10 Ağustos 2020 Pazartesi

Kastamonulu firmalarda listede yer aldı

“İstanbul Sanayi Odası 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2019 araştırması sonuçları açıklandı. 2019 araştırmasında Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş oldu. “500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde Kastamonulu ve Kastamonu bağlantılı firmalarda yer aldı.

14 Temmuz 2020 Salı 10:58
Kastamonulu firmalarda listede yer aldı
 

"İstanbul Sanayi Odası 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2019 araştırması sonuçları açıklandı. İSO 500'teki kuruluşların ihracatı yüzde 2,4 artarken, katma değerdeki yüksek teknoloji yoğunluklu payı yüzde 6,9'a yükseldi. İstihdam yüzde 1, Ar-Ge harcamaları da yüzde 150'nin üzerinde arttı. Ancak finansman giderleri karlılıkta belirleyici olmayı sürdürürken, kaynak yapısındaki bozulma da devam etti ve toplam borçların payı 1,4 puan yükseldi.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan "Orta-yüksek ve yüksek teknolojinin katma değerdeki payı ilk kez yüzde 30,4'e çıktı. Bunun savunma ve havacılık sanayi sektörlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bununla birlikte araştırma gösterdi ki; sanayici borçla yaşamak zorunda. Bu borcu çevirebilmek adına düşük faizlere ihtiyaç duyuyor. En büyük avantajımız; faizlerin düşük seviyede seyretmesi. Yüksek faizle mücadeleyi hafife almamalıyız" açıklamasında bulundu.

KASTAMONULU FİRMALAR

2019 araştırmasında Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş oldu. Lider Tüpraş'ın net satışları 87.9 milyar lira olarak gerçekleşti. Tüpraş'ı Ford Otomotiv takip etti. Ford Otomotiv'in toplam satışları 37 milyar lira oldu. Üçüncü büyük ise Toyota Otomotiv oldu. 25.8 milyar liralık satışta bulundu. Renault 4'üncü sırada yer aldı. 24.6 milyar liralık satış yaptı.

Cideli Arslan ailesinin sahibi olduğu İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş, 16’ncı sırada İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş. ise 63’ncü sırada yer aldı.

İnebolulu Çolakoğlu ailesine ait Çolakoğlu Metalurji AŞ ise listede 13’ncü sırada kendine yer buldu.

Listede yer alan bir diğer Kastamonu bağlantılı şirket, bir fabrikası da ilimizde kurulu bulunan Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş ise 44’ncü sırada yer alırken oda kaydı ilimizde bulunan ISO 500’deki tek şirket olma özelliğini korumaya devam eden Eti Bakır AŞ ise 38’nci sırada yer aldı.

Kastamonulu Kadiroğlu ailesinin şirketi olan Elvan Gıda ise 236’ncı sırada bulunuyor.

Bir fabrikası da ilimizde bulunan Kronospan Orman Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ise 398’inci sırada yer aldı.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV