KATSO Başkanı Selçuk Arslan OTOMOBiL FABRiKASINA HAZIRIZ

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), 1882 yılında Türkiye'de kurulan ilk odalardan bir tanesi.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan OTOMOBiL FABRiKASINA HAZIRIZ

 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), 1882 yılında Türkiye'de kurulan ilk odalardan bir tanesi. 
KATSO Başkanı Selçuk Arslan, oda olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsetti. Göreve geldiği günden bu yana hiç bir fuarı kaçırmadığını ifade eden Arslan, Kastamonu olarak otomobil fabrikasını istediklerinin de altını çizdi. Arslan, Ilgaz Tüneli, hava limanı, karayolları ve Organize Sanayi Bölgesiyle otomobil fabrikasına hazır olunduğunu söylerken, tek kaygısının fabrikayı özel sektörün işletmesi olduğunu kaydetti.

“ÜYELİK ZORUNLU”

Ticaret ve sanayi odalarına üyelik hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan KATSO Başkanı Arslan, “Üye olmaya ya zorunluluk ya gönüllük var. Gönüllük ilkesi Amerika'da ve Kanada'da var. Ancak İspanya'da ve Türkiye'de üyelik zorunlu oluyor. Ticaret Odalarının görevlerinin başında ilin istihdamını ve ekonomisini arttırmak geliyor. Her meslek grubu üyemizdir. Aynı anda tüm meslek gruplarının sorunlarını bilebiliyorum. Kastamonu'nun sorunlarını bakanlarımıza, başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza iletiyoruz. Yıllardan beri şirket kurulurken neden noterlere gittiğimizi sorardık ama artık sistem değişti. Şirket kurucusu bize geliyor, maliyeye yatırılan harcı alıp bir saat içinde şirketi kuruyoruz. Bu bizim önerimizdi” dedi. 

“KALKINMA BAKANLIĞI FİKİRLERİMİZİ DİNLİYOR”

Gerçekleşen toplantılara değinen Arslan, "Yapılan toplantılarda Ilgaz Tünelini, havalimanını, İnebolu Limanı ve İnebolu yolunu dile getirdik. Kırık Barajının yapılmasını hep toplantılarda söyledik. En son toplantıda BAKAP'ı ifade ettik. Kalkınma Bakanlığı bizlerin fikirlerini dinliyor.  Ben göreve geldiğimden beri hiç bir fuarı kaçırmadım. Kastamonu Günleri, Emit Fuar'ı, Travel Turkey ve yurt dışındaki fuarlarda yer aldım. Tüm fuarlardan olumlu dönüş aldım. Tanıtım her zaman önemlidir” 
şeklinde konuştu.

“OTOMOBİL FABRİKASINA HAZIRIZ”

Otomobil fabrikasını istediklerini dile getiren Arslan, "Otomobil fabrikasıyla ilgili sayın vekilimiz Murat Demir'de çaba gösteriyor. Kim istemez otomobil fabrikasını. Kastamonu olarak bizde otomobil fabrikasını istiyoruz. Hava limanımız, kara yollarımız Ilgaz Tüneli ve Organize Sanayi Bölgemizle otomobil fabrikasına hazırız. Tek kaygım özel sektör fizibilite hale gelir mi? Ön plana çıkmamızın nedeni Organize Sanayi'de bedelsiz yer var. 1 milyonun üzerinde kamulaştırılması beklenen yer var. Kamulaştırılması çıktı, çıkacak. İnebolu yolu da otomobil fabrikasıyla beraber biter. Ankara'ya en yakın yeriz. Bunlar Kastamonu için avantaj ve ilimiz cazip bir hale geldi" ifadelerini kullandı.

“SEYDİLER ORGANİZE SANAYİ'NİN CAZİPLİĞİ ARTACAK”

Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi ile Seydiler Organize Sanayi Bölgesini anlatan Arslan, Seydiler'de yeni yönetim olduğunun ve cazipliğin artacağını aktardı. Arslan, “Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nin eksiklikleri tamamlandı. Elektrik, doğalgazı var, yönetim kurulu da gayet iyi. Yatırımcılar Organize Sanayi Bölgesi'ne gelmek istiyor. OSB'de bazı yerler boş gibi duruyor ama orman arazisidir. 35 parselden, başlanmayan 4 ya da 5 parsel var. Seydiler Organize Sanayi ilk başta özel olarak kuruldu ancak sonra bakanlık bünyesinde oldu. Seydiler'de yeni yönetim oluştu. Seydiler Organize Sanayi'nin cazipliği artacaktır" dedi.

KASTAMONU'DA ARA ELEMAN SIKINTISI VAR

Türkiye'nin ve Kastamonu'nun en büyük sorununun meslek olduğunu vurgulayan Arslan, ara eleman konusunda sıkıntı yaşandığını kaydetti. Arslan, şöyle konuştu: "Kastamonu'da ne yazık ki ara eleman sıkıntısı var. Türkiye'nin en büyük sorunu meslektir. Herkes mühendis olamaz. Bu ülkeye tornacı, boyacı da lazım. 
Velilerimiz çocuklarımızı mesleğe yöneltsinler. 
Türkiye üretmeli. 
Kastamonu üretmeli."

“ODA OLARAK GİRİŞİMCİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

Ülkemizdeki işsizliğe çare olarak girişimcilik kurslarını öneren KATSO Başkanı Selçuk Arslan, "Biz oda olarak girişimciliği önemsiyoruz. Özellikle kadınlarımız girişimciliği önemsemelidir. 
İş-Kur, KOSGEB ve odamızla birlikte girişimcilik kursu veriyoruz. 4 senede bin kişi, bu sene ise yaklaşık 100 kişiyi mezun ettik. Bünyesinde eğitimci bulunduran tek oda biziz. Girişimcilik kursunda 50 bin lira hibe, 3 seneye kadar ise 100 bin lira 
faizsiz destek var" açıklamasında bulundu.
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER