KIRGIZ DOKTORLAR SERTİFİKALARINI ALDI

Kastamonu Üniversitesi (KÜ), Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde Kastamonu’ya gelen Kırgız doktorlara sertifikalarını takdim etti.

KIRGIZ DOKTORLAR SERTİFİKALARINI ALDI
banner72

 

Kastamonu Üniversitesi (KÜ), Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde Kastamonu’ya gelen Kırgız doktorlara sertifikalarını takdim etti.

Meslek içi eğitim ve tecrübe değişimi için ilimize gelen Kırgız doktorlardan oluşan 3’üncü heyet Rektörlük makamında, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’la görüştü. Rektör Aydın, Kırgız heyetini her zaman Kastamonu’ya beklediklerini söyleyerek, şunları belirtti: “Kırgız misafirlerimiz artık Kastamonuludur. İnanıyorum ki Kırgız doktorlarımızın 15 günlük çalışması verimli ve güzel geçmiştir. Bu sefer ki eğitimlerimizde vazife alan arkadaşlarımızdan 2 tanesi kalp damar hastalıkları uzmanı, 1 ortopedi, 3 hekimimiz aile hekimidir. 2 arkadaşımız başhemşiredir, 2 gencimiz tıp fakültemiz ve hekimlerimiz sağlıkçılarımız hizmet içi kurslarını tamamladılar. Her zaman olduğu gibi teorik eğitimleri KÜ Tıp Fakültesi’ndeki öğretim üyelerimiz tarafından verildi.

“HİZMETTE SINIR YOKTUR, OLMAYACAKTA”

Pratik kısmı da yine Özel Anadolu Hastanesi’nde yapıldı. Ayrıca sistemle alakalı bazı çalışmalarda devlet hastanemizde takip edildi. Çünkü biz sadece sağlık eğitimi veya doktorların kısmı çalışmasından ziyade, Türkiye’nin iyi olan sağlık sisteminin Kırgızistan’a ve diğer Türki Cumhuriyetlere transferinden yanayız. Hekimlerimiz Türkiye’deki sistemi tanırlarsa, Kırgızistan’da da bu sistemin hayata geçmesi için çalışırlarsa, Kırgızistan’ın sağlık sistemi için faydalı olacağını düşünüyoruz. Sadece hekimlik çalışması değil, Kırgızistan’da ve diğer kardeş ülkelerde güzel işleyen bir sağlık sistemini de arzu ederiz. Umarım bu manada ülkeler arasında diyaloglarda takip edilerek, daha iyi çalışmalar yapılacaktır. Sağlık hizmetlerinin mükemmeliyeti yaşam ortalamasını daha ileri yaşlara taşıyacaktır. Türkiye’de ortalama insan ömrü bayanlarda 78, erkeklerde 74’e ulaştı. Dolayısıyla Kırgızistan’da yaşam süresinin bu seviyelere gelmesini ve daha ileriye gitmesini arzu ederiz. Biz sizlere hizmeti bir milli vazife olarak biliyoruz. Bizdeki hizmetlerden faydalanmanız buradaki sadece 15 günlük çalışmanızla sınırlı kalmasın. Her zaman üniversitemize ulaşabilirsiniz. Her türlü hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Size hizmette sınır yoktur, olmayacakta.”

ARTIKBAEV: 4’ÜNCÜ GRUBUNDA KASTAMONU’DA OLMASINI BEKLİYORUZ

Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kudret Artıkbaev, gerçekleşen program hakkında bilgiler verdi. Artıkbaev, “Bu programla ilgili düzenlemeler yapmak ve Sağlık Bakanı ile görüşmek için Kırgızistan’a gittik. Sayın Bakan makamında bizi kabul etti. Sayın Bakanımız Kırgız Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin birbirine yakınlaşmasında 2 kardeş ülke olarak birbirine entegrasyon süreci ve ileride daha ortak adım atmada, birlik oluşturma adına sistemlerimizin birbirine entegrasyonu sayesinde olacağını söyledi. Bu projenin de böyle bir amaca vakıf olduğunu söylediler. Ayrıca Bakanımız bu proje ile sınırlı kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti ile tıpçıların eğitimi konusunda daha sıkı işbirliği içinde olacaklarını söylediler. Kırgız Devlet Televizyonu da, önceki grupta yer alan doktorlarımızla canlı yayında proje hakkında bilgi verdik. Şu anda yoğun bir başvuru var. Bu yoğunluk artarsa, eleme usulüne başvurabiliriz. Bu proje şu anda ülkemizde çok yankı buldu. 14 Haziran’da 4’üncü grubunda Kastamonu’da olmasını bekliyoruz. Her ülkenin eğitimi, savunması gibi, Tıp’ında milli olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz Kırgız tıpçıların Türkiye’de eğitim görmesini istememizdeki amaçta Kırgız Tıp’ının milli olarak gelişmesini istememizden kaynaklanmaktadır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kırgız doktorlardan oluşan heyete sertifikaları dağıtıldı.

Tuğçe Yerdelen-Didem Karabacak

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER