KEAH’ta günlük 7 bin hasta tedavi görüyor

BUGÜNLERDE KASTAMONU’NUN İLK GÜNDEM MADDESİ HASTANE RANDEVU ALAMAMAK

KEAH’ta günlük 7 bin hasta tedavi görüyor
banner72

Son günlerde Kastamonu'da randevu sıkıntısı gündeme gelirken, diğer taraftan da Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki (KEAH) sağlık çalışanları büyük bir özveriyle mücadelesini sürdürüyor. Günlük ortalama 4 bin hastanın ayakta muayene edildiği hastanede, acil ve covid dışı polikliniklerde ise 2 bin 750 hasta muayene ediliyor. Yüzlerce personel ve onlarca doktor, hemşire ile teknisyen, Kastamonuluların sağlığı için mücadelesini sürdürüyor.
HEM COVİD, HEM ACİL, HEM DE POLİKLİNİK!
Hastanedeki doktor yetersizliği nedeniyle Kastamonulu vatandaşlar haftalarca, hatta aylarca bir çok bölümde randevu almakta zorlanırken, KEAH’taki sağlık çalışanları da bir taraftan Covid-19'la diğer taraftan da poliklinik ve acil hastalarla mesai harcıyor.
4 bini ayakta muayene, 2 bin 750'si acil ve covid olmak üzere her gün yaklaşık 7 bin hastanın tedavi gördüğü hastanede, 26 farklı branşta 88 klinisyen hekimle poliklinik hizmetleri yanı sıra yataklı servis hizmetleri, covid poliklinik ve servis hizmetleri, ameliyat, sağlık kurulu, anjiografi, EKO, Retina Polikliniği, endoskopi kolonoskopi, Toplum Ruh Sağlığı Hizmetleri, acil branş nöbetleri, doğum, servis ve yoğun bakım nöbetleri gibi birçok vazgeçilemez hizmet de eş zamanlı olarak yürütülüyor.
GÜNLÜK 1200 MHRS RANDEVUSU
Günde hekim başına ortalama 31 MHRS randevusunun alındığı hastanede, toplamda günlük, 1200 MHRS randevusu veriliyor.  
ACİL HEKİMLERİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI!
MHRS üzerinden randevu sıkıntıları meydana gelirken, polikliniklerde randevu bulamayan vatandaşlar, acilden giriş yaparak şifa arıyor. Vatandaş, derdine çare ararken, acilde çalışan doktorlar da, aynı hastaları defalarca tedavi etmek zorunda kalıyor.  Doktorlar, hastaya defalarca teşhis koymasına rağmen; randevu alamayan vatandaşların tekrar acile gelmeleri de işleyişte bazı problemlere neden olabiliyor.
133 UZMAN HEKİM GÖREV YAPIYOR
Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Sağlık Bakanlığı ve Kastamonu Üniversitesi kadrolarında toplam 9 acil tıp, 1 aile hekimliği, 8 anesteziyoloji ve reanimasyon, 3 beyin cerrahisi, 1 çocuk cerrahisi, 7 çocuk sağlığı ve hastalıkları, 1 çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, 3 deri ve zührevi hastalıkları, 1 endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, 1 enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, 1 fizyoloji, 1 gastroenteroloji, 5 genel cerrahi, 1 göğüs cerrahisi, 4 göğüs hastalıkları, 4 göz hastalıkları, 1 hematoloji, 1 histoloji ve embriyoloji, 8 iç hastalıkları, 5 kadın hastalıkları ve doğum, 4 kalp ve damar cerrahisi, 8 kardiyoloji, 6 kulak burun boğaz hastalıkları, 2 nefroloji, 4 nöroloji, 1 nükleer tıp, 5 ortopedi ve travmatoloji, 1 patoloji, 1 plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, 4 radyoloji, 1 romatoloji, 4 ruh sağlığı ve hastalıkları, 2 tıbbi anatomi, 3 tıbbi biyokimya, 1 tıbbi biyoloji, 2 tıbbi farmakoloji, 6 tıbbi mikrobiyoloji, 1 tıbbi onkoloji, 1 tıbbi patoloji, 4 üroloji, 1 yoğun bakım olmak üzere 41 branşta, 88’i klinisyen olmak üzere toplam 133 uzman hekim görev yapıyor. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER