‘Kesimhane’ projesi 1 yıldır bekliyor

KASTAMONU Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Osman Şekercioğlu, Canlı Hayvan Pazarı bölgesine yapılması planlanan kesimhane projesi hakkında bilgi verdi

‘Kesimhane’ projesi 1 yıldır bekliyor‘Kesimhane’ projesi 1 yıldır bekliyor

KASTAMONU Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Osman Şekercioğlu, Canlı Hayvan Pazarı bölgesine yapılması planlanan kesimhane projesi hakkında bilgi verdi. Mezbahane projesinin IFAD’a sunulduğunu kaydeden Şekercioğlu, bir yıldır beklediklerini dile getirdi.

Mezbahane projesinin Kurban Bayramı zamanında kullanılabilecek şekilde, hayvan pazarı bölgesine yapılmasının planlandığını aktaran Osman Şekercioğlu, projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı; “Eski valilerimizden Erdoğan Bektaş, hayvan pazarı projesine kesimhaneyi de ekletti. Hayvan pazarından alınan hayvanlar köylerde veya mahalle aralarında değil de, topluca kesilebilecek bir yer yapılsın istemişti. Ruhsatlı bir kesimhane değil, sadece Kurban Bayramı zamanında kullanılacak. Hijyenik bir ortamda, tam donanımlı kesim yapılacak bir yer yapmayı düşünüyoruz. Hayvan pazarı kompleksinin içerisinde olması planlanıyor. Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’na (IFAD) projeyi sunduk. Mesela Hayvan Pazarı’nda büyükbaş bölümü ve küçükbaş bölümü tamamı kapanacak. Çevre düzenlemesi yapılacak, binaların duvarları yapılacak, mezbahanesi yapılacak. Oranın su ihtiyacını karşılayabilecek su depoları yapılacak. Bu proje IFAD’a sunuldu. Bir senedir bekliyoruz.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)


Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER