08 Ağustos 2020 Cumartesi

Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürün sayısı 15 oldu Kastamonu Pastırması’nın da LEZZETİ TESCİLLENDİ

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, siyez buğdayının ardından lezzetiyle haklı bir üne sahip Kastamonu Pastırması’nın da Coğrafi İşaretli ürün listesine alındığını duyurdu. Pastırmamız bundan böyle raflarda tescil belgeli logo ile satılacak. Böylece Kastamonu Pastırmasıyla birlikte ilimizin coğrafi işaretli ürün sayısı da 15’e yükseldi.

18 Temmuz 2020 Cumartesi 10:59
 Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürün sayısı 15 oldu  Kastamonu Pastırması’nın da  LEZZETİ TESCİLLENDİ
  


Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, siyez buğdayının ardından lezzetiyle haklı bir üne sahip Kastamonu Pastırması’nın da
Coğrafi İşaretli ürün listesine alındığını duyurdu. Pastırmamız bundan böyle raflarda tescil belgeli logo ile satılacak. Böylece Kastamonu Pastırmasıyla birlikte ilimizin coğrafi işaretli ürün sayısı da 15’e yükseldi.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün konuyla ilgili paylaştığı bilgi notu şöyle: “14 Ağustos 2017 tarihi ile Kastamonu’da iki olan (Taşköprü sarımsağı ve Taşköprü kuyu kebabı) Coğrafi İşaretli ürün sayımız, 17 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Kastamonu Ziraat Odası  Başkanlığınca yapılan Kastamonu siyez buğdayı  başvurusu ve Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığınca yapılan Kastamonu pastırması başvurusu ile birlikte Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilen ürün sayımız 15 olmuştur.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZ

17 Temmuz 2020 tarihi itibariyle; Daday etli ekmeği, Devrekani hindi banduması, Kastamonu çekme helvası, Kastamonu simidi, Kastamonu siyez bulguru, Kastamonu taş baskı dokuma,  Kastamonu tiridi/ Kastamonu simit tiridi, Pınarbaşı kara çorba, Taşköprü kuyu kebabı, Taşköprü sarımsağı, Tosya bıçkısı, Tosya pirinci, Tosya kıstısı, Kastamonu siyez buğdayı, Kastamonu pastırması olmak üzere 15 adet ürüne Coğrafi İşaret alınmıştır. İlimize özgü 21 adet ürüne ait Coğrafi İşaret başvurumuz da Türk Patent ve Marka Kurumu’nda inceleme aşamasındadır.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV