Katı Atık Projesi'nde ilk etap tamamlandı

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinde yapım işlerinin fiziki gerçekleşmesi tamamlandı.

Katı Atık Projesi'nde ilk etap tamamlandı

İki aşamalı projenin birinci aşaması olan yapım işlerinde fiziki gerçekleşmenin yüzde 100’e ulaşması üzerine geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, müşavir firma, yüklenici firma ve KASMİB yetkilileri tarafından proje sahaları gezilerek düzenlenen toplantının ardından geçici kabul işlemi gerçekleştirildi.   

KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi yapım işleri kapsamında Kastamonu merkez ve ilçelerinde yer alan 15 adet eski katı atık düzensiz depolama sahasının ıslahı gerçekleştirildi. Bu kapsamda Devrekani Sarıyonca Köyü sınırları içerisinde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisi’ndeki düzenli depolama alanında oluşan sızıntı sularına yönelik tam arıtma yöntemiyle çalışan arıtma tesisi yapıldı. Avrupa Birliği katılım öncesi mali yardım aracı olan IPA-II dönemi Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı (ÇİSOP) çerçevesinde Atık başlığı altında yer alan, Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi’nde yapım işlerinin tamamlanması ile birlikte söz konusu yapım işleri, IPA-II dönemine ait tamamlanan ilk proje oldu.

Avrupa Birliği (AB) standartlarında sürdürülebilir katı atık yönetimi hizmetlerinin sağlanması amacıyla başlatılan, KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinde Kastamonu merkez ve ilçe belediyelerince daha önce kullanılan eski katı atık düzensiz depolama sahaları ıslah edildi. Bu kapsamda başta Kastamonu Belediyesi tarafından 2015 yılında düzenli depolama tesisi hizmete geçinceye kadar kullanılan Kuzeykent Çöplüğü, yerinde rehabilite yöntemiyle ıslah edilerek doğaya kazandırıldı. Yine Taşköprü, Tosya, İnebolu ve Seydiler ilçelerinde bulunan eski çöp sahaları da yerinde rehabilite edilen alanlar arasında yer aldı.

Devrekani, Daday, Araç, Ortalıca, Doğanyurt, Abana, Cide, Ağlı, Şenpazar ve Azdavayeski çöp döküm sahaları ise taşıma yöntemiyle kaldırılarak temizlenmek suretiyle doğaya kazandırılan diğer sahalar oldu.  AB hibe desteğiyle yapımı gerçekleştirilen Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi ise, Kastamonu Mahalli İdareler Birliğine ait Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisinde yer alıyor. Günlük 120 metreküp arıtma kapasitesi olan tesis ile birlikte düzenli depolama sahasında oluşan sızıntı sularının yüzey veya yeraltı sularına karışarak çevreyi kirletmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. UF (Ultrafiltrasyon) ve NF (Nanofiltrasyon) yöntemlerinin uygulandığı tesiste ayrıca MBR (MembranBiyoreaktör) adı verilen teknoloji ile ileri arıtma gerçekleştiriliyor. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER