Kısırlaştırma aracı hizmete başlıyor

Dün, Vali Avni Çakır başkanlığında Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Birlik Meclisi Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Kısırlaştırma aracı hizmete başlıyor
banner72

Dün, Vali Avni Çakır başkanlığında Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Birlik Meclisi Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları, KASMİB Müdürü Adnan Tot ve birlik üyeleri katıldı.

ÇAKIR: “3 TEMEL HİZMET YERİNE GELİYOR”

Yapılan toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KASMİB Başkanı Vali Avni Çakır; “Kastamonu Mahalli İdareler Birliği, birçok Belediyeler Birliği’ne örnek gösterilecek şekilde, sağlam bir birliktelik içerisinde çok değerli hizmetler ifa ederek, yoluna devam ediyor. Bu kapsamda birliğimiz 3 temel hizmeti yerine getiriyor. Bunlardan 1’incisi Katı Atık Yönetimi, bir diğeri de Tıbbi Atıkların Yönetimi ve bir diğer hizmetimizde Ambalaj Atıkların Yönetimi’dir. Bunlarla alakalı Sarıyonca Katı Atık Bertaraf Tesisimiz faaliyette ve düzenli bir şekilde çalışıyor. Burayla alakalı özellikle şirket tarafından da hem katı atıkların işlenmesi hem de buradan sızan gazın elektrik enerjisine çevrilişi de başarılı bir şekilde devam ediyor. Yüzde 57,25’lik bir oranla elde edilen gelirin birliğimize aktarılması noktasında Türkiye ortalamalarının oldukça üzerinde paylaşım modeliyle ilimize faydalı olacak şekilde faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda, birliğimiz de kendi kendine yetebilen örnek birliklerdendir. Şu anda atıkların ayrıştırma ve yönetim hizmetleri başarılı bir şekilde devam ediyor. Öte yandan Katı Atık Ön İşlem Tesisi faaliyetlerimiz devam ediyor. Katı Atık Ön İşlem Tesisimizi 2021 yılında faaliyete almış olacağız” diye konuştu.

“ SOKAK HAYVANLARI  KISIRLAŞTIRILACAK”

Birlik’in projelerinden olan sahipsiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılması projesinin de başlayacağını duyuran Vali Çakır, şunları söyledi: “Bölgemizin, ilçelerimizin en öncelikli problemi. Özellikle sahil ilçelerimizde bu sıkıntının çok daha üstün bir şekilde görüyorum. Pandemi şartlarından dolayı bu süreç uzadı. Gereken araç piyasada bulunamadı. Fiyatlar çok ciddi manada arttı. Artı bunlar için kasa imalatları da biraz uzun sürdü. Bu hizmetimizi de İnebolu’dan bu ay seri bir şekilde başlatmış olacağız.”

“5 SAHADA ISLAH YÖNTEMİ UYGULUYORUZ”

Katı Atık Yönetim Projesi hakkında da konuşma yapan Vali Çakır; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün program otoritesi olduğu bir proje. Şu anda proje son aşamaya yaklaşmaktadır. Bu proje kapsamında sahada, çöplerin taşınması ve çöp depolama sahalarının temizlenme işlemi gerçekleştirildi. 5 sahada da yeni ıslah yöntemi uyguluyoruz. Araç, Daday, Devrekâni, Ağlı, Ortalıca, Şenpazar ve Azdavay sahalarında atık transferlerini tamamladık. Yerinde ıslah sahalarında Kastamonu merkez, Taşköprü, Tosya sahalarında da toprak işleri, gaz kuyuları, yağmur suyu kanalları gibi işlemler tamamlanmış olup, eksik kalan işleri ile peyzaj çalışmaları devam etmektedir. Yine taşınma sahalarından olan Cide sahasında atık transferi hala devam ediyor. İnebolu’da yerinde ıslah çalışmaları da başladı. Kısa sürede orayı da tamamlamayı planlıyoruz. Katı Atık Bertaraf Tesisimizde oluşan sızıntı suyu, çevre kirliliği açısından bizim için önemli bir problemdi. Bununla alakalı ihale gerçekleştirilmişti. Bununla alakalı tesisin de yapımı devam ediyor. Şu anda büyük oranda kaba inşaatı tamamlandı. Mekanik aksamında kurulma aşamaları da devam ediyor. Hem Atık Depolama Sahası’nda kullanacağımız mobil ekipmanlar ile ilgili bütçe ve şartnameler oluşturuldu. Avrupa Birliği Delegasyonu’nun onayına sunuldu. Bununda kısa sürede gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

“İLK TAKSİTLER KARŞILANDI”

Avrupa Birliği’nden kullanılan kredi hakkında da bilgi veren Vali Çakır, son olarak; “Kullanılan kredinin tamamı hibe değildi. Yüzde 15,46’sının birlik tarafından karşılanması öngörülmüştü. Bu kapsamda bir buçuk milyon civarında kamu bankasında kredi çekilerek, ilk taksitleri karşılandı. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Atık suyuyla ile ilgili tesisimizi de teslim aldıktan sonra, sizlerin ihtiyacı olan ekipmanların tedariki kaldı” diyerek çalışmalara destek veren Belediye Başkanlarına teşekkür etti.

Yapılan konuşmanın sonrasında gerçekleşen kapalı usul seçimin ardından KASMİB Birlik Başkanlığı’na Vali Avni Çakır, 1’inci Başkan Vekilliği’ne Galip Vidinlioğlu, 2’nci Başkan Vekilliği’ne Osman Nuri Civelek, kâtip üyeliklerine Hayati Sağlık, Serkan Uçar, Yedek Kâtip Üyeliği’ne Tekin Süzük ve Salih Turan seçildi. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih sertdemir Beldegirmeni köyü
Salih sertdemir Beldegirmeni köyü - 8 ay Önce

İlçelerdeki sokak hayvanlarını kısırlastırıyorsunuz köyler ne olacak benim köyümde 35 tane hayvan var yaz geldi cocuklar sokakta yürüyemiyor

SIRADAKİ HABER