KATSO Başkanı Selçuk Arslan KASTAMONU GÜNLERi ‘YERLi OTOMOBiL FABRiKASI KASTAMONU’DA KURULSUN’ TEMASI iLE YAPILSIN

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, yerli otomobil fabrikasına şehrimizin ev sahipliği yapmasını dile getiren bir basın açıklamasında bulundu.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan KASTAMONU GÜNLERi ‘YERLi OTOMOBiL  FABRiKASI KASTAMONU’DA KURULSUN’  TEMASI iLE YAPILSIN

 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, yerli otomobil fabrikasına şehrimizin ev sahipliği yapmasını dile getiren bir basın açıklamasında bulundu.
KATSO Başkanı Arslan’ın açıklaması şöyle: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hayalim’ dediği Türkiye’nin yerli otomobil projesi hayata geçmek üzere. Cumhurbaşkanımızın TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ifade ettiği bu isteği üzerine harekete geçen TOBB ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı somut adımlar attı. 
Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törende Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil yapmaya talip 5 firmanın oluşturduğu ‘Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nu açıkladı. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in imza attıkları protokol sonucunda yerli otomobilin en geç 2019 yılında prototipinin tamamlanması, 2021 yılında da ticari pazarlamasının başlayacağı ilan edildi.

“ŞÜKRAN VE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ”

Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Başbakan ve hükümet üyeleri ile iş dünyası temsilcilerinin katıldıkları törende ilimizi temsil etme onurunu yaşadım. Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve 5 babayiğit şirketimize KATSO adına bir kez daha şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“BÜYÜK ONUR OLACAKTIR”

Ülkemiz adına bu tarihi projede Kastamonu olarak biz de tuzumuz bulunsun istiyoruz. Yerli otomobil fabrikasına ev sahipliği yapmak ilimiz adına büyük bir onur olacaktır.
Bu talebimizi çatı kuruluşumuz olan TOBB’un Genel Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu geçtiğimiz ay şehrimizi ziyaret ettiğinde, düzenlediğimiz toplantıda iş dünyamızın önünde kendisine iletmiştik. Kastamonu OSB’nin genişleme alanında yer alan ve yeni yapılandırılma adımları atılan ek OSB, bir milyon metrekare büyüklüğündeki alanı ile yerli otomobil fabrikasına son derece güzel ev sahipliği yapabilir. Yerli otomobil fabrikası yanı sıra yan sanayi tesisleri için de söz konusu alanımız son derece elverişli bir altyapı sunmaktadır.

“KASTAMONU’NUN HAYALİ BU FABRİKAYA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTIR”

Ek OSB alanımız yapımına başlanan Kastamonu-İnebolu yolu sayesinde İnebolu Limanı’na 60 kilometre uzaklıkta olup, Filyos Limanı’na da yakın mesafededir. Şehrimizin ve ek OSB’mizin Ilgaz Tüneli sayesinde Ankara ile olan bağlantısı da hem kısaldı hem de konfora ulaşmış durumdadır. Aynı ulaşım rahatlığı Ilgaz Tüneli sayesinde İstanbul için de söz konusudur. Ek OSB ile Kastamonu Havalimanı arasındaki mesafede sadece 20 kilometredir.
Yerli otomobil fabrikasının şehrimize yapılması durumunda, ilimizin 2000’li yıllara kadar verdiği büyük göçün geri döndürülmesi olanağı da sağlanmış olacaktır. Yerli otomobil fabrikası sayesinde şehrimizde oluşacak yoğun iş iklimi bölge illerine de büyük katkı sunacaktır hiç şüphesiz. Yerli otomobil fabrikasının şehrimize yapılması sosyal açıdan da ilimize büyük katkı sağlayacaktır. Oluşacak işgücü sayesinde ilimiz sosyal ve kültürel açıdan çeşitlenecek ve gelişecektir. Yerli otomobil fabrikası nasıl ki Sayın Cumhurbaşkanımızın hayali idi, Kastamonu’nun hayali de bu fabrikaya ev sahipliği yapmaktır.

“YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI KASTAMONU’DA KURULSUN’ TEMASI İLE YAPILMALI”

Gerekli olan güçlü kamuoyunu ilimiz dışında da oluşturmak amacıyla ilk etapta 22 Kasım’da başlayacak 11. İstanbul’da Kastamonu Günleri etkinliğinin ‘Yerli otomobil fabrikası Kastamonu’da kurulsun’ teması ile yapılmasını öneriyoruz. Milletvekillerimizin ve belediye başkanımızın öncülüğünde meslek odaları ve sivil toplum örgütleri olarak yerli otomobil fabrikasını ilimize kazandırmak için tek ses, tek yürek olalım.”
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER