‘Kazanacağız, B planımız yok’

2023 SEÇİMLERİNE ATIFTA BULUNAN CHP İL BAŞKANI ERBİLGİN, ÜLKE VE KASTAMONU SİYASETİNİ DEĞERLENDİRDİ

‘Kazanacağız, B planımız yok’

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CNGHaber.com’a özel açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun vicdanının rahat olmadığını iddia eden Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'ye de 'İktidarın anahtarını teslim etmeye hazır olsun' sözleriyle seslendi ve Eski MHP İl Başkanı Yüksel Aydın'la rakip olarak siyaset yapmanın da zevkli olduğunu kaydetti. Vatandaşın yaşam şartları ve adaletsizlik nedeniyle mutlu olmadığını savunan İl Başkanı Erbilgin, 2023 genel seçimlerinde iktidar olmak için tüm güçleriyle çalışmaya başladıklarını ifade etti.

“VİDİNLİOĞLU ‘TELEFERİĞİ REFERANDUMA GÖTÜRECEĞİM’ DEDİ, SONUÇ ORTADA”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun vicdan muhasebesi yaptığını savunan Hikmet Erbilgin; “Galip bey, beyefendi bir adam. Yerel seçimlerde 'keşke doktor olarak kalsaydınız, belediye başkanlığı sizin işiniz değil' demiştim. Ama bunu artık sadece ben söylemiyorum. Galip bey, artık kendi kendisine de bunu söylüyor. 'Ben iyi bir doktorum ama iyi bir belediye başkanı değilim' diyor. Çünkü Galip bey, ara ara şunu yapıyor bence; seçimden önceki vaatlerini izliyor, bugün geldiği yerde; partinin dışında kendi dostlarının bile onu eleştirdiğini düşünüyorum. ‘Teleferiği referanduma götüreceğim’ dedi, sonuç ortada. Benim tanıdığım Galip bey bundan mutlu olamaz. İçeride bir vicdan muhasebesi yapıyor.”

“YÜKSEL AYDIN GİTTİ, SIRA DOĞAN ÜNLÜ’DE…”

MHP eski İl Başkanı Yüksel Aydın’a da göndermede bulunan Erbilgin; “Yüksel Aydın, kendi partisinde görev yaptı. Tabi ki o dönem hareketli bir süreçti. Şimdi yeni bir il başkanı Emin bey var, bu ilde milletvekilliği yapmış birisi. Yüksel Aydın'ın siyasette olması benim işimi kolaylaştırıyordu, çokça derdimi daha iyi anlatıyordum. Çünkü, kendi durduğu yerden net cümleler kurmaya gayret ediyordu. O nedenle onunla siyaset yapmak keyifliydi ama Yüksel bey gitti, artık yok. Siyasetçi kendi rakibini göndermek ister. Sırada Doğan bey var, onu göndermeye gayret ediyoruz.”

“İKTİDARIN ANAHTARINI TESLİM ETMEYE HAZIR OLSUN”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’yü de unutmayan CHP İl Başkanı, şöyle devam etti; “Ben bir ara Doğan Ünlü, artık ünlü değildir demiştim. Doğan Ünlü, yeniden ünlü olmaya çalışıyor. İktidarın anahtarını teslim etmeye hazır olsun. Mesleğinden kopmasın. Çünkü il başkanlığını bıraktıktan sonra yapacak işe ihtiyacı var. Biz bu ülkeyi yönetmeye hazırız. Çok net ve kararlı bir biçimde hazırız.”

“KİMSE GİTTİĞİM YERLERDE DOĞDUĞUM YERİ SORMUYOR, DOYDUĞUM YERİ SORUYOR”

“Tarihte izleri olan bir Anadolu şehrinde olduğumuz için bu tartışma yürüyor. Karşısında mücadele ettiğimiz diğer siyasi il başkanlarının eleştirebilecek argümanlarının darlığına da işaret ediyor. Ara ara nereli olduğum üzerinden tartışmalar yürüyor. Bereket versin en son Murat Demir nereli olduğumu doğru ifade eden ilk siyasetçiydi. Onun öncesinde bazen Denizlili, bazen Afyonlu, bazen de kimin ne aklına gelirse onu söylüyordu. Büyükşehirlerimizde böyle bir tartışma hiç yürümedi. Kaldı ki Kastamonu’nun tarihinde hemen hemen bütün siyasi partilerden, başka şehirlerde görev yapmış ve buraya yerleşmiş arkadaşlarımız var. Ömrü uzun olsun bizden çok uzun yıllardır burada hakkını teslim edelim Süleyman Yücel, hep Maraşlı olduğu söylenir. Ama bu şehre hizmet etmek nasip olmuş. Burada faaliyet yürütme, kendi siyasetini yapma imkânı bulmuş. Ya da önceki Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimimiz buralı olmamakla birlikte bu şehrin milletvekilliğini yapmış. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında da çok fazla başka illerde yaşayıp burayı yurt edinmiş milletvekilleri var. Bence bu mesele kimin nereli olduğundan öte siyasette yarıştığın insanlar doğru argümanları bulamayınca insanları buradan kışkırtmaya gayret ediyor. Ancak onu söyleyenler şunu bilmiyor; Yaklaşık 380 bin kişilik Kastamonu’nun neredeyse 3’te 1’i başka illerden gelenler, Sinop’tan, Çorum’dan gelenler var. Vezirköprülüler diye bir gerçek var. Kaldı ki siyaset yarış zamanlarında oy tabanlarına ulaşabilmek için belediye meclislerinde buralardan aday gösterdiklerini de kendileri biliyorlar. Burada kendimi eksik hissettiğim hiçbir an olmadı. Çünkü ben bu memleketin çocuğuyum. Üçüncü çocuğum bu şehirde doğdu. Bu şehrin acılarını hissediyorum. Bu şehrin sevinçlerini hissediyorum. Bu şehirde iyi olan bir şeyde mutlu oluyorum. Bana hiç kimse gittiğim yerlerde doğduğum yeri sormuyor, doyduğum yeri soruyor. Kastamonu için neler yapabileceğimi soruyor. Hele hele başka şehirlerde yaşayıp Kastamonu hatırlatması yapanları da gülünç buluyorum. Kastamonuluların da buna böyle bakmadığının da bilinmesini istiyorum.”

“İNCİTTİĞİMİZ SİYASETÇİ OLMUŞSA HELALLEŞELİM”

“Siyaset, toplumu birleştirmek için yapılır. Toplumun kutuplaştırıldığı siyasetler, hem topluma hem siyaset yapanlara kaybettiriyor. En sonunda hepimiz o musalla taşına geleceğiz. Uğurlanırken, hocanın sorduğu soruya içten cevap verebilmeniz gerekiyor. O nedenle cümle kurarken; hiç bir zaman bir siyasetçiyi inciteyim iddiasıyla kurmuyorsun. Ancak öyle an oluyor ki; kurduğun cümle o siyasetçiyi incitebiliyor. Bu nedenle, bugüne kadar kırdığımız, incittiğimiz siyasetçi olmuşsa da onlarla da buradan helalleşelim.”

“ADAY BELİRLENDİKTEN SONRA O SÜREÇ BİTMİŞTİR”

Erbilgin, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde partisinin Kastamonu Belediye Başkan Adayı Mustafa Öztürk'ü destekleyip desteklemediklerine dair soruya ise şu şekilde cevap verdi; “CHP’nin aday belirleme süreci tamamlandıktan sonra genelge gönderilir. O günkü aday belirleme sürecimiz, mutabakat anlayışıyla merkez yoklamasıydı. Genel merkezimiz adayı belirlediği andan itibaren artık o, CHP’nin adayıdır. Partimizin güçlü bir başarı elde etmesi için il yönetimimiz ve vekilimizle birlikte gayretli bir çalışma yürüttük. Tabi ki aday belirleme ve listelerin oluşturulma sürecinde ‘şurası şöyle olsaydı, çok daha iyi olurdu’ dediğimiz anlar oldu. Ama o seçim atmosferine girdikten sonra o süreç bitmiştir. Siyaset bunu gerektirir.”

“BİZİM SEÇMENİMİZ HİÇ BİR ZAMAN SATILMADI”

Önceki dönem CHP Merkez İlçe Başkanı Aydın Böbüroğlu'nun seçilmesi için üyelere 'para dağıttığına' dair iddialara cevap veren İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Ben, ne kadar param olduğunu böylelikle öğrendim. Ancak herkes şunu bilmeli; 18 yıldır AKP iktidarı var, Cumhuriyet Halk Partisi 100 yıllık koca bir çınar. Bizim seçmenimiz hiç bir zaman satılmamıştır. Bunu söyleyenler için hayal kırıklığı diyorum. Ne diyeyim, dilin kemiği yok.”

“BİZİM GÖREVİMİZ; TOPLUMA, İKTİDARIN GİTTİĞİ YERİ GÖSTERMEK”

2023 yılında gerçekleşecek genel seçimleri kazanmak için çalışacaklarını söyleyen Erbilgin; “Kazanacağız, kaybetmek gibi bir B planı yok. Tek bir plan var; Türkiye'yi mutlu, refah, kalkınmış bir ülke yapmak için seçimleri kazanacağız. Biz AK Parti'ye Türkiye'yi daha iyi yöneteceğimiz için muhalifiz. AK Parti'nin Türkiye'yi sürüklediği uçurumu gördüğümüz için muhalifiz. Bizim görevimiz bu. Topluma, iktidarın gittiği yeri göstermek. Bizim görevimiz muhalefette kalmak değil. Bunun köşe taşlarını kurduk. Yerel seçimler bunun işaret fişeğiydi. Şimdi daha iyi yöneteceğimizi daha iyi görüyoruz. Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca bu ülkede yapılan her iyi işin yanında olduk ama AK Parti, yaptığı her işte kendi yandaşını zengin etti. Yol yaparken de kendi yandaşını zengin etti” dedi.

KÜRDÜYLE TÜRKÜYLE BU ÜLKEYİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

İnsanların yüzünde mutsuzluk gördüğünü söyleyen Erbilgin; “Her kesimden Anadolu insanı mutlu değil. Yaşam şartları ağır, ekonomik olarak bunalmış, toplum kutuplaşmış, toplum adalete susamış. Adaletsizlik, bir avuç çıkarcı grubun dışında iliklerimize kadar işlemiş. Türkiye'yi buradan çıkaracağız. Sokakta dostlarımızla birlikte, bu ülke için kalbi atan herkesle bu ülkeyi değiştireceğiz. Kürdüyle Türküyle bu ülkeyi değiştireceğiz. Adalet için kalbi çarpan herkesle bu ülkeyi değiştireceğiz, biz bunu görüyoruz bu bir iddia değil. 2015 il kongremizin sloganıydı; 'Hazırız, şehrimizi yönetmeye hazırız, partimizi yönetmeye hazırız, ülkemizi yönetmeye hazırız' demiştik. Biz o gün bu kararlılıktaydık. Ondan sonraki kongremizde 'Hedef iktidar' iddiasını ortaya koyduk.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER