KASTAMONU’YU DÜNYAYA TANITACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi’nin açılışı için dün ilimize geldi. Kastamonu Belediyesi tarafında İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen ve Marifet Okulu olarak kullanılacak olan binanın açılışında konuşan Bakan Kurtulmuş, “Çok güzel bir şehirde, tarihi önemi yüksek olan bir şehirde, manevi kudreti çok sağlam olan bir şehirde bir araya geldik” dedi.

KASTAMONU’YU  DÜNYAYA TANITACAĞIZ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi’nin açılışı için dün ilimize geldi. Kastamonu Belediyesi tarafında İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen ve Marifet Okulu olarak kullanılacak olan binanın açılışında konuşan Bakan Kurtulmuş, “Çok güzel bir şehirde, tarihi önemi yüksek olan bir şehirde, manevi kudreti çok sağlam olan bir şehirde bir araya geldik” dedi.

İlim Yayma Cemiyeti’nin bu günlere gelmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Numan Kurtulmuş, “67 yılını doldurmuş olan cemiyetin Kastamonu’da da 44’üncü yılı, bu cemiyetin bu güne gelmesinde vesilesi olan herkese teşekkür ediyorum. İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye’nin arkasında hiçbir şey olmayan, tam anlamıyla sivil olan en önemli toplumsal hareketlerden birisidir. Bir avuç insan tüm Türkiye’nin hatta bütün İslam coğrafyasının yüklerini omuzlarına alarak, Türkiye’nin gelişmesi için Türkiye’nin manevi değerleri ile buluşması için cehdü gayret içersinde bulundular, bugün bu noktaya gelmesinde büyük katkıları oldu. İlim Yayma Cemiyeti, tabiri caizse hayır kuruluşlarının anası, fabrika yapan fabrika gibi bütün var olan sivil toplum kuruluşlarının kaynağı olan ve ülkemizin göz bebeği olan bir kuruluştur” diye konuştu.

“KASTAMONU HAK ETMİŞTİ”

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını hak ettiğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş şunları söyledi; “Kastamonu Türkiye’nin İslam Türk kültürünü en iyi şekilde yaşatan şehirlerin başında geliyor. Anadolu’nun irfan medeniyetin bütün güzelliklerini bugünde yaşıyor. Hem tarihi güzellikleri hem de sahip olduğu maneviyat derinliği açısından çok önemli bir şehrimizdir. Bu büyük canlı kültürün taşıyıcısı olan şehrin, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi hakkıydı. İnşallah 2018 yılında bütün dünyaya Kastamonu’yu tanıtmış olacağız. Yıl içinde ki etkinliklerde Kastamonu’yu ziyaret edeceğiz. İnşallah Kastamonulular olarak sizlerde bu konuyu sahiplenirsiniz ve çok güzel bir yılı geride bırakırız. İnşallah 2018 yılında da defteri kapatmayız. Ondan sonrada bu programın vereceği birikim ile şehrimizi, kültürümüzü, eserlerimizi ve medeniyetimizi tanıtma imkanımız olur.

İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Bende not düşmek ve davette bulunmak istiyorum. Maddi durumu iyi olan kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Son yıllarda birçok tarihi bina restore edildi ama 2 bin 30 civarında tescilli binanın olduğu bir şehirdeyiz. Maddi durumu iyi olan kardeşlerimizden istirhamımız bu tarihi binaları alıp restore etsinler kullansınlar ve Kastamonu’nun değerini arttırmaya destek versinler. Bütün bu faaliyetler kendi köklerine sahip çıkan gençliğin yetiştirilmesi ve Türkiye’nin daha iyi olarak yoluna devam etmesi için yapılıyor.

AMACIMIZ GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ OLUŞTURMAK

1951 yılında hemen hemen hiç kimsenin olmadığı ortamda yola çıkanlarda bu niyetle yola çıktılar. Niyetlerinin aslı güçlü Türkiye’yi oluşturmaktı. Bizimde amacımız güçlü Türkiye’yi oluşturmaktır. Birileri bunun önüne geçmek için türlü çalışmalar yapıyorlar. Terörü nasıl başımıza bela ettilerse, Osmanlı coğrafyasından nasıl 10’larca devlet çıkardılarsa, bir asır sonra bölmeyi, parçalamayı amaç haline getirerek Suriye’yi, Irak’ı nasıl paramparça ettilerse Yemen’den Libya’ya kadar bu coğrafyayı yönetilemez hale getirdilerse bizim başımıza terörü bela etmelerinin ana nedeni odur. Bu coğrafyanın ana unsuru olan, İslam ümmetinin ümidi olan hatta bütün mazlumların gözünün içine baktığı Türkiye’nin güçlü olmasını istemiyorlar. Onun için PKK’yı, DAEŞ’i, FETÖ’yü başımıza bela ediyorlar. Hiç şüpheniz olmasın bunların kullanımı bittikten sonra, paçavra gibi bir kenara attıktan sonra başka unsurları da başımıza bela etmeye devam edecekler. Onun için bizim güçlü olmamız, şuurlu olmamız, birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım.

BU OYUNU BOZACAĞIZ

Türkiye’nin güçlendikçe hem kendi ülkesinde zengin müreffeh bir toplum oluşturacak, hem savunma sanayisini çok daha ileri noktada kuracak hem de dünyanın bütün mazlumlarına sahip çıkacak. Bunu önlemek için fırsat ve vakit varken Türkiye’nin ayağına çelme takmaya çalışıyorlar. Bu oyunu bozacağız. Kimsenin Türkiye’nin ayağını çelme takmasına izin vermeyeceğiz. Terör örgütleri üzerinden Türkiye’ye başlatılan saldırıyı cevapsız bırakmayacağız. Bugün dördüncü gününe girdiğimiz Zeytin Dalı Operasyonu ile aynen Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi hemen Afrin bölgesinde ki şeytan yuvalanmalarını ortadan kaldıracağız. Bu mücadele de ağzı dualı insanlarımızın duası en büyük destekçimizdir. İnancımız, bayrağımız, ezanımız, milli varlığımız, manevi değerlerimiz bizi ayakta tutan yapıştıran temel unsurlarımızdır. Allah Mehmetçiğimize güç kuvvet versin.”

KÖSE: MARİFET OKULU ÇALIŞMALARINI BU BİNADA SÜRDÜRECEĞİZ

Açılışta konuşan İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu İl Temsilcisi Fatih Köse ise, “Şu ana kadar yaptığımız hayır ve hizmetlerimizi il bazına yayacağız. İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezimizin başlattığı Marifet Okulu çalışmalarını bu binada yürüteceğiz. Marifet Okulumuz, sivil toplum kuruluşları, belediye ve hayırsever birlikteliğinin bir simgesi olarak karşımızda duruyor. Marifet sahibi demek anlayan, anlamlandıran ve hayata değer katandır. Marifet okulumuzda değer üreten ve ürettiği değerleri sonraki nesillere öğreten bir nesil için çalışıyoruz. Sayın bakanım, muhterem protokol, 44 yıl önce Kastamonu’da İlim Yayma Cemiyeti’nin temellerini atan büyüklerimizden vefat edenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara ise hayırlı bir hayat diliyorum. Bu güzel hizmetin hayata geçmesi için maddi imkanlarını seferber eden hayırseverlerimize, zamanlarını ve emeklerini veren yönetim kurulumuz, çalışanlarımız ve öğrencilerimize, gençliğe yaptığımız hizmetlerde bize rehberlik eden başta genel başkanımız ve yönetim kurulumuza, İlim Yayma Cemiyeti’ne her zaman destekler veren bundan sonrada desteklerini esirgemeyeceğine inandığımız Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’a teşekkürlerimi sunuyorum. Öte yandan açılışımıza katılan, İlim Yayma Cemiyeti ailesinden, Kastamonulu hemşerimiz, Kastamonulu Bakanımız Numan Kurtulmuş’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

TÜLÜN: İSTANBUL’DAN BAŞLAYAN ATEŞ TÜM ÜLKEYİ KAVRADI

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ise, “1951 yılında 68 baba yiğidin bir araya gelerek kurduğu bir cemiyettir İlim Yayma Cemiyeti. Cenazelerin bile ortada kaldığı, dini vecizelerin yerine getirilemediği bir ortamda 68 yiğit insan, kendi evlatlarından, kendi nefislerinden vazgeçerek İmam Hatip Okulları’nı kurmayı arzuladılar. Dindar bir nesil yetiştirmek amacıyla kolları sıvadılar ve 1 hafta sonrasında kiraladıkları bir binada İmam Hatip çalışmasına başladılar. Sayın bakanımızla birlikte öğrencisi olmaktan iftihar duyduğumuz İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin faaliyetine başladılar. Bugün Türkiye’de 5 bine yakın İmam Hatip Okulu ve 1 buçuk milyon öğrencisiyle büyük bir aile olduk. 2023 bizim yakın hedefimiz ama şimdi yetiştirdiğimiz gençlere yeni bir hedef veriyoruz. Yetiştirdiğimiz gençler 2053’ü inşa edecekler. Onlarında yetiştirecekleri gençler 2071’i inşa edecek” açıklamasında bulundu.

BABAŞ: TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİ UNVANINA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Marifet okulunun tüm şehre hayırlı olmasını dileyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da şöyle konuştu: “Başkanımızla her zaman diyalog halindeyiz. Eski Belediye binamıza da Kütüphane yapılması konusunda bir çalışma yapıldı. Buradaki takdirde Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş’undur. Sayın Bakanım ben her zaman söylüyorum. İsmailbey Mahallesi her zaman namlı bir mahalledir. Merhum dedeniz Binbaşı Numan Kurtulmuş burada ikamet etmiş. Onun torunu olarak sizde gerçek bir Kastamonulu olduğunuzu her vesileyle bize gösterdiniz. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmemizde çok büyük emekleriniz var bu yüzden size teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Geliştirilmiş il başkanları toplantısında Kastamonu buna layık demiştiniz. Bizde layık görmüş olduğunuz Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına layık olmaya çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Kastamonu’ya kongre için geldiğinde ciddi uyarılarda bulunarak, iş adamlarının ellerini ceplerine atmasını istedi. Ben biliyorum ki, bizim hemşerilerimiz duyarlıdır, Kastamonu’ya turizm konusunda destek vereceklerdir. Kastamonu ve civarında Türk Dünyası adı altında kalıcı eserler verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızda bu eserlerin takipçisi olacağını belirtti.”

KARADENİZ: GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise, “Bizler yaşadığımız coğrafya itibari ile hem ekonomik yönden hem de psikolojik yönden güçlü olmak zorundayız. Atalarımız dünyanın en güzel yerini yurt edinmişler ve bizlere emanet etmişler. Bu emaneti de gelecek nesillere daha gelişmiş ve daha güçlü şekilde bırakmak gibi bir zorunluluğumuz var. Buda milli ve manevi değerlerine sahip çıkan geçlerle yapılabilir. Elbette devletimizin okullarında eğitim veriliyor ancak bunun sadece devlet çalışmalarının yetmeyeceği açıktır. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarının bu konuyu sahiplenmeleri ve şuurlu gençler yetiştirmek için üzerlerine düşeni yapmaları gerekiyor. Bu sadece hizmet binası değil eğitim binası olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İlim Yayma Cemiyeti tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a hediye takdimi yapıldı. Hediye takdiminin ardından ise İlim Yayma Cemiyeti hizmet binası Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, AK Parti eski Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ve İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu İl Temsilcisi Fatih Köse tarafından hizmete açıldı.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER