Kırmızı çizgimizi çektik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından paylaşılan “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımı merak uyandırmıştı

Kırmızı çizgimizi çektik

 

YAYALARA ÖNCELİK; SÜRÜCÜLERE FARKINDALIK...

Kırmızı çizgimizi çektik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından paylaşılan “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımı merak uyandırmıştı. Paylaşımların trafikte yayalara öncelik verilmesi için yapılacak kampanyaya vurgu için yapıldığı belirtilmiş ve tüm Türkiye genelinde, yaya geçitlerinin orta şeritlerinin kırmızı renge boyanması kararı verilmişti.

Yayalar kırmızı Çizgimiz mottosuyla Kastamonu Cumhuriyet Meydanı önündeki en işlek caddede bulunan yaya geçidinin kırmızıya boyanması etkinliğine Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Per. Albay Yücel Ercan, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, kurum amirleri ve oda başkanları katıldı.Yaya geçidinin ortadaki şeridi, yaya hakları konusunda sürücülerin farkındalığının artırılması amacıyla boyandı.

“YAYALARIN KIRMIZI ÇİZGİMİZ OLDUĞUNU HERKESE GÖSTERECEĞİZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır şöyle konuştu; “Yayalar Kırmızı Çizgimiz mottosuyla bugün hafta boyunca devam edecek olan bir dizi etkinliğin stratını verdik. Bakanlığımızın koordinesinde yayalarımızın trafikteki önceliği, yayaların korunması, yaya haklarının araç kullanıcıları tarafından trafiğe çıkan herkes tarafından bilinmesi noktasında farkındalığın en üst seviyeye çıkarılması için bir dizi etkinlik programımız olacak. Bugün sembolik olarak yayaların kullandığı Cumhuriyet Meydanı’nda yaya geçidindeki orta çizgiyi eş zamanlı olarak kırmızıya boyayacağız. Buradaki amacımız yayaların trafikteki önceliğinin farkındalığını herkese göstermek. Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığımız son 3-4 yıldır uyguladığı projelerle, denetimlerle, faaliyetlerle özellikle kara yollarındaki güvenlik noktasında şehir içi ve şehirlerarası kontrollerle, bunun yanında yolların gelişmesindeki büyük katkısıyla daha önce Türkiye’nin bir numaralı gündemlerinden birisi olan trafik kazaları, Türkiye’nin önemli bir gündem maddesi olmaktan çıktı. Özellikle bayram zamanlarında trafiğin yoğun olduğu dönemlerde yoğun kazalar oldu. Ancak gelinen son noktada bununla alakalı artık neredeyse yok denecek kadar azaldı. Öte yandan karayollarındaki iyileşmenin, şehir içi trafikte de yayaların da karıştığı trafik kazaları noktasında en aza indirilmesi noktasında bir dizi etkinlikle var olan farkındalığı daha da artırmak istiyoruz. Bugün kırmızı çizgimizi çekerek, yayaların kesinlikle kırmızı çizgimiz olduğunu trafiğe çıkan herkese göstereceğiz. Zaten Kastamonu bu anlamda kurallara riayet eden bir şehir. Gerek yayalarıyla gerek trafikte araç kullanan sürücüleriyle il idarecileri olarak kıymetli hemşehrilerimizden son derece memnunuz. Bizim çabamız da bu var olan farkındalığı bir tık daha yükseltmek. İlerleyen günlerde de inşallah değişik etkinliklerle bu konuda bu haftayı farkındalığı artırmak olarak değerlendireceğiz. Tüm yaya ve araç kullanıcılarına, kazasız belasız, herkesin birbirinin hakkına hukukuna riayet ettiği bir trafik hayatı diliyorum.” (Zehra Beyze Güler)

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER