62 binden fazla da kumanya ile de beslenme hizmeti verdi. 142 binden fazla ikramlığı da selzedelere ulaştıran Kızılay, selden etkilenen bölgelerde en çok ihtiyaç duyulan temiz içme suyunu da sağlayarak vatandaşların beslenme ve içecek ihtiyaçlarını karşıladı.

KÖYLERE YARDIMLAR HELİKOPTERLER İLE ULAŞTIRILDI

Ulaşılamayan köylere yardım malzemelerinin sevkini Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) ait helikopterler ile sağlayan Kızılay, Sinop ve Kastamonu’da kurduğu lojistik merkezlerle köylere gıda maddeleri, temizlik ve hijyen malzemeleri, ekmek ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım kolilerini ulaştırdı.

KIZILAY'DAN SELZEDELERE PSİKOSOSYAL DESTEK

Meydana gelen afetin büyüklüğü sebebiyle ciddi bir travma yaşayan bölge halkını uzman ekipleriyle tek tek ziyaret eden Kızılay’ın psikososyal destek ekipleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ekipleri ile koordineli bir şekilde sahada hizmet vermeye devam ediyor. Başta çocuklar olmak üzere afetten en çok etkilenen kırılgan gruplara öncelik veren ekipler, selzedelerin mental olarak iyi hissetmelerini sağlamak için seferber oluyor.

GÖNÜLLÜLER SAHADA

Kızılay’ın çalışmalarına ilk günden bu yana büyük destek veren Kızılay gönüllüleri, afetin etkisinin azalmasıyla birlikte temizlik çalışmalarına da başladı. Cadde ve sokaklarda çalışmalara başlayan gönüllüler, selden zarar gören ve çamurla kaplanan ev ve iş yerlerinin temizlenmesi için kolları sıvadı. Selzede ve esnafın hasar gören ev ve iş yerlerini eski haline getirebilmek için çalışmalarını sürdüren gönüllüler, bölgede yaraların sarılması için yoğun çaba gösteriyor. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER