07 Ağustos 2020 Cuma

‘KASTAMONU'DAN DÜNYAYA AÇILAN KADIN UFKU’ SERGİSİ AÇILDI

Anadolu'nun işgaline karşı haklı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da ilk kadın mitinginin gerçekleştirildiği Kastamonu'da 100. yıl etkinlikleri kapsamında dönemi anlatan fotoğraf, video, belge ve etnografik eserlerin yer aldığı sergi açıldı.

11 Aralık 2019 Çarşamba 10:11
 ‘KASTAMONU'DAN DÜNYAYA AÇILAN  KADIN UFKU’ SERGİSİ AÇILDI
 

Anadolu'nun işgaline karşı haklı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da ilk kadın mitinginin gerçekleştirildiği Kastamonu'da 100. yıl etkinlikleri kapsamında dönemi anlatan fotoğraf, video, belge ve etnografik eserlerin yer aldığı sergi açıldı. 

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi tarafından Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, proje tasarımını ise Cubis Art İstanbul’un üstlendiği "Milli Mücadele ve Kastamonu/Kastamonu'dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku" başlıklı sergi, Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Milli Mücadele’nin yüzüncü yılı sebebiyle iş sanat için hazırladığı “İstiklal Sergisi” 8 ayda 400 binden fazla ziyaretçi tarafından gezilen Küratör İzzeddin Çalışlar, sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, “Sergimizde, hem tarihçilerin hem de konuya dair bilgisi sınırlı olan kişilerin ilgisini çekebilecek bir denge kurmayı hedefledik. Sergi mekanının tarihi nitelikleriyle fiziksel koşullarına uygun bir bölümleme yapıldı. Doğrudan kronolojik bir anlatım yerine, sergiyi altı tematik bölüme ayırdık. Balkan Savaşları’yla başlayan ve 1920’lerin ortalarında son bulan, döneme farklı açılardan bakan bir sergi oldu. Sergide yüzlerce belge, fotoğraf, film ve obje yer alıyor. Savaşın tarafı ya da gözlemcisi olmuş ülkelerin arşivlerinden, yerli ve yabancı basından da yararlandık. Savaşa dair askeri objeler, emirler, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalarla Kastamonuluların aile arşivlerindeki malzeme bir araya getirildi. Serginin Anadolu’nun diğer gazi şehirlerinin deneyim ve birikimlerinin gün ışığına çıkartılmasında, bu birikimin herkesle paylaşılmasında öncülük eden bir rolü olmasını da umuyorum” dedi.

Serginin proje tasarımını üstlenen sanat yönetimi firması Cubis Art da, Kastamonu’nun bu değerli tarihi mirasının gün ışığına çıktığı sergiyi global standartlarda bir anlayışla hayata geçirerek, zengin içeriğe büyük bir katma değer sağladı.

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi Proje Sözcüsü Zeynep Esen ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kastamonu'nun sürdürülebilir gelişimi için projeler hazırladıklarını söyledi. 

Kastamonu'da 100 yıl önce ilk kadın mitinginin gerçekleştirildiğini belirten Esen, “Kastamonulu kadınlar Milli Mücadele döneminde bir araya gelip hem halkı bilinçlendirmek hem de Milli Mücadeleye katkıda bulunmak üzere bir miting düzenliyorlar. 3 bin kadının katılımıyla yapılan bu miting, dönemi için çok öncü bir hareket. Şehit Şerife Bacı gibi o dönemde ülkemiz için canlarını feda eden kadın kahramanlarımızın yanında bu isimsiz kadınlar da o dönemin şartlarında bir araya geliyorlar. Anadolu'da Milli Mücadele ruhunun genişlemesi ve büyümesi için önemli bir adım atıyorlar" dedi.

Serginin önemli bir dönemi yansıttığını kaydeden Eser, "Sergi, Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde başlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasındaki süreci anlatıyor. Cumhuriyet'imizin 100. yılına giderken bugünü tekrardan anmak hem de konuyu kültür ve sanatla birleştirip daha geniş bir kamuoyu oluşturabilmek için farklı paydaşlarla birlikte bir araya geldik" diye konuştu. 

Kastamonu'nun Milli Mücadele'de önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Eser, "Bu bölge Milli Mücadele döneminde çok büyük bir önem taşıyor. Atatürk buraları tesadüfen seçmedi. Anadolu'dan başlayan bu hareket, ilerledi ve büyüdü. 1900'lü yılların başında bu topraklarda önemli okurlar var, okumuş bir kitle var, eğitimli kadınlar var ve kadınların da canlandırdığı toplumsal önemli bir hayat var. Bugün burada açmış olduğumuz ve şu an gezilen sergi, tüm bu anlatmış olduğumuz geniş perspektifi Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden başlayarak Cumhuriyet'in kurulduğu tarihe kadarki süreci bizlere anlatıyor" ifadelerini kullandı.

Açılışa Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ile sanatseverler katıldı. Bin parça eserin yer aldığı sergi 1 ay boyunca açık kalacak.

ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ KONSERİ

Kentte, 10 Aralık 1919'da düzenlenen ilk kadın mitinginin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Halk Ezgileri Konseri verildi.

Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda, Anadolu kültürüne ait türküleri piyano eşliğinde seslendiren sanatçılar, izleyicilerden alkış aldı.

Merve Karaca

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV