'Kendi kurallarınızı koyun'

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma programı kapsamında, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi’ni ziyaret eden Vali Avni Çakır, Kastamonu’daki vakaların son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

'Kendi kurallarınızı koyun'

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Günü Anma programı kapsamında, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi’ni ziyaret eden Vali Avni Çakır, Kastamonu’daki vakaların son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kastamonu’da Kurban Bayramı’na özel herhangi bir ek ilave tedbirin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Vali Çakır, yeni bir tedbirin uygulanmayacağını ve vatandaşların bu noktada kendi tedbirlerini kendilerinin oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

“AŞILAMADA MAVİ KATEGORİYE GELİRSEK, HİÇBİR SIKINTIMIZ KALMAYACAK”

Salı günü açıklanan vaka haritasında Kastamonu’daki vaka sayının 31’e gerilediğini ve ilin artık sarı kategoriye girdiğini belirten Vali Çakır; “Bir önceki haftaya göre ciddi bir gerileme var. Şu bir gerçek ki Kastamonu’da bu işi tüm görevli arkadaşlarımız ve vatandaşlarımızla ciddi bir şekilde takibe devam ediyoruz. Bu konudaki en güçlü silahımız aşılama. Geçtiğimiz hafta yüzde 65’i geçtik. Bu hafta sonu itibariyle 68-69 seviyelerini göreceğiz. Üst yaş guruplarında çok daha yüksek sayılardayız. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızda yüzde 90 seviyesindeyiz. Bu çok iyi bir sayı. Biraz gençlerimizde aşılama noktasında sıkıntımız var. Vatandaşlarımızın aşılanma noktasındaki hassasiyetlerini güçlü tutmak, her şartta imkân sağlamak için çabalıyoruz. Sonuç olarak koronavirüs noktasındaki vaka sayılarımız son derece iyi seviyelerde. Yaklaşık son bir buçuk aydır toplumsal hayatımızız son derece iyi bir şekilde devam ediyor. Bu yüksek seviyedeki sosyal hayata rağmen vaka sayılarımızda son derece kontrolde olmasının nedeni aşılama. Aşılamadaki sayımız da inşallah yüzde 75 seviyesine yani aşılamada mavi kategoriye yükseltirsek inşallah hiçbir sıkıntımız kalmayacak. Bu konuda değerli vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Özellikle 3’ncü doz aşı çağrısına cevap vermelerini istiyoruz. Ben de şahsen 2 gün önce 3’ncü doz aşımı oldu. Bu noktada bilim ne diyorsa buna kayıtsız şartsız uymamız gerekiyor. Kendi çocuğum da19 yaşında. Onun da aşısını 3 hafta önce aşılamasını yaptık. Dolaysıyla bu virüsten kurtulmamız için aşıdan başka çaremiz yok” dedi.

“BAYRAMDA PİLAV DAĞITIMI GİBİ ETKİNLİKLERİN YAPILMAMASINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Hastanede filyasyonda en ufak bir sıkıntının dahi olmadığını kaydeden Vali Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü;“Toplumsal hayatımızda vatandaşımızın da bu konudaki sosyal hayatına devam etmesinde bir sıkıntısı yok. Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle bazı arkadaşlarımız soruyorlar. Özellikle yöremizde ilçelerde ve köylerde Kurbanın birinci ikinci günü pilav ikramı şeklinde etkinlik var diyorlar. Biz vilayet olarak genel bir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı almadık. Ama tavsiye olarak, kaymakam arkadaşlarımızdan mümkünse bu tür etkinliklerden bu bayram için kaçınmalarını istedik. Muhtarlarımızdan da bu konuda yoğun bir talep var. Genel anlamda yasak gibi değil de vatandaşımızın bu bilince kendisinin ulaşmasını istiyoruz. Vatandaşımız kendi kurallarını kendileri koymalı. Bu bayramda bu tür etkinliklerin yapılmamasını tavsiye ediyoruz. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla başta Kastamonulu hemşehrilerimiz olmak üzere tüm İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik ediyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER