Müzik indir

27 Ocak 2021 Çarşamba

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

KATAR ALÜMİNYUM, KARADENİZ BÖLGESİNİN İLK YEREL ÜRETİM TESİSİ OLACAK

Kastamonu’da marka yaratmayı amaçlayan Katar Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Katar, dün Katar Alüminyum Fabrikası’nda gazetecileri ağırlayarak fabrikayı gezdirdi. Anadolu iş adamlarının yapabileceklerini tüm Türkiye’ye göstermek istediğini vurgulayan Katar, yaptığı açıklamada “Karadeniz Bölgesinde ilk yerel alüminyum entegre tesisi olan fabrikamızın hepimiz için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum” dedi.

24 Ekim 2017 Salı 19:11
KATAR ALÜMİNYUM, KARADENİZ  BÖLGESİNİN İLK YEREL ÜRETİM TESİSİ OLACAK
 

Kastamonu’da marka yaratmayı amaçlayan Katar Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Katar, dün Katar Alüminyum Fabrikası’nda gazetecileri ağırlayarak fabrikayı gezdirdi. Anadolu iş adamlarının yapabileceklerini tüm Türkiye’ye göstermek istediğini vurgulayan Katar, yaptığı açıklamada “Karadeniz Bölgesinde ilk yerel alüminyum entegre tesisi olan fabrikamızın hepimiz için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum” dedi.  

YILLIK 3 BİN TON ÜRETİM

Ahmet Katar, “2015 yılında Kastamonu Organize Sanayi bölgesinde 10 bin metre kare alanda Katar Alüminyum Fabrikamızda sahip olduğumuz ‘Ekstrüzyon Pres’, ‘Eloksal’, ‘Elektrostatik Toz Boya’, ‘Ahşap Transfer’ ve ‘Termik Fırın’ makine teçhizatı ile alüminyum boru, çubuk ve profil üretimi yapmaktayız. Katar Alüminyum yıllık 3 bin ton profil üretim kapasiteli tesisi, 800 ton kapasiteli toz boya tesisi, 400 ton kapasiteli Ahşap Transfer tesisi ile yurt genelinde değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Böyle bir tesisi Kastamonu’ya kazandırmamızdaki amaç memleketimizi katma değerli ürünler ile tanıştırarak, ilimizin istihdamına katkı sunmaktadır. Biz burada sadece istihdam üretmekle kalmıyor, Türkiye’deki ilgili sektör liderlerini Kastamonu’da ağırlayarak ilimizin tanıtımına da katkı sunmaya çalışıyoruz. Karadeniz bölgesinin ilk yerel alüminyum entegre tesisi olan fabrikamızın hepimiz için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum” dedi. 

TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN SANAYİ ODASI AYRILMALI!

Kastamonu’daki sanayicilerin sorunlarına değinen Katar, “Kastamonu’nun sanayileşmesi önce kendi öz evlatlarına sahip çıkılması il olmalı. Şehrimizde bir üst akıl olması gerekir. Bu üst akıl iş adamlarımızı sanayiye teşvik etmeli ve sevdirmelidir. Üniversite mezunu beyin göçü içerisinde Türkiye’de ilk dört içerisindeyiz. Bu genç beyinlerimize katma değerli işler yaratılarak şehrimizin kalkınmasında kullanılmalıdır. Şehrimizde diğer gördüğüm sorunlardan biri, Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Sanayi Odası’nın ayrılmalı ve Sanayi akil insanlar tarafından yönetilmelidir.

“KASTAMONU YOL HARİTASINI BELİRLEMELİ”

Kastamonu’yu 2023 yılında güçlü, iradeli, sanayiciliği benimsemiş, özgürlüğünü kazanmış bankalardaki yatan paraları ortaya çıkarmış yatırım deyince daire ve araba alan şehircilik modelinden çıkılmış toplumun her kesimini kucaklayan bir iş modeli olmalı. Yani sanayicilik esnaf, tüccar ve bankalarda parasını yatıranlara sevdirilmeli. Yol haritasını yapacak olursak eğer, sektörler için komisyonlar üst akıl tarafından oluşturulmalı. Turizm, sanayi, elektronik sanayi, montaj, hizmet sektörü, tarım ve hayvancılık diye ayrılarak, ayrı ayrı yol haritası belirlenmelidir” diye konuştu.

KALİTELİ, HIZLI VE VERİMLİ ÜRETİM

Katar Alüminyum Fabrika Direktörü Şükrü Katar ise şunları belirtti: “Katar Alüminyum, kurulduğu günden itibaren sektörde iddialı bir yer edinmiş, vizyoner kurucu kadrosu, tecrübeli ve nitelikli üretim personeli ile pazar payını her geçen gün artırmıştır. Sürekli gelişen yapısı, hedeflenen proje ve yatırımlar ile yeni istihdam alanları oluşmasına katkı sağlamaya devam etmektedir. Üretim kalitesi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan Katar Alüminyum, kolektif çalışma ruhuyla üretim ve tedarik süreçlerini asgari sürelere indirerek, çalışma ortaklarının ürüne ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Kalite hedef ve politikalarını sektörel değişimlere açık hale getiren firmamız, genel kalite planı, performans denetimi, çözüm üretimi ve kalite kontrol dokümantasyonu ile üretim sürecinin izlenebilirliğini artırmakta; sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilecek hız ve verimliliği ön planda tutarak, endüstri 4.0 sanayi devrimi vizyonuyla modern otomasyon sistemleri ile yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte; kaliteli, hızlı ve verimli üretim sistemleri ile gelişim sürecini devam ettirmektedir.” 

BÖLGE ÜLKELER KATAR ALÜMİNYUM İLE TANIŞACAK

Alüminyumun özelliklerinden de söz eden Şükrü Katar, “Alüminyum hafiflik, yüzde 100 geri dönüştürülebilmesi, ısı ve nem geçirmemesi, iletkenlik gibi konularda sağladığı avantajlarla hem sanayide hem de yapı endüstrisinde fazlasıyla tercih edilmektedir. Hafifliği sayesinde yapı sektöründe çok sık tercih edilmektedir. Kullanıldığı yapılarda statik yüklerin düşürülmesinde önemli bir avantaj sağlamakta, pencere ve cephe sistemlerinde yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır. Yine alüminyum hafifliği sebebiyle otomotiv sektöründe tercih edilmekte ve yakıt tasarrufu sağlayan bir metal olarak ön plana çıkmaktadır. Dünya’da Alüminyum kullanımı sanayileşme ile doğru orantılıdır. Gelişmiş ülkelerin metali olan alüminyumu, Kastamonu’da üretmenin haklı gururunu ve mutluğunu yaşıyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başı alüminyum kullanımı 23 kg iken, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde bu rakam 40 kg’lar üzerindedir. Türkiye’de ise bu rakam daha 12-13 kg civarındadır. Sanayideki ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak Türkiye’de alüminyum kullanımı daha da artacaktır. Katar Alüminyum olarak bizde bu Pazar içerisindeki önemli oyunculardan biri olmayı hedeflemekteyiz. 2018 yılı hedefleri içerişinde ek olarak 10 Milyon TL’lik yeni yatırım gerçekleştirerek tesis kapasitemiz artırılacaktır. Şimdiden çalışmalarına başlamış olduğumuz yeni ürün ve projelerle Avrupa başta olmak üzere bölge ülkelerini Katar Alüminyum ile tanıştıracağız” diyerek sözlerini tamamladı. 
Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV