banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

KASTAMONU’NUN KAPADOKYA’SI

Kastamonu’nun Kapadokya’sı olarak bilinen Kazan Kayası, görünüşüyle insanı büyülüyor.

Aciksoz Haber -->
04 Eylül 2018 Salı 10:43
 KASTAMONU’NUN KAPADOKYA’SI
 

Kastamonu’nun Kapadokya’sı olarak bilinen Kazan Kayası, görünüşüyle insanı büyülüyor. 
Seydiler ilçemizin Turplar bölgesinde bulunan 60 milyon yıllık kayalar üzerinde yaklaşık 10 milyon yılda oluşan kazan şeklindeki görünüm, kış mevsiminde yaban hayvanlarının mekanı haline gelirken, yaz mevsiminde ise doğa fotoğrafçılarının ve turistlerin uğrak mekanı olmayı sürdürüyor. Nevşehir’de bulunan Kapadokya oluşumuna benzer özelliğiyle bilinen Kazan Kayası, doğa fotoğrafçılarının ve turistlerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Oluşumu bakımından diğer kayalardan çok farklı özellikleri bulunan Kazan Kayası, doğal oluşumu ve bu oluşum sayesinde kazanı andıran girintilerin olması nedeniyle bu bölgeyi ziyaret edenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. 

“KAZAN KAYASI'NIN BİR BENZERİ DAHA BÖLGEMİZDE YOK” 


Kastamonu’nun Seydiler ilçesinde Turplar Bölgesinde bulunan Kazan Kayası hakkında bilgiler veren Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, “Turplar Bölgesinde Seydiler’in Kapadokya’sı olarak değerlendirilen ve halk dilinde Kazan Kayalıkları olarak geçen doğal oluşumlu bir kayanın önündeyiz. Bildiğimiz kadarıyla doğal bir kayanın zamanla aşınmasıyla bu duruma geldiği tahmin edilmektedir. Elimizde burasıyla ilgili belgeli bir kaynak yok. Ama hem Seydiler bölgesine hem de ilimize farklı bir değer katan güzel bir kaya oluşumudur. Buradan gelip geçerken yağmurda, karda, fırtına da bizler için korunak, kışın da yaban hayvanları için barınak olarak değerlendiriliyor. Kazan Kayalıkları, Seydiler bölgesinde özeldir. Daha önce buna benzerleri hiç görülmedi. Yaptığımız çalışmalarda böyle bir şeye de rastlamadık. Turplar diye adlandırdığımız, içerisinden derenin de geçtiği bu güzel vadiye ayrı bir renk katıyor. Gelip görülmesi gereken bir yer” dedi. 


“KAZAN KAYASI, KIŞIN YABAN HAYVANLARININ 
YAZINDA DOĞA FOTOĞRAFÇILARININ İLGİ ODAĞI” 


Kazan kayasını fotoğraflamak için Seydiler’in Turplar Bölgesini ziyaret eden Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş ise, kışın ayıların mekanı olan buraların yaz mevsiminde fotoğrafçıların mekanı haline geldiğini söyledi. 

“Kazan Kayası, Kastamonu’nun Kapadokya’sıdır” diyen Doğa Fotoğrafçısı Keleş, “Seydiler’in en güzel doğal oluşumudur. Buranın yerel ismi Kazan Kayasıdır. Kayada, yazılı bir kayıt yok, doğal bir oluşum. Burası, doğa fotoğrafçılarının oldukça ilgisini çeken bir yer. Nevşehir’de Kapadokya’da gördüğümüz oluşumların burada küçük bir örneğini görüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla tebeşir ve kireç taşı kayalıklarının zamanla yağmurla oyulması sonucu böyle bir şekil almıştır. Gayet güzel ve çok orijinal. Çevrede bulunmayan Kastamonu’nun kültürel varlıklarından bir tanesidir” diye konuştu. 

“10 MİLYON YILDA OLUŞAN KAZAN KAYASI, 
İNSANI KENDİSİNE HAYRAN BIRAKIYOR” 


Kazan Kayasının yaklaşık 60-70 milyon yıllık bir doğal oluşum olduğuna dikkat çeken Keleş, şunları kaydetti: “60 milyon yıllık bu kayaların üzerinde kazan kayasının oluşabilmesi için yaklaşık 10 milyon yıl lazım bu kayaların bu hale gelebilmesi için. Bu kültürel varlıklarımızı, bu eserlerimizi korumamız gerekiyor. Buralara gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Elimizdeki en büyük değerimiz, Kastamonu olarak bu kültürel ve doğal varlıklarımızdır. Bunları koruyalım.” (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV