KES-KOOP başkanını seçiyor

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı dün sabah saatlerinde başladı

KES-KOOP başkanını seçiyor

Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı dün sabah saatlerinde başladı. Genel Kurulda oy verme işlemleri geç saatlere kadar devam etti. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde oy verme işlemi halen devam etmesinden dolayı, net sonuçlar yarınki sayımızda yer alacak.

 Seçimlerde; Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin ve Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu başkanlık için yarışıyor.

Başkan adaylarının genel kurulda yaptığı konuşmaları;

ERGİN; “TİRYAKİOĞLU ÖNCELİKLE NEREYE ADAY OLDUĞUNU BİLMELİDİR”

Ergin ise şunları söyledi; “2014 yılında kooperatifimiz Türkiye’de ilk 100 kooperatif arasında değilken bugün 2021 yılında bin kooperatif arasında ilk 10’a girmiş bulunuyor. Bu başarıyı sağlamamızda yönetim kurulumuz ve tüm çalışanlarımızın büyük emeği var. En önemlisi de kredi ihtiyacı olan esnaflarımızın kooperatifimize güvenmeleridir. Bu başarı tüm ortaklarımızındır. Bizler sadece çalışmaları iyi organize ettik. Bu kooperatif ortaklarımızın kooperatifidir. Neyin nasıl olacağına ortaklarımız karar verir. Ben Dursun Ergin olarak birçok seçime girdim. Tüm girdiğim seçimlerde tüm söylemlerimi kimseye olumsuz algı oluşmasın diyerek özenle seçtim. İlk defa bu genel kurul sürecinde bugüne kadar şahit olmadığım asılsız, insanların sağlığına değecek kadar seçim propagandasına şahit oldum. Mehmet Tiryakioğlu öncelikle nereye aday olduğunu bilmelidir. Burası Esnaf ve Kefalet Kooperatifinin seçiminin yapıldığı yerdir. Burada proje ve yenilik olmaz. Burası kredi kuruluşudur. Burada görev çizilen çerçeve içerisinde yapılır.''

“BİR ŞEY YAPMADIĞIMIZI SÖYLEYENLER, SERVİSÇİLER, TAKSİCİLER, KAMYONCULAR İÇİN NE YAPTI”

Esnafları ziyaret etmediği yönündeki eleştirilere de cevap veren Ergin; “Ben 45 yıldan beri sanayi sitesinin içerisindeyim. 45 yıldan beri esnaflarımız beni tanıyamadıysa benim denecek sözüm yok. Seçim zamanı yapılan ziyaretler nezaket ziyaretidir. O güne kadar ne yaşadınız ise yaptıklarınız ve yapamadıklarınız sandığa girer. Burada önce gönül desteği alacaksınız. Gönül desteği alamadığınız kişilerin oyuna talip olmanın faydası yok. Bunun sadece kendinize faydası olur. Ben bir hastalık geçirdim ve hastalığım ile ilgili propaganda yapıldı. Kimsenin ne zaman hasta olacağı bilinmez. Hastalık durumunu kullanmanın ne faydası var. Bunu yakıştıramadım. Ben 45 yıldan beri esnafların içindeyim. Paraya ne ihtiyaç olduğunu da iyi biliyorum. Biz işimizi takip ediyoruz ve arkadaşlarımıza da bunu söylüyoruz. Pandemi döneminde mecburen yavaş hareket ettik. Kapanma sürecinde iş yerlerinin açılması noktasında mücadele verdik. Bunu arkadaşlarımız iyi biliyor. Biz her zaman nasıl yardımcı oluruz düşüncesiyle hareket ettik. Esnaflarımıza faizsiz kredi desteği sağladık. Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar esnaflarımıza hizmet etmeye çalıştık. Özellikle pandemi döneminde kredi kullanımında kolaylık sağlamaya çalıştık. Bize esnaflarımız için bir şey yapmadığımızı söyleyenler servisçiler, taksiciler, kamyoncular için ne yaptı? Bunların sayısını çoğaltabiliriz. Bu tarzda suçlayıcı yaklaşım kimseye yarar sağlamaz. Benim vitrine oynama durumum olmaz. Prim için bir şey yapmam. Şimdiye kadar da yapmadım. Esnaflarımızın sorunlarını genel başkanımıza bildirdik. Genel başkanımız sorunları Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza iletti. Bu bağlamda da gereken desteklerin sağlanması noktasında bir takım kararlar alındı. Demek istediğim şu ki yapılanlar ve yapılmayanlar ortada, takdiri ortaklarımız karar verecek” dedi.

TİRYAKİOĞLU; “HANTALLAŞAN YAPIYI ORTADAN KALDIRIP DAHA DİNAMİK OLACAĞIZ”

Tiryakioğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Biz bu yola esnaflarımıza daha iyi hizmet edebilmek için çıktık. Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığını 3 dönemdir sizlerden aldığım destekle yürütüyorum. Kredi ve Kefalet Kooperatifine olan kredilerin ödenme noktasında var olan aksaklıkları tespit ettik. Araştırdık. Kastamonu’daki aksaklıklar giderme adına yola çıktık. Başka illerde 4-5 günde alınan krediler Kastamonu’da 40-45 günde ancak alınabiliyor. Bu manada Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin eksikleri olduğunu düşünüyoruz. Pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı esnaflarımız çekti. 17 günlük kısıtlamada özellikle sanayi esnafımız büyük zorluk yaşadı. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan üyelerimiz kısıtlı da olsa çalışmalarına devam etti. Şimdi sormak istiyorum. Bu araçlar arıza yaptı. Tamirciler kapalı. İzin noktasında esnaflar ile ilgilenilmedi. Bir kere olsun hakları sorulmadı. Ama bizler aday olduktan sonra arkadaşların akılları başlarına geldi ve esnaflarımıza ziyaretler başladı. Biz esnaflarımızı adaylıkla değil her zaman yanınızda olmak için aday olduk. Kredi kullanırken yaşanan gecikmelerin araştırmalardan kaynaklandığı belirtiliyor. İnceleme MİT’e mi gidiyor, başka kuruma mı? TC kimlik numarası yazıldığında kişinin her türlü bilgisi 10 dakika çıkıyor. Bu iş bilmezlik durumudur. Bizim kimseyle şahsi bir sorunumuz yok ki hiçbir zaman da olmaz. Yıllardır görevde bulunan görevde bulunan arkadaşların esnafları ziyaret etmelerini biz sağladık. Eğer görev bize nasip olursa hantallaşan yapıyı ortadan kaldırıp daha dinamik olacağımıza söz veriyoruz. Ortaklarımıza her türlü kolaylığı sağlayacağız. Kooperatifin tüm imkânlarını ortaklarımızın hizmetine açacağız.'' (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER