banner38

Müzik indir

banner46

banner47

05 Temmuz 2020 Pazar

Kastrofest–Kastamonu Gastronomi Festivali 27-28 Eylül’de -KASTAMONU MUTFAĞI İÇİN BÜYÜK TANITIM FIRSATI

"Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali, bugüne kadar saklı kalmış bir hazine olan Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 09:53
 Kastrofest–Kastamonu Gastronomi Festivali 27-28 Eylül’de  -KASTAMONU MUTFAĞI İÇİN  BÜYÜK TANITIM FIRSATI
 

"Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali, bugüne kadar saklı kalmış bir hazine olan Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak.

Mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan Kastamonu, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest–Kastamonu Gastronomi Festivali’yle gastronomi turizminde atağa geçmeye hazırlanıyor.

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp tanıtarak, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) ev sahipliğinde, Kastamonu Valiliğinin himayesinde, Kastamonu Belediyesinin destekleriyle düzenlenmesi hedeflenen festival, kentin yükselen bir gastronomi destinasyonu olması için önemli bir tanıtım platformu olarak kurgulanacak.

Festivalin ana amacı yöresel mutfağa ilgi çekerken aynı zamanda kentin tanıtımına da katkı sağlamak. Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek.

Üyeleri arasında Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Dr. Atıf Uğurlu gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, festival için hazırlıkların hızla devam ettiğini belirtti.

Gülsen Kırbaş şunları şöyledi: “Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak çok önemli ve öncü bir proje. Festivalimiz boyunca gastronomi dünyasının değerli isimlerini şehrimizde ağırlayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız."

Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçlanan Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak.

Düzenlenecek Kastrofest-Kastamonu Gastronomi Festivali, Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak.

Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerel gastronomik değerini öne çıkartarak kentin “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV