KENT GENELİNDE ÇOK SAYIDA EV KARANTİNASI UYGULANIYOR

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge doğrultusunda, salgınla mücadele devam ediyor.

KENT GENELİNDE ÇOK SAYIDA  EV KARANTİNASI UYGULANIYOR

 

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen  “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge doğrultusunda, salgınla mücadele devam ediyor. 

Dün Türkiye genelinde başlatılan ve 10 bugün boyunca devam edecek dünkü denetimlere Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem, zabıtalar ve kurum görevlileri katıldı.

“HAFTA SONU VAKALARIMIZDA CİDDİ BİR ARTIŞ MEYDANA GELDİ”

Denetim öncesinde ilimizdeki Koronavirüs salgınının boyutu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Vali Avni Çakır, “Hepimiz İçin Sağlık’ sloganı kapsamında tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz genelinde de Kovid-19 denetimleri kapsamında geniş bir katılımla kontrol amaçlı denetimde olacağız. Geçen hafta ilimiz genelinde çok geniş kapsamlı bir denetim faaliyeti icra ettik. Bu süreçte halkımızın, esnafımızın tavsiyelerimize büyük oranda uyduğunu da memnuniyetle gördük. Geçen hafta ifade ettiğim üzere malumunuz ilimiz özellikle bayram öncesi yoğun bir göç aldı. Misafirleri ağırladık. Bunun yansımalarını da 1 hafta 10 gün içerisinde görmeyi bekliyorduk. Gerçekten de beklediğimiz üzere özellikle hafta sonunda vakalarımızda ciddi bir artış meydana geldi. Fakat dün ve bugün kontrollü bir şekilde bir ivme söz konusu. Bununla alakalı özellikle hafta sonları virüsün en çok yayılım gösterdiği düğün, nikah törenlerinde, taziye evlerinde yoğun bir denetim icra ettik. Vatandaşlarımızda bu konuda bize yardımcı oldular. Özellikle düğünlerin 2-3 saat gibi süreçte sonlanması yönünde taleplerimizi ilettik. Onlarda anlayış gösterdiler. Son zamanlarda da düğünlerimizde bir derleme, toparlanma meydana geldi. Asker uğurlamalarında tavrımız zaten belli, bunlara müsaade etmiyoruz. Daha önce gerekirse düğünleri kısıtlayacağımızı belirtmiştik ama şu anda o noktada değiliz. Vatandaşlarımızda müsterih olsun. Çizgimiz kontrollü aşamaya geldi. Aşağı doğru indirme aşamasındayız. Fakat bu kontrolden çıkarsa daha önceden ifade ettiğimiz gibi her konuda farklı kararlarda gündemimize gelecektir. Fakat şu an için böyle bir durum yok. Sonuç olarak vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu umuma açık mekanlar başta olmak üzere, toplu taşıma araçları, pazar yerleri, düğün salonları, lokantalar, pastaneler ve işyerleri ile ilgili arkadaşlarımız her gün sahadalar.

“İNŞALLAH AĞUSTOS SONU GİBİ

KASTAMONU’DA TEK HANELİ

RAKAMLARI GÖRECEĞİZ”

Her gün saat 16.00’da da ilgili Vali Yardımcısı başkanlığında yapılan çalışmalar ve özellikle evde izolasyonda bulunan vatandaşların takibi konusunda günlük değerlendirmelerimiz ve ilave tedbirlerimiz söz konusu. Bizde haftalık olarak denetimlere katılıyoruz. İnşallah bu hafta daha iyi rakamlar göreceğiz. Zaten bunun işaretini almaya başladık. Denetimlere ara vermeden devam edeceğiz. İnşallah Ağustos sonu gibi Kastamonu’da tekrardan tek haneli rakamları beraber göreceğiz. Virüse Kastamonu’da hep beraber ‘Dur’ diyeceğiz. Esnafımızın faaliyetlerini güven ve huzur içerisinde yapması noktasında elbirliğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Milli Eğitim Bakanımız dün il müdürlerimizle toplantı yaptı. Bizde ön görülen takvimde okullar açılacakmış gibi her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Bununla alakalı Türkiye çapında birlik olacak. Bizde hazırlığımızı yapıyoruz. Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda Bakanlığımızın nihai kararı belirleyecek. Fakat biz her türlü hazırlığımızı yapıyoruz” dedi.

2 KÖY VE 3 MAHALLE KARANTİNADA

Karantina hakkında bilgi veren Vali Çakır, “Kastamonu’da 2 köy, 3 mahallede karantinamız var. Pınarbaşı Kerte Köyü Kahya Mahallesi, Devrekani Alçılar Köyü, Küre Karadonu Köyü, Taşköprü Donalar Köyü Merkez Mahallesi, Çatalzeytin Paşalı Köyü Kadıköy Mahallesinde karantinada. Karantina uygulamasında eğer izolasyona aldığımız vatandaşımız 1 ya da 2 eve dağılmış vaziyetteyse ev karantinası uyguluyoruz. Ev karantina sayımız çok çok fazla. Eğer 4-5 eve virüs taşınmış gibiyse o zaman mahalle ve sokak karantinasına geçiyoruz. Şu anda ilimizde 2 köy ve 3 mahallemizde karantina uygulamamız devam ediyor. Vaka sayısı ile ev karantina sayımızda artıyor. Sağlık Bakanlığımızın yeni uygulaması gereği çok ağır vakalar olmadığı sürece evde takip süreci gerçekleşiyor. Tüm hastalarımızı doktorlar görüyor, onların kararı doğrultusunda evde karantina uygulanıyor. Geçen haftadan bugüne hem esnafımızın hem de vatandaşlarımızın tedbirlere uyma noktasında hassasiyetlerini görüyoruz. Düğünlerde, cenazelerde, taziyelerde çok sıkı denetim var. Gözle görülür bir iyileşme var. Aşağı inişler başladı. 2 hafta içerisinde daha iyi rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamanın ardından Vali Avni Çakır, beraberindekilerle birlikte Cumhuriyet Caddesi ve Kuyudibi’nde yer alan dükkanlara uğrayarak denetim yaptı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER