banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Kızılay, Kadın hakları Günü’nü kutladı TÜRK KADINI DEMOKRATİK HAKLARINA 84 YIL ÖNCE KAVUŞTU

5 Aralık 1934’te Türk Kadınına tanınan seçme seçilme hakkının 84’üncü yıldönümü nedeniyle Türk Kızılayı Kastamonu Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü programı düzenlendi. Kadın hakları, kadına şiddet, kadının Kur’an-ı Kerim’deki yerinin anlatıldığı program da kadın hakları anlatıldı.

07 Aralık 2018 Cuma 09:29
Kızılay, Kadın hakları Günü’nü kutladı  TÜRK KADINI DEMOKRATİK HAKLARINA  84 YIL ÖNCE KAVUŞTU
 

 

5 Aralık 1934’te Türk Kadınına tanınan seçme seçilme hakkının 84’üncü yıldönümü nedeniyle Türk Kızılayı Kastamonu Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü programı düzenlendi. Kadın hakları, kadına şiddet, kadının Kur’an-ı Kerim’deki yerinin anlatıldığı program da kadın hakları anlatıldı.

Yapılan programa Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Av. Şule Özbay ve Av. Özlem Çiftçi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın eşi ve Kızılay gönüllüsü Nebahat Babaş, Türk Kızılayı Kastamonu Kadın Kolları Başkanı Tuğçe Yerdelen, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay, Kadın Kolları Sekreteri Perihan Muzhiroğlu ve Kızılay Kadın Kolları Gönüllüleri, Kastamonu Belediyesi İlahiyatçı Sabri Bayındırlı, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı, Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Huriye Boyraz, Tarihi Evleri ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Esma Kuruoğlu Ahlatçıoğlu, Çatalzeytin Otizm ve Engelliler Derneği Başkanı Fatma Cincioğlu, Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi (AVM) Sinema Salonu Müdürü Sevgi Çelik, Kastamonu Belediyesi kadın personeli, kurumlarda çalışan kadınlar katıldı.

YERDELEN: TÜRK KADINI 84 YIL ÖNCE DEMOKRATİK HAKLARINA KAVUŞTU

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü programının açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Kastamonu Kadın Kolları Başkanı Tuğçe Yerdelen, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye’de tüm dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanındı. Türk kadını 84 yıl önce demokratik haklarına kavuştu. Bu önemli günde Kızılay Kastamonu Kadın Kolları Başkanlığı olarak, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü programı tertip ettik. Programımıza destek veren Kastamonu Baromuz, Kastamonu Belediyemiz, Kızılay Kadın Kolları Başkan Yardımcımız Hatice Özbay ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyelerimiz ile tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

DEMİR: TÜRK KADINI ÖZÜNE DÖNMÜŞ OLDU

Kastamonu Baro Başkanı Av. Özgür Demir ise, 5 Aralık’ın tarihsel öneminden bahsetti. Demir, “5 Aralık 1934 tarihi dünya tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Özellikle Avrupa tarihi açısından Türkiye Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk kadınlarına en önemli ve en temel hak olan seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Alınan itibarla Türk kadını özüne dönmüş oldu. Türk kadını eski tarihlerden beri her zaman ön plandadır ve devlet yönetiminde de en önde bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk kadınına tanınan hakkın yıldönümünü kutluyorum” diye konuştu.

ÖZBAY: KADINLARIMIZIN HUKUKİ HAKLARINI KORUYORUZ

Av. Şule Özbay ise, yaptığı konuşmada: “Dünya ülkelerinde sadece 28 ülkede kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmışken Türkiye’de 1934 yılında ulu önder Atatürk Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını layık gördü. Dünya ülkelerinde 17 ülkede kadınlar seçme ve seçilme hakkını kullanabiliyorlardı. Avrupa ülkelerinde ise Fransa’da 1944, İtalya’da 1945 ve İsviçre’de 1972 tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı getirildi. Ulu Önder Atatürk’ü rahmetle ve şükranla anıyorum. Son zamanlarda kadına şiddet konusunda ne yazık ki artış var. Kadınlarımızın hukuki hakları Kastamonu Barosu olarak koruyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ: EN SIK GÖRÜLEN ŞİDDET PSİKOLOJİK OLANDIR

Hazırladığı sunum eşliğinde kadına şiddeti anlatan Av. Özlem Çiftçi, “Ülkemizde ve ilimizde kanayan bir yara haline gelen kadına şiddettir. Bir çok kadınımız ne yazık ki şiddet gördüğünün bile farkında değil. Şiddet sadece fiziksel değildir, şiddetin pek çok unsuru vardır. Şiddet kişinin acı çekmesiyle sonuçlanan, özel veya kamusal alanda meydana gelen her türlü fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel davranışların hepsidir. Kadına şiddette ise sadece kadın olduğu için uygulanan, kadının insan haklarını ihlal eden, her türlü tutum ve davranıştır. Hamile eşin doktora götürülmemesi, yaralama ve öldürme fiziksel şiddetin örneklerindendir. Psikolojik şiddete ise kadının duyguları ve psikoloji hedef alınır. Kadına yapılan hakaretler, aşağılamalar, mobbingler, sosyal medya hesabını kontrol altında tutma ya da sosyal çevreden kadını soyutlama bu şiddetin içindedir. En ağır şiddet türü ise psikolojik şiddettir. Psikolojik şiddet gören kadın hayatına korku ve kaygı içinde devam ediyor. Hayata tutunmakta en önemli unsur olan özgüvenlerin yitirilmesine neden oluyor. En sık görülen şiddet, psikolojik olandır” dedi.

BAYINDIRLI: MUTSUZ VE HUZURSUZ AİLELERDEN HAYIRLI NESİL GELMEZ

Kastamonu Belediyesi İlahiyatçı Sabri Bayındırlı ise, Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerden örnek vererek konuşmasına başladı. Bayındırlı, şunları belirtti: “Cennet anaların ayaklarının altındadır Hadis-i Şerifi ile kim annesinin ayağının altını öperde ben cenneti öptüm dese yalan konuşmaz buyrulmaktadır. Günümüzde ne yazık ki ailelerde büyük sıkıntılar var. Boşanmalarda artış gözüküyor. Yeni evliliklerde hemen şiddet baş gösteriyor. Evlenecek olan gençlere evliliğe hazırlık kursu ile evlilik hakkında bilgiler verilebilir. Mutsuz ve huzursuz ailelerden hayırlı nesil gelmez. Mutluluk bir soğan, bir dilim ekmek ve Allah’a şükür ve kulluktur. Mutsuzluğun sebeplerinden biri zorla ve gönülsüz evlenmektir. Peygamberimiz, Hz. Fatıma ile evlenirken onun görüşünü almıştır. Danışmadan ve görüştürülmeden yapılan evlilikler İslam’a aykırıdır.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV