Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

Kiminin de işine geldi!

2001’de inşa edilen ‘Botanik Park’ 20 yıl sonra ‘ayyaş mekanı’ oldu

14 Ocak 2021 Perşembe 10:55
Kiminin de işine geldi!
 

2001’de inşa edilen ‘Botanik Park’ 20 yıl sonra ‘ayyaş mekanı’ oldu

Kiminin de işine geldi!               

KASTAMONU şehir merkezinin en güzel mesire alanlarından olan ‘Botanik Park’, Doğu Çevre Yolu Toklu Tepe Mevkiine 2001 yılında dönemin Valisi Enis Yeter döneminde yaptırıldı. Aradan geçen 20 yılın ardından Botanik Parkı’na 2001 yılında yerleştirilen Orhun Anıtlarını sembolize eden sanat eseri de mesire alanıyla birlikte çürümeye terk edildi. Yıllardır bakımı yapılmayan ve herhangi bir güvenlik tedbiri olmayan Botanik Park, adeta sarhoşların uğrak yeri haline geldi. Bir dönem ailelerin uğrak mekanı olan ve Pazar yürüyüşleri bile yapılan bölgede artık alkol tüketen insanlar bulunuyor. Bölgenin bakımsızlığı bir kesimi oradan uzakta tutsa da kiminin de işine geldi...

Botanik Parkın içerisinde yer aldığı yaklaşık 700 dönümlük arazi, bir dönem Kastamonu halkının ilk tercihleri arasında yer alan, hafta sonlarını geçirdiği yerlerden bir tanesiydi. Alanda ilk olarak, Tosya bağ evi (gömele), kır kahvesi, serender, çeşme gibi ilimizi temsil eden yapılar inşa edilmişti. Orhun Anıtı da 2001 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kastamonu’ya hediye edilmişti. Arazinin içerisinde bulunan badem ağaçları ise ziyarete gelen vatandaşların ilgisini çekiyordu. Günümüzde hiçbir güvenlik önlemi olmayan alandaki yapılar da büyük zarara uğradı.

İl Özel İdaresi arazisine ait alan, bugünlerde adeta çöplüğe döndü. Zamanında büyük paralar harcanarak yapılan yapılar da yok olmak üzere kaderine terk edildi. Zaman zaman ‘Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’ benzeri projeler ile gündeme gelse de, şimdilerde sadece adı kalan Botanik Park, alkol ve uyuşturucu madde kullananların yuvası haline geldi.

İl Özel İdaresine ait 131 hektarlık arazide; 2018 yılında içinde Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, Kastamonu kültürünü yansıtacak yapılar, botanik parkı, piknik alanları ve gözlem kuleleri ve seyir terasları olan projenin hayata geçirilmesi gündeme geldi. Şehrin içinde, Saat Kulesi, Şehitler Anıtı ve Doğu Çevre Yolu arasında kalan büyük araziyi ve üzerine yapılması planlanan projeyi 2018 yılında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan Zafer Karahasan gündeme taşımıştı. Ancak ilerleyen zamanlarda İl Genel Meclisinde de büyük tartışmalara neden olan proje rafa kaldırıldı. (Alperen Erkuş)

Anahtar Kelimeler: Kiminin De Işine Geldi!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV