‘Kastamonulu vali’ye hasretiz

İSTAMONU Gazetesi muhabiri, Türkiye’nin 81 vilayetinde görev yapan valilerin demografik ve mesleki kariyerine göre araştırma raporu hazırladı

‘Kastamonulu vali’ye hasretiz
banner72

 

İSTAMONU Gazetesi muhabiri, Türkiye’nin 81 vilayetinde görev yapan valilerin demografik ve mesleki kariyerine göre araştırma raporu hazırladı. Rapora göre 9 il valisinin Trabzon nüfusuna kayıtlı olduğu gözlenirken; Çorum, Erzurum, Konya ve Rize nüfuslarına kayıtlı 4’er vali bulunuyor. Türkiye’nin 81 vilayetinde görev yapan valilerin yüzde 11’ini Trabzonlular oluşturuyor. Ülkenin yüzde 31’i bahsi geçen 5 vilayete mensup kişiler tarafından yönetiliyor.

Öte yandan 38 il nüfusuna kayıtlı vali bulunmazken; Antalya ve Kırşehir nüfusuna kayıtlı 3’er, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kocaeli, Mardin, Samsun ve Sivas nüfusuna kayıtlı 2’şer, Amasya, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Malatya, Mersin, Muş, Ordu, Sakarya, Tokat, Uşak, Yozgat nüfusuna kayıtlı 1’er vali aktif görevini sürdürüyor.

YÖNETİM YAŞ ORTALAMASI 50

Valilerin yaş ortalamasının 50 olduğu gözleniyor. Kayyum olarak 3 yıl Hakkari Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra, 15 yıllık görev süresini doldurur doldurmaz Bayburt Valisi olarak atanan 39 yaşındaki Cüneyt Epcim, en genç vali unvanını taşıyor.

En yaşlı vali ise 61 yaşındaki Mersin Valisi Ali İhsan Su olarak kayıtlara yansıyor. 25 yıllık görev süresinin ardından ilk kez 2013 yılında valiliğe atanan Su, sırasıyla; Düzce, Şırnak ve Mersin ilerinde görev yaptı.

·         Yaşları 39-45 arası olan 15,

·         46-50 arası olan 28,

·         51-55 arası olan 29,

·         56-61 arası olan 9 vali bulunuyor.

 

3 YILI DOLDURAN YOK

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Mersin Valisi Ali İhsan Su dışında kalan 78 valinin görev yaptığı illerde 3 yılı doldurmadığı gözleniyor. 2018’den itibaren 34, 2019’dan itibaren 2, 2020’nin başından itibaren ise 42 vali görevini sürdürüyor.

YARISININ İLK GÖREV YERİ

Öte yandan 43 bürokratın ilk kez valilik makamına oturduğu saptandı. Mülki idare amirlerinin 38’i ikinci, 11 üçüncü, 6’sı dördüncü, 1’i beşinci görev yerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Mesleki açıdan vali olarak en fazla vilayette tecrübe edinen mülki idare amiri ise Aydın Valisi Hüseyin Aksoy. Trabzonlu olan 57 yaşındaki Aksoy, 16 yıllık kaymakamlığın ardından ilk kez 2001 yılında Muğla Valisi olarak göreve başladı, sırasıyla; Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli’nde görev yaptı. Bu yıl haziran ayında ise altıncı kez vali olarak Mersin’e atandı.

Valilik makamına çıkmak için en fazla bekleyen mülki idare amiri de Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık oldu.  Alparslan, 31 yıllık mesleki kariyerinin ardından ilk kez bu sene valilik makamına oturdu.

81’DE 2

Türkiye genelinde Nevşehir ve Uşak olmak üzere iki vilayeti, memleketleri komşu olan kadın valiler yönetiyor. Gaziantepli mülkiyeli İnci Sezer Becel, bu sene Nevşehir’e atanırken, eğitim camiasından gelen Kahramanmaraşlı yönetici Funda Kocabıyık 2018’den beri Uşak Valisi olarak görev yapıyor. İkisinin de vali olarak görevdeki ilk dönemi.

YÜKSELME MAKAMI KASTAMONU

Halihazırda 3 ilde görev yapan mülki idare amirinin valilik makamına oturduğu ilk il Kastamonu. Mevcut Kastamonu Valisi Avni Çakır meslekteki 30. yılının ardından valilik makamına bu sene ilk kez çıktı. 29 yıllık görev süresinin ardından 2017-2020 yılları arasında valiliği ilk kez Kastamonu’da tadan Yaşar Karadeniz ikinci görev yeri Manisa’da çalışmalarını sürdürüyor. 2014-2016 yılları arasında 27 yıllık görev süresi sonrası Kastamonu Valiliği yapan Şehmus Günaydın ise 2018’den beri üçüncü görev yeri olan Kayseri’de valilik makamında oturuyor.

VALİLİĞİN YOLU KASTAMONU’DAN GEÇTİ

Bunların dışında mevcut görevde olan 12 valinin ise yolunun Kastamonu ile kesiştiği biliniyor. Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz; Kastamonu Vali Yardımcılığı, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Kilis Valisi Recep Soytürk; Taşköprü Kaymakamlığı, Malatya Valisi Aydın Baruş ve Sivas Valisi Salih Ayhan; Azdavay Kaymakamlığı, Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve Ankara Valisi Vasip Şahin; Küre Kaymakamlığı, Elazığ Valisi Erkaya Yırık; Araç Kaymakamlığı, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş; Devrekani Kaymakamlığı, Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Erzincan Valisi Mehmet Makas; Kastamonu Kaymakam Adaylığı görevlerini sürdürmüştü. (İstamonu)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER