KIZILAY MEYDANDA

Türk Kızılay Kastamonu Şubesi, Koronavirüs salgını dolayısıyla azalan kan stoklarını tekrar yükseltmek için düğmeye bastı

KIZILAY MEYDANDA
banner72

Türk Kızılay Kastamonu Şubesi, Koronavirüs salgını dolayısıyla azalan kan stoklarını tekrar yükseltmek için düğmeye bastı. Kızılay Kan Bağışı Merkezi tarafından Nasrullah Meydanı’nda kurulan çadırda kan bağışı toplanıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle azalan kan bağışı stoklarını tekrar yükseltmek için uzun bir süredir çalışma yürüten Kızılay ekiplerinin yeni adresi Nasrullah Meydanı oldu. Geçtiğimiz hafta ilçeleri ziyaret eden Kızılay kan bağışı ekibi, önceki gün sabah saatleri itibariyle meydanda kan bağışı toplamaya başladı. Kan bağışı çadırının bugün de Nasrullah’ta olacağını, 15-16 Temmuz’da ise Cumhuriyet Meydanı’nda devam edeceği ifade edildi.

“VATANDAŞLARIMIZDAN DESTEK VE HASSASİYET BEKLİYORUZ”

Kan bağışı etkinlikleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Ahmet San, pandemiyle beraber azalan kan bağışı sayılarını tekrar yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Dün itibariyle Nasrullah Meydanı’nda kurulan çadırdan bağış topladıklarını kaydeden San, “Vatandaşlarımızdan ilgi ve fedakarlık bekliyoruz. Sonuçta aldığımız bu kanlar, Kızılay’ın kendisi için kullanacağı kanlar olmayıp, vatandaşın ihtiyacını karşılayacak. Kan verme işi sonuçta fabrikasyon bir şey değil, birilerinin bağış yapıp birilerinin ihtiyacını görmekle halloluyor. O yüzden vatandaşlarımızdan destek ve hassasiyet bekliyoruz. İnşallah, bu sıcak günlerde 5 dakika da olsa bir vakit ayırıp bu ihtiyacı karşılamakta bize yardımcı olurlar. 15 ve 16 Temmuz’da da Cumhuriyet Meydanı’nda olacağız. Uzun süreli tatilden önce katkı sağlamalarını umuyoruz” dedi.

“CUMARTESİ GÜNLERİ AÇIK OLACAĞIZ”

Uzun süreli tatillerde her gün kapalı olmadıklarını söyleyen San, şu ifadeleri kullandı: “Sadece tatil ve bayram günü içinde kapalı oluyoruz. 5 gün içinde kapalı, onun öncesinde Cumartesi günleri açık olacağız.  Yani uzun süreli kapalı kalmayacağız, sadece bayram döneminde planlama bu şekilde oldu. Geçen haftalarda tır programımız vardı, sahil ilçelerimizdeydik. Tosya ve Taşköprü ilçelerini ziyaret ettik. Bağışçılarımız geldiler, bu şekilde kan bağışı çalışmalarımız devam ediyor. Bize Ankara’dan günlük olarak kan gelmeye devam ediyor. Hastanelerimize, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza kan bağışlarını ulaştırmaya çalışıyoruz.”

“İNSANLARIMIZ BİZE ULAŞMAKTA SIKINTI YAŞAMADILAR”

Salgın sürecinde bilinçli ve yardımsever bağışçıların randevu alarak kan bağışlarına devam ettiğini vurgulayan Dr. Ahmet San, “Bu pandemi sürecinde ciddi manada sıkıntı oldu. Bağışlarda düşüşler oldu ama biz ekip sayımızı artırarak, hem daha çok insana ulaşıp, farklı planlar oluşturarak kan bağışını atlatmaya çalıştık. Şu ana kadar iyi gittik. Pandeminin ilk başlarında kan bağışlarında düşüşler olsa da, bu dönem biraz daha farklı oldu. İnsanlarımız bize ulaşmakta sıkıntı yaşamadılar. Biz onların ayaklarına gittik. Randevu alarak evlerine kadar gittik. O şekilde ihtiyacı karşılamaya çalıştık” diye konuştu.

“KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ BİR İHTİYAÇ”

Vatandaşların kan bağışında bulunmaktan çekindiğini kaydeden San,  “İnsanların kan ihtiyacı başına gelmeyince; dostları, yakınları, akrabaları için kan aramadıktan sonra, kan bağışı bilinci kolaylıkla oturmuyor. Ama farklı bir yerde kan ihtiyacı olup da bir şekilde karşılamaya çalışan vatandaşlarımızdan ciddi manada iyi geri dönüşler alıyoruz. Çünkü onlar da kanın ciddi manada ihtiyaç olduğu ve bunu bağışçılar tarafından karşılanması gerektiğinin farkındalar. Genel olarak bizim vatandaşlarımızda ‘başkası veriyor, benim vermeme gerek’ yok anlayışı hakim. Bu düşünceyi kırmak lazım; kan acil değil, sürekli bir ihtiyaç. Yarın sizin de kana ihtiyacınız olabilir. Bu tür zamanlarda kan bağışı yapmalıyız ki, kan ihtiyacı olduğunda sıkıntı çekmeyelim” ifadesini kullandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER