Kene uyarısı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Bacağına yapışan keneyi çıkaran Kastamonu Tosya ilçesine bağlı Suluca köyünden bir vatandaşımız bir süre sonra Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir

Kene uyarısı

  TVHB BAŞKANI EROĞLU’NDAN TOSYA GÖNDERMELİ

Kene uyarısı

  Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Bacağına yapışan keneyi çıkaran Kastamonu Tosya ilçesine bağlı Suluca köyünden bir vatandaşımız bir süre sonra Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, her yıl olduğu gibi havaların ısınması ile aktif duruma gelen kenelere dikkat edilmesi, özellikle kırsalda yaşayan ve tarımla uğraşan insanlarımızın gerekli tedbirleri almalarının son derece önem olduğunu belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  “KAN EMME ESNASINDA KONAKLARINA BİRÇOK HASTALIK ETKENİNİ TAŞIRLAR”

  Keneler için hayati anlamı olan kan emme sürecinin hastalığı taşımanın temelini oluşturduğunu vurgulayan Eroğlu, “Kan emme esnasında konaklarına birçok hastalık etkenini taşırlar. Esasında kenelerin konakları üzerine başka zararlı etkileri olsa da naklettikleri hastalıklar bu etkilerin en önemli olanıdır. Kenelerin tüm dünyada 200’ün üzerinde hastalık etkenine vektörlük yaptığı bilinmektedir. Doğadaki birçok canlı gibi insanlar da keneler için konak görevi görmektedir. Bu sebeple hastalıkların bir kısmının nakledildiği konaklar arasında insanlar da yer almakta ve keneler, özellikle ülkemizin de içinde yer aldığı tropik ve subtropik iklim kuşağında yer alan bölgelerde hem hayvan hem de insan sağlığını tehdit etmektedirler. Bu hastalıklar arasında yer alan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) 2002 yılından itibaren ülkemizde özellikle Hyolamma marginatum marginatum’un yoğun olarak bulunduğu Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Tokat, Amasya ve Çorum illerinde insan sağlığını tehdit etmektedir. Diğer taraftan bu kene türünün ülkemizin yedi coğrafi bölgesinde de tespit edilmiş bir  tür olduğu unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

  “KENE ÇIPLAK ELLE DOKUNULMADAN ÇIKARILMALI VE EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞU İLE İRTİBAT KURULMALIDIR”

  Kenelere karşı bireysel korunmanın ve kontrolün de önemli olduğunun altını çizen Eroğlu, korunma önlemlerini şu şekilde açıkladı:    “Bireysel korunma uygulamaları kapsamında; özellikle hastalık yönünden riskli bölgelerde bulunan vatandaşların park, bahçe, tarla gibi her türlü araziye çıktıklarında açık renkli elbise giyinmeleri, çorapları paçalarının üzerine çekmeleri, elbiselerine repellent uygulamaları ve aktivite sonrası tüm vücudun kene yönünden kontrol edilmesi sayılabilir.  Vücut üzerinde kan emen kene tespit edilmesi halinde kenenin en kısa sürede çıkarılması önem taşımaktadır. Kene çıplak elle dokunulmadan çıkarılmalı ve en yakın sağlık kuruluşu ile irtibat kurulmalıdır. Kene çıkarıldıktan sonraki süreçte kişinin kendini takip etmesi, ateş, baş ağrısı ve diğer gribal belirtiler görülürse derhal en yakın sağlık kuruluşu ile irtibata geçilmelidir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinde erken teşhis ve tedavinin hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. '' (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER