'Keyfi uygulamaları bıraksın'

Mil Sağlık Sen Konfederasyonu, SGK İl Müdürü Zafer Şimşek’i Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bu genelgeye uymadığı ve izinli sayılması gereken çalışanlara izin verilmediği iddiasıyla eleştirdi

'Keyfi uygulamaları bıraksın'

 

MİL- SAĞLIK SEN'DEN SGK İL MÜDÜRÜ ŞİMŞEK'E TEPKİ:

'Keyfi uygulamaları bıraksın'

Mil Sağlık Sen Konfederasyonu, SGK İl Müdürü Zafer Şimşek’i Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bu genelgeye uymadığı ve izinli sayılması gereken çalışanlara izin verilmediği iddiasıyla eleştirdi.  

“CUMHURBAŞKANI’NIN KARARININ SABOTE ETMESİNİ MİL-SEN OLARAK KABUL ETMİYORUZ”

MİL-SEN Denetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, gerçekleştirdiği basın açıklamasında İl Müdürü Şimşek’i eleştirerek; “Bu açıklamamızı, SGK Kastamonu İl Müdürü’nün keyfi uygulamalarından vazgeçmesi ve bu uygulamalarından mustarip olan ama sesini çıkaramayan SGK çalışanları için yapıyoruz. Öncelikle nasıl ki kâinatın merkezinde insan varsa, sendikamızın kuruluş gayelerinin temelinde de insan vardır. Tüm varlıklar kâinatta herkesin kendi hak ve yükümlülüklerine riayet etmesi esasıyla insana hizmet için yaratılmıştır. İnsan olmadıktan sonra kâinat manasızdır. Bu sebeple ecdadımız; yaşanılan yerlerin şerefi-kıymeti, içinde yaşayan insanlardan gelir manasında Şerefü‘l-mekân bi‘l-mekîn demişlerdir. Dolayısıyla insan olmadıktan sonra trilyonluk binaların hiçbir değeri yoktur. Buna göre devletin yaşaması için de en temel varlık Ahsen-i takvîm üzere yaratılmış olan insandır. İnsanın da gerek devlet nizamı içinde gerekse ictimai hayatta hem hakları hem de yükümlülükleri vardır.  Bunların her iki cihetinin de sağlıklı devam etmesi ve yerine getirilmesi bireyin hem fikren hem ruhen hem de bedenen sağlıklı olmasına bağlıdır. Maalesef ülkemizde dünyayla birlikte ağır bir salgın sürecini yaşamaktadır. Bu noktada devletimizin başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkili kurulları, milletimizin sağlığını korumak ve bu sıkıntıların biran önce sonuçlanması için her türlü fedakârlığı yapmaktadırlar. Bu manada en son kamu çalışanları için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 1 Mart 2021 tarihli bir genelge yayınlanmıştır. Bu genelge içinde; 60 yaş üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı olanların idari izinli sayılacakları, acil görev olduğunda çağırılacakları hükme bağlanmıştır. Cumhurbaşkanımıza kamu çalışanlarının bir sağlık problemi yaşamaması, tam aksine sağlıklı bir hayat arzusunu gösteren bu genelgesi için MİL-SEN olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Ne var ki Cumhurbaşkanı, kamu çalışanlarının ve halkının sağlığı için yapabilecekleri konusunda gayret gösterirken, birilerinin bu genelgeyi uygulamayarak ve keyfi uygulamalarıyla Cumhurbaşkanının kararını adeta baltalayarak sabote etmesini MİL-SEN olarak bizler kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İL MÜDÜRÜ, KEYFİNE GÖRE İÇ EMİR ÇIKARARAK GENELGEYİ YOK SAYIYOR”

'Genelgede kamu çalışanlarıyla ilgili olarak; genelgedeki şartları taşıyanları idari izinli sayıp, şayet hizmet aksaması yaşadığı takdirde göreve tekrar çağır talimatı olduğunu' ifade eden Civelekoğlu; “SGK Kastamonu İl Müdürü bunu düşünme ve değerlendirme gereği dahi duymadan görmezden gelerek, keyfine göre iç emir çıkararak, kronik hastalığı ve 60 yaş üzeri olanları sağlıklarını umursamadan, genelge ile Cumhurbaşkanının kullansınlar dediği idari izni kullandırmamakta ve genelgeyi yok saymaktadır. Zira hak sahiplerine hak ettikleri izni vermeden, aksamayan kamu hizmetini aksamış gibi kabul etmenin hukuki hiçbir izahı yoktur. Önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği izin, hak sahiplerine kullandırılır. Şayet kamu hizmetinde aksama yaşanırsa ve hizmet aksaması resmi olarak ispatlanırsa, o takdirde gerek kronik hastalığı olanlar gerekse 60 yaş üzeri çalışanlar tekrardan görevlerine çağrılır. Bu sebeple SGK İl Müdürü iyiniyetli olsa, kamu hizmetinin manasını bilse, Cumhurbaşkanımızın yayınladığı genelgenin manasını düşünse, önce izin verir, aksama olduğu takdirde göreve çağırır. SGK Kastamonu İl Müdürü bu keyfi yaklaşımıyla iş barışını ve huzurunu bozmakta, hizmette verimliliği ortadan kaldırmakta, çalışanların moral ve motivasyonunu bozmakta ve çalışana mobing uygulamaktadır. Bu davranışıyla maksadının mevcut hükümetimizi zor durumda bırakmak olduğu aşikârdır. SGK İl Müdürü aynı olumsuz tavrını çalışanların saatlik izinlerini dahi kullandırmayıp problem çıkartmakla göstermektedir” dedi. 

“MİL-SEN olarak üzerimize düşeni şu an yapıyoruz ve gereğini de yapacağız”

Kastamonu SGK İl Müdürü Zafer Şimşek’in, geleceğin güvenliği ile ilgili bir kurumun müdürü olmasının Kastamonu için bir talihsizlik olduğunu iddia eden  Civelekoğlu; “Bir an önce ya bu müdürün kendine çeki düzen vererek çalışma barışını sağlaması, aksi halde böyle güzide bir kurumumuzun başında müdür olarak bulunmaması gerekir. MİL-SEN olarak üzerimize düşeni şu an yapıyoruz ve gereğini de yapacağız. Biz her daim mağdur çalışanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Sayılarıyla övünen sendikaları da bizim gösterdiğimiz yolda hakkın ve haklının yanında olmaya davet ediyoruz. Meselenin kemiyet olmadığını, tam aksine keyfiyet olduğunu diğer sendikalarda mutlaka öğrenecektir. Bizler her adımımızın hesabını vereceğimiz inancıyla mücadelemize devam ediyoruz. Herkes rahat olsun. MİL-SEN güçlünün değil haklının yanında olmaya devam edecektir. Bu vesileyle üzerimizdeki bu imtihanın sonuçlanmasını ve herkesin yeniden güzel günlere dönmesini niyaz ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER