07 Ağustos 2020 Cuma

KGC Başkanı Mustafa Balcı Yerel basın, yerelin, halkın, kentlerin sesidir

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, ilimizde görev yapan gazetecilerle Şerife Bacı Öğretmenevi’nde kahvaltıda bir araya geldi.

11 Ocak 2020 Cumartesi 11:42
KGC Başkanı Mustafa Balcı  Yerel basın, yerelin, halkın, kentlerin sesidir
 

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında dün Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, ilimizde görev yapan gazetecilerle Şerife Bacı Öğretmenevi’nde kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltı programında yaptığı konuşmada 10 Ocak’ın tarihçesi hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çeken Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı, “Dövize dayalı kağıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların yayınında düşüşler söz konusudur. Kastamonu Valiliğinin yayınladığı genelgeye rağmen; İhale ilanlarında idareler doğrudan alım yolunu tercih etmeye devam etmektedirler. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi yollarla ilandan kaçınma yöntemleri maalesef ağırlık kazanmıştır. Özel reklam gelirleri de bu dönemde tükenmiştir” dedi.

“İHALE İLANLARINDA DÜŞÜŞ VAR”

Yaptığı konuşmada ihale ilanlarına da değinen Balcı’nın konuşması şöyle: “Bilindiği üzere ilimiz yüzde 70’e yakın orman varlığıyla Türkiye’nin ikinci ilidir. Maalesef orman bölge müdürlükleri, yürürlükte olan yönetmelik gereğince gazetelere ihale ilanı verememektedir. Açıklanan resmi rakamlara göre Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2019 yılı döner sermaye geliri 605 Milyon TL olmuştur yani rekor kırılmıştır. Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2020 yılı hedefi ise 729 Milyon TL’dir. Bu rekor artıştan gazetelere düşen pay yani resmi ilan geliri ise yok denecek kadar azdır… Buradan siyasilerimize seslenmek istiyorum… Lütfen Orman Bölge Müdürlüklerinin ihale kanunu düzeltin ve gazetelerinize rahat bir nefes aldırın.

“YETERLİ DEĞİL”

Biraz önce de belirttiğim gibi; Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz en çok Anadolu basınını vurmuştur. Bugün yerel medya can çekişmektedir. Yasalaştırılmayan ve kontrol edilemeyen internet medyası ve sosyal medya, gerçek gazetecilerin işsiz kalmasına sebebiyet vermektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçtiğimiz aylarda basının sorunları ile ilgili verilen araştırma önergesinin ret edilmesi biz gazetecileri üzmüştür. Konunun tekrar gündeme getirilerek gazetelerin mali durumunun TBMM’nde araştırılması uygun olacaktır ve ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Yargı Reformu 2. Paketi kapsamında, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenlemenin iptal edildiği açıklaması ise ülke genelindeki yerel basın mensuplarına rahat bir nefes aldırmıştır ancak yeterli değildir.

“KAPANAN GAZETE SAYILARI HIZLA ARTIYOR”

Basın İlan Kurumu (BİK) kayıtlarına göre halen resmi ilan alan bin civarında yerel gazete mevcut olup, kapanan gazete sayıları hızla artmakta bu nedenle birçok fikir işçisi işsiz kalmakta, basın da işsizlik çığ gibi büyümektedir. Mesleki sorunlarımız dağ gibi büyürken, gazeteler ve gazeteciler tarihin her döneminde kamuoyunun sorunlarını çözmede önemli bir rol üstlenmiştir üstlenmeye de devam etmektedir. Ancak gazetelerin, gazetecilerin ve radyoların maalesef sorunlarının çözümüne dönük bir çalışma yapılmaması ileriye dönük karamsarlığımızı daha da artırmaktadır. Karamsarlığımızın sebebi ise son 4-5 yıl içerisinde yüzlerce gazetenin kapanmasıdır ve bu yıl kapanacak gazete sayısının 250’yi geçeceğinin konuşulmasıdır.”

CUMHURİYET MEYDANI’NDA ÇELEK TÖRENİ

Gazeteciler 10 Ocak Gazeteciler Günü kapsamında Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunum töreninde konuşan Balcı, “Unutulmamalıdır ki; Basın çalışanlarımız zor şartlarda ve kısıtlı ekonomik olanaklarla günün 24 saati özveriyle görev yapmaktadır. Hep tekrarladığımız üzere 10 Ocak’lar bizim için bir bayram günü değil, dayanışma günleridir! Zira ekonomik özgürlüğe sahip olmayan gazeteciler ile basın işletmelerinin özgürce mesleklerini icra etmesi zor gözükmektedir” ifadelerini kullandı.

Balcı, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Geçtiğimiz yıl tam bugün Erkan Yılmaz başkanın da dillendirdiği bir konuyu bende huzurlarınızda bir kez daha gündeme taşımak istiyorum… Birçok firma haber bültenini gazetelere gönderiyor, reklamını ise billboardlara asıyor. Medyayı es geçip, billboardı veya açık hava reklamcılığını kullanan firmalar günü gelince haberi yada bir etkinlik haberi gazetelerde çıkmadığında veryansın ediyor… Bu konunun bizleri rahatsız ettiğini ve bu firmalardan da destek beklediğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum.

Yine dini ve milli bayramlarda, kandillerde ve özel günlerde siyasi partilerin ve STK’ların gazetelere ücretli mesaj göndererek örnek olmaları gerekirken 2, hatta bazen 3 sayfayı aşan kutlama mesajı gönderdiklerine şahit oluyoruz… Bu mesajlar bazen o kadar uzun ve çok oluyor ki gazetelerin bu mesajların tamamını girmesi mümkün olmuyor. İsteğimiz, temennimiz ve dileğimiz o dur ki mesaj yayınlarının gazetelere ve radyolara maddi anlamda destek olabilecek şekilde yayınlattırılmasıdır.

Son olarak; Yerel basın, yerelin, halkın, kentlerin sesidir, yani toplumun aynasıdır. Tüm kentliler, seslerine sahip çıkmalıdır. Kastamonu halkından talebimiz; Gazete ve radyolarına sahip çıkmaları, onları ilan, reklam ve abone yoluyla desteklemeleridir. 10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla; tüm meslektaşlarıma ve programımıza katılan değerli dostlarımıza saygı ve sevgilerimi sunarken, Bugün ki gazetelerimizin birinci sayfasında yer alan mesajımızı da buradan tekrarlayarak konuşmamı sonlandırıyorum; Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Bugünün yarını da olsun, gazeteler yaşayabilsin, gazeteciler çalışabilsin, memleketinin sesi, senin sesin olmayı sürdürebilsin diye… Kendin için, kentin için ve seni kör, sağır, dilsiz hale getirecek İhale Kanunu’nu delme keyfiliklerine karşı yerel basına sahip çık Kastamonu…”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV