Kastamonu'ya örnek olur mu?

Karabük Belediyesi, Kent Ormanı'nı devir alarak düzenleme çalışmalarına başladı. Kastamonu şehir merkezindeki Botanik Park ise; gün geçtikçe gözden düşüyor.

Kastamonu'ya örnek olur mu?

 

KENT ORMANI BELEDİYENİN ELİNDE YENİDEN HAYAT BULACAK; DARISI BAŞIMIZA

 

Kastamonu'ya örnek olur mu?

 

Karabük Belediyesi, geçtiğimiz gün Karabük Kent Ormanı'nı Orman İşletme Müdürlüğü'nde devir aldı. Devir işlemi gerçekleşir gerçekleşmez; halka hizmete sunulması için çalışmalara başlanırken; bu gelişmeyle birlikte Kastamonu Valiliği'nin arkasında bulunan ve atıl vaziyette bekleyen İl Özel İdaresi'ne ait Botanik Park için de olan 700 dönümlük arazi için aynı durum gerçekleşebilir mi sorusu akıllara geldi.

 

2000'li yılların başında dönemin idari amirleri tarafından işletmeye koyulan ve Kastamonu insanının yoğun ilgisini çeken Botanik Park; ilgisizlikten dolayı her geçen gün daha da kötü bir görünüme bürünüyor. Karabük Belediyesi,  kent ormanı projesi kapsamında   kötü durumdaki binaları yıkıp yeni üniteleri inşa edecek. Kent Ormanı, ışıklandırılmış ve güvenli yürüyüş parkuruyla, kafeleriyle, seyir terasıyla, göletiyle, çocuk parklarıyla, kamelyalarıyla ve diğer üniteleriyle  hizmete girecek.

 

''KARABÜKLÜLERE ÇAYLARINI BURADA İÇİRECEĞİZ''

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili de, şu ifadelere yer verdi; ''Şuanda her taraf harabe, kimse ilgilenmemiş, burası mahalle sakinlerinin ve Karabüklülerin şikâyetçi olduğu bir bölge oldu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde burayı kiralamaya karar verdik. Kent Ormanı en kısa sürede vatandaşlarımızın en güzel şekilde kullanabileceği, temizliği yapılan, bakımı yapılan bir hale getireceğiz. Vatandaşlarımız gece-gündüz yürüyüşlerini ve pikniklerini güvenli bir şekilde yapabilecek. Alan 370 dönümlük büyük bir alan, mimarlarımız çalışacak ve neler yapabileceğimize karar verecek. Burası daha önce bizde olsaydı çok daha farklı olurdu. Ama herkes buraya Karabük Belediyesinin eli değdiğinde ne hale geldiğini en kısa sürede görecek. Pandemi süreci bitmese bile Karabüklülere bu yaz burada çaylarını içireceğiz. Çünkü burası çok büyük bir alan ve Karabük’ün yarısı bile buraya gelse aralarında 5 metre mesafe olur.''

 

 

Korona virüs pandemisiyle birlikte; sosyal mesafenin önem kazandığı ve doğal alanlara olan ilginin arttığı bir dönemde; Kastamonu şehir merkezinin en kullanışlı alanlarından birisinde kuş uçmaz kervan geçmezken;  Kastamonu Belediyesi'nin alanda hizmete sokacağı tesislerle birlikte; hem vatandaşlar, hem belediye hem de bölge kazançlı çıkabilir. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER