Kastamonu’nun lezzetleri ‘Sofra’da

Türkiye’nin en sevilen lezzetlerini okurlarıyla buluşturan Sofra Dergisi’nin Mayıs ayındaki sayısında; gastronomisiyle iddialı Kastamonu'muz yer aldı. 812 çeşit lezzetiyle gastronomi şehri olma yolunda adından söz ettiren Kastamonu, yöresel yemeklerini ve ürünlerini konu alan Sofra Dergisi,okuyucularına küçük bir Kastamonu lezzet turu yaptırıyor

Kastamonu’nun lezzetleri ‘Sofra’da

Kastamonu’nun lezzetleri ‘Sofra’da

Türkiye’nin en sevilen lezzetlerini okurlarıyla buluşturan Sofra Dergisi’nin Mayıs ayındaki sayısında; gastronomisiyle iddialı Kastamonu'muz yer aldı. 812 çeşit lezzetiyle gastronomi şehri olma yolunda adından söz ettiren Kastamonu, yöresel yemeklerini ve ürünlerini konu alan Sofra Dergisi,okuyucularına  küçük bir Kastamonu lezzet turu yaptırıyor.

Anadolu ve dünya mutfaklarını okurlarıyla buluşturan Sofra Dergisi, Türkiye’nin en sevilen yemek dergisi olmayı sürdürüyor. 25 yıldır yemek ile ilgisi olan herkesin mutfaktaki bir numaralı yardımcısı olan dergi, deneyimli ekibiyle birlikte gastronomi alanını yakından izliyor. Sofra, sadece yemek tarifleri ile değil, aynı zamanda yemeklerin sunulduğu sofra ve sofralarda edilen yemek kültürü sohbetlerini de içinde barındırıyor.

TARİHİ MEKANLARI VE LEZZETLERİ SAYFALARINA İŞLEDİ

Turkuvaz Medya’nın sevilen dergilerinden olan Sofra Dergisi, bu ayki sayısında Kastamonu’yu konuk alıyor. Toplamda 25 sayfasını Kastamonu’nun yöresel lezzetlerine ve ürünlerine ayıran Sofra, ilimizin eşsiz mutfağını tüm Türkiye’ye tanıtacak. Sofra Dergisi’nin Mayıs sayısında Kastamonu’nun pastırma, sarımsak gibi yöresel ürünlerinin üreticilerinin anlatımları yer alırken, aynı zamanda Kastamonu’nun yöresel mutfağının bir tasvirini anlatıyor.  Kastamonu’da adını duyurmuş, parmakla gösterilen markalarla görüşen Sofra, muhteşem Kastamonu yöresel yemeklerini, lezzet erbaplarının anlatımlarıyla mutfağınıza getiriyor. Sadece tadına doyum olmayan yöresel yemek tarifleri değil aynı zamanda bu yöresel yemekleri yiyebileceğiniz eşsiz mekânları da okuyuculara sunan Sofra Dergisi, okurlarını tarihin ve lezzetin saklı kenti Kastamonu’yla buluşturuyor.

KASTAMONU’NUN LEZZETLERİNİ USTALARI ANLATTI

Sofra dergisi; Uğurlu Konakları butik otel ve işletmecisi Gülsen Kırbaş, vazgeçilmez bir tat olan çekme helvanın usta ellerde yapıldığı Erdem Sepetçioğlu Şekerleme A.Ş. ortaklarından Adem Bodur, Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinin yanı sıra Türk ve dünya mutfağına ait çeşitli lezzetlerin de bulunabileceği Kastamonu Âlâ Restaurant işletmecileri Ömer Faruk Karabıyıkoğlu ve Ahmet Bilal Karabıyıkoğlu, Kastamonu denildiğinde akla gelen ‘Beyaz Altın’ sarımsağın kardeşi siyah sarımsak, Siyah İnci’yi üreten Orhan Reis Tarımsal Ürünler Taşköprü Sarımsak Entegre Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Reis, 1965 yılından beri etli ekmeğin en lezzetli adresi olan Daday’da hizmet sunmaya devam eden Memiş Etli Ekmek, 5 kuşaktır geleneksel tatları, gelecek nesillere aktaran, dünyayı ilk kez sarımsak reçeli ile tanıştıran Ünallar Endüstri ve Tarım Ürünleri Dağıtım Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal, Kastamonu ve Türkiye’nin önemli kültürel miraslarından biri olan ve adeta ilimizin vitrini statüsündeki Cem Sultan Bedesteni’nin işletmecisi Barış Kılınçkıran, ‘Kastamonu Dükkânı’ markasıyla ilimizin yöresel ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran Kastamonu Dükkânı kurucusu ve işletmecisi Fatih Doğan gibi isimleri ve markalarıyla Kastamonu’da tanınmış isimlerin anlatımlarıyla Kastamonu’nun özel tatlarını Türkiye’ye tanıtıyor.

SOFRA, DOPDOLU BİR MAYIS SAYISIYLA OKURLARIYLA BULUŞUYOR…

Kastamonu’nun tüm Türkiye’ye ün salmış lezzetleri olan pastırmasından tiridine, çekme helvasından etli ekmeğine kadar pek çok yöresel tatlarını okurlarıyla buluşturan Sofra Dergisi, dopdolu bir Mayıs sayısıyla da Turkuvaz Medya bayilerinde…  Bu ay 116 sayfa ve 305’inci sayısıyla okurlarıyla buluşan Sofra, çeyrek asırdır Türk mutfağının birbirinden muhteşem lezzetlerini sayfalarına taşıyor. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER