KEAH'tan 'doktor ayrılıkları' açıklaması

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) yönetimi, gazetemizin dünkü sayısının manşetinde yer verdiğimiz 'Hastanede yaprak dökümü' başlıklı haber üzerine açıklamada bulundu.

KEAH'tan 'doktor ayrılıkları' açıklaması

Haberimizde 'istifa' kelimesi geçmemesine rağmen doktorların istifa ederek ayrıldıklarına dair iddialarda bulunduğumuz belirtilen açıklamada, istifa gerekçesi olarak da kovid-19 sebebiyle bir süredir istifaların yasaklanması ve yasakların kalkmasının ardından gerçekleşen art arda ayrılıklar olduğu beyan edildi.

“KURUM İSMİ YIPRATILMAK İSTENİLİYOR”MU?

Yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde; “Şehrimizde bazı basın yayın organları aracılığı ile hastanemizde görevli hekimlerin özel nedenlerle ve yasal zorunlulukla nedeniyle ayrılması üzerinden 'Hastanede yaprak dökümü' başlığı ile servis edilen haberlerin gerçeği yansıtmadığı görülmektedir. Bu hekimlerimiz, bazı mecburi hizmeti biten, mesleki açıdan üst pozisyon olan yan dal uzmanlığı kazanan, eş durumu tayini ile ayrılan hekimlerdir. Ayrıca zorunlu nedenlerle tayini çıkan ve halen çalışmakta olan hekimlerimiz ile tıbbi nedenlerle ücretsiz izne ayrılan izin bitiminde görevine devam edecek hekim ismi de geçirilerek kurum ismi yıpratılmak istenilmektedir. Covid-19 pandemisi ile bakanlığımızın tüm birimlerinde uzun süre boyunca istifalar kapalı olduğu bilinmektedir. 01.07.2021 tarihinde istifaların açılması nedeniyle son 3 ayda olan istifalar görece olarak fazla gözükmektedir. Ancak haberde bahsi geçen 11 hekimimizden sadece 5'i istifa etmiş olup son 3 ay içerisinde 14'ü uzman 39 hekim hastanemize başlamıştır. Ayrıca hastanemiz 2018-2020 yılları arasında ortalama 100 uzman hekimle hizmet verirken 2021 yılında uzman hekim sayımız 130'un üzerine çıkmıştır. Ayrıca halen birçok sağlık tesisinde olmayan yan dal uzmanları ile hizmetini sürdürmektedir. Doğruluğu resmi makamlardan teyit edilmeden yapılan haberler nedeniyle Covid-19 pandemisi ile mücadele ederken diğer taraftan rutin ve acil sağlık hizmetini kesintisiz şekilde yürüten kurumumuzun itibarsızlaştırılmaya çalışılarak haksızlık edildiğini düşünmekteyiz.” (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER