10 Ağustos 2020 Pazartesi

Kastamonu’yu bütün olarak değerlendireceğiz

• Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Birlik Meclisi toplantısında Vali Avni Çakır, birlik başkanı seçildi.

09 Temmuz 2020 Perşembe 10:34
Kastamonu’yu  bütün olarak  değerlendireceğiz
 

Temmuz ayı Olağanüstü Toplantısı’nı gerçekleştiren  Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Birlik Meclisi’nde,  Entegre Katı Atık Yönetimi projesi için kredi kullanılması ve Mobil Kısırlaştırma aracının alımı görüşüldü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Birlik Başkanı seçimi yapıldı. Kapalı zarf usulü yapılan oylamada, Vali Avni Çakır, birlik üyeleri tarafından oy birliğiyle KASMİB’e Birlik Başkanı seçildi.

ÇAKIR: SIZDIRMANIN ÖNÜNE GEÇELİM

Vali Avni Çakır, yaptığı konuşmada: “Mahalli İdare Birlikleri son yıllarda son derece önemli görev ifade etmekte. KASMİB olarak da katı atık bertaraf anlamında da ilimizde son derece gerekli güzel bir yatırım gerçekleşmiştir. Bu yatırımın verimli kullanılması başta başkan sonrada birliğin asli görevlerinden birisidir. Önümüzde bir kredi kullanma söz konusu. Avrupa Birliği’nden sağlanacak olan fonla inşallah bu kapsamda birlik olarak tesisimizin çalışması ve ihtiyaç olan şeylerin yerine getirilmesi, bu sayede daha mümkün olacak. Birlik başkanlığım görevim sürecinde inşallah Kastamonu’yu bir bütün olarak değerlendirerek, başta çevrenin korunması olmak üzere diğer alanlarda da üzerimize düşen görevleri inşallah gerçekleştireceğiz. Allah utandırmasın, inşallah keyifli ve verimli çalışma dönemi olur.  Kredi için bankalarla görüşmeler yapıldı. Şu an yapmamız gereken birliğimiz adına resmi evrakları imzalamak. Bu yatırımları  mutlaka yapmamız gerekiyor ki sızdırmanın önüne  geçelim. Çöp toplama konuları da hayati bir konu” ifadelerini kullandı.

Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi için kredi kullanımı hakkında bilgilendirmede bulunan  KASMİB Müdürü Adnan Tot,  Avrupa Birliği destekli Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi yapımı ve diğer çalışmalar için özel bir bankadan 1  milyon 500 bin TL kredi kullanılması gerektiğini söyledi.  Tot, vahşi depolama alanlarının ıslahı için çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi. 

ÇOLAK: 3 YILDIR TALEP EDİYORUZ

Söz alan Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, “ Mobil Kısırlaştırma aracını 3 yıldır talep ediyoruz. 300 bin liralık arabayı alamadık” dedi.

KASMİB Müdürü Adnan Tot ise, Mobil Kısırlaştırma aracı için geçen sene karar alındığını, ekonomik olarak iyi durumda olduklarını ve paralarının olduğunu söyledi.

MOBİL KISIRLAŞTIRMA ARACI  15 AĞUSTOS’TA GELECEK

Vali Avni Çakır, aracın alınması gerektiğinin altını çizdi. Vali Çakır, “Teklifleri güncelleyelim, gerekirse olağanüstü toplantı yapalım.  Adan Bey’in para var demesine şaşırdım. 400 bin liralık bir maliyeti varsa, ilk icraatımız bu olsun.  2 hafta içinde tekliflere  gidilsin. Bununla  alakalı yelpaze çok geniş olsun, en az 4-5 tane teklif olsun. Türkiye’deki birçok belediyenin bu araca ihtiyacı var, daha pratik bir çözüm varsa  onu da yapabiliriz. Hemen bütçeye yük bindirmeyelim ve ilk etapta  Tarım ve Orman Müdürlüğüyle protokol imzalayalım. Kendi imkanlarımızla veteriner ve personellerden faydalanalım. Ağustos’un 15’inde aracı istiyoruz. 19-20 belediye başkanı 3 yıldır karar almış. Bir tane kısırlaştırma aracı alamıyorlar. Hassas bir konu.  Bununla alakalı güzel bir çalışma yapılmalı. Fiyat avantajımız da olur. Konuş, konuş öyle bir şey olmaz ki. Aracı alalım. Ağzımızdan laf çıktı, aracı alacağız. Diğer illerden hayvan gelmemesi için kolluk kuvvetlilerimizle görüşürüz. Bu sinerji yapar, diğer illere örnek olur” şeklinde konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV