Kaynak arayışı

Kastamonu'nun TÜRKSOY tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve bu önemli gelişmenin 17 Ocak Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından resmen duyurulacak olması nedeniyle harekete geçildi.

Kaynak arayışı

 

  Kastamonu'nun TÜRKSOY tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ve bu önemli gelişmenin 17 Ocak Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından resmen duyurulacak olması nedeniyle harekete geçildi. 

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında dün 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya; Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bazı kamu kurum müdürleri katıldı.

YAKAN; “KASTAMONU SÜPRİZ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYA”

Normalde Türk Dünyası etkinliklerinin 1 yıl önceden hazırlıklarına başlandığını ancak Kastamonu'nun sürpriz bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen KUZKA Uzmanı Özgür Yakan, ilçelerde her yıl geleneksel olarak düzenlenen festival ve şenlikleri de bu kapsama alınmasının kararlaştırıldığını kaydetti. 
Yıl boyunca 75 ila 100 arasında etkinlik gerçekleştirileceğini belirten Özgür Yakan, “Süreç 21 Mart'ta başlayacak ve 31 Aralık'a kadar sürecek. Normalde Türk Dünyası etkinlikleri 1 yıl önce kimin aday olacağı ve kazanacağı belli olan bir etkinlik. Ancak biz kısa sürede organize olmak durumundayız. Yıl boyunca 75 farklı etkinlik gerçekleştireceğiz. Bu sayı belki 100 etkinliğe çıkacak. İlçe belediyelerinin geçmiş yıllarda yaptıkları bazı etkinlikler bu kapsama alınacak” dedi.

“TÜRKSOY FİNANSMAN 
BAKIMINDAN 
ÇOK GÜÇLÜ DEĞİL”

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Kastamonu'yu maddi anlamda desteklemeyeceğini, yıl boyunca gerçekleştirilecek etkinliklere ancak ayni katkı sağlayabileceği yönünde görüş bildirdiğini vurgulayan Yakan, “Bir harcama sisteminin oluşturulması elzem gözüküyor. Farklı kurumlar farklı kaynaklardan harcama yapmak durumunda kalacaklar. Bazı kurumların bütçeleri kaynakları yok ama sorumluluk almak durumunda kalacaklar. Finansman arayışı gündeme gelecektir. Yerel kaynaklar yeterli olmayacaktır. Başbakanlık Tanıtma Fonu bu noktada kullanılabilecek kaynaklar arasında yer alıyor. Kültür Turizm Bakanlığı maddi değil ayni yardım desteği sağlayabilecek. Bakanlığın katkısı ayni yardımla sınırlı kalacak. TÜRKSOY finansman bakımından çok güçlü bir kurum değil. Kaynak konusu kilit rol oynayacak” diye konuştu.  

START 21 MART’TA VERİLECEK

Planlanan faaliyetlerden söz eden Yakar, “Bale, resim sergisi, kısa film festivali, kitap fuarı,  Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli etkinlikleri kapsamında programlar, sempozyumlar, Türk Dünyası ve Kastamonu’nun yemekleri, Ahşap Fuarı’nda geleneksel el sanatlarına ait özel bir alan ile Kastamonu’nun değerleri aktarılacak” diye konuştu. 

BABAŞ İLÇELERDEN 
MALİYET İSTEDİ 

İlçe kaymakamlıkları ve belediyelerinden yıl içinde düzenlemeyi düşündükleri etkinlikleri yaklaşık maliyetleriyle birlikte 17 Ocak'tan önce kendilerine bildirmelerini isteyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu bilgileri toparlayıp 17 Ocak'ta Kastamonu'ya gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'tan destek isteyeceklerini söyledi. 
Başkan Tahsin Babaş, “Bir Koordinasyon Merkezi oluşturduk. Üyeleri; Kastamonu Valiliği, Belediye Başkanlığı, Kastamonu Üniversitesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve KUZKA olacak. Şeyhoğlu Konağı'nı 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti hazırlıklarında ve Koordinasyon Merkezi'nin yapacağı çalışmalarda kullanacağız. Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş 17 Ocak Çarşamba günü Kastamonu'da olacak. Kastamonu'nun 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu o gün kendileri bir kez daha dile getirecek. Etkinlerimiz yıl boyu sürecek ve sadece merkezde gerçekleştirilmeyecek. İlçelerde de bu etkinlikler gerçekleştirilecek. İlçelerimizin her yıl düzenli olarak yaptıkları etkinlikleri, yapmayı planladıkları etkinlikleri bu kapsama alacağız. Bu nedenle en kısa zamanda bu etkinlikler ve yaklaşık maliyetlerinin belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca her ilkçemizde bir kalıcı eser olmasını da istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Kastamonu'ya geldiğinde kendisine sunulmak üzere bu bilglere ihtiyacımız var.”

KILIÇARSLAN; “BAKANLIK KATKI SUNACAKTIR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ne olursa olsun Türkiye'nin de tanıtımına katkı sağlayacak bu etkinliklere maddi ve manevi katkı sağlayacağına inandığını kaydeden Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Kastamonu'ya düzenleyeceği ziyarette ekonomik endişelerin cevap bulacağını düşündüğünü söyledi. 
Kılıçarslan, “Ülkemiz ilk kez Eskişehir'le bu uygulamaya ev sahipliği yaptı. Eskişehir için özel bir kanun çıktı. Bu organizasyon bu şekilde yönetildi. Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş gelecek hafta Kastamonu'da olacak. Özellikle ekonomik noktadaki endişelerimizin bu ziyarette cevap bulacağına inanıyoruz. Çünkü bu büyükl organizasyon sadece valiliğimiz ve belediyelerimiz imkanlarıyla gerçekleşmeyecek. Bakanlık ve bakanlığa bağlı kuruluşlarda ülkemizin tanıtımı noktasında maddi ve manevi katkı sunacaklardır. Sadece yerel imkanlarla sınırlı olmayacak. Kastamonu sadece yerel imkanlarla tanıtılmayacak” diye konuştu.

BAKANLIKLARDAN 
DESTEK İSTENECEK

Toplantıda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz program çerçevesinde bakanlıklardan destek isteneceğini söyledi. ‘Bir iş ne kadar düzgün başlarsa o kadar düzgün gider diyen’ Vali Yaşar Kardeniz, “Parasal boyutlarında üzerinde durulacak. Bakanlıklardan taleplerde bulunacak. Olabildiğince hem maddi hem de manevi destek bularak sizlerin yükünü hafifleteceğiz” dedi.
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER