Müzik indir

24 Ocak 2021 Pazar

Taziye ziyareti ortalığı karıştırdı

Kastamonu'dan bir 'Sebilü'r Reşad' geçti

MİLLİ Mücadele döneminde; halkın bilgi almasında önemli rol oynayan ve işgalcilere karşı kamuoyu oluşturmak adına büyük işler başaran 'Sebilü'r Reşad' dergisi; 100 yıl önce bugün Kastamonu'da basılmaya başlandı

28 Kasım 2020 Cumartesi 10:49
Kastamonu'dan bir 'Sebilü'r Reşad' geçti
 

100 YIL ÖNCE BUGÜN, İŞGALCİLERE KARŞI

Kastamonu'dan bir 'Sebilü'r Reşad' geçti

MİLLİ Mücadele döneminde; halkın bilgi almasında önemli rol oynayan ve işgalcilere karşı kamuoyu oluşturmak adına büyük işler başaran 'Sebilü'r Reşad' dergisi; 100 yıl önce bugün Kastamonu'da basılmaya başlandı. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, 19 Ekim 1920’de halkı Millî Mücadele’ye davet için Kastamonu’ya geldiğinde derginin üç sayısını Eşref Edip'le birlikte 28 Kasım 1920’den itibaren Kastamonu’da yayımladılar.

Baştan itibaren İstanbul’da yayımını sürdüren dergi, Mehmed Âkif’in Millî Mücadele’yi desteklemek üzere Anadolu’ya geçmesiyle 464-466. sayılar Kastamonu’da, 467-527. sayılar Ankara’da yayımlandı. Bunlardan sadece 490. sayı (24 Eylül 1921) Kayseri’de çıkarken, bu sayının tamamı Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in Kayseri Ulucamii’nde yaptığı konuşmaya ayrıldı. Millî Mücadele’ye büyük destek veren dergi, Kastamonu ve Kayseri’de halkın mücadele azmini yükseltmek için birer sayfalık ekler dağıttı. Başyazarı ve yayımcısı Mehmed Âkif ile Eşref Edip, Anadolu’nun değişik şehirlerine giderek millî şuuru uyandırmak için vaazlar verdiler. Mehmed Âkif’in Kastamonu Nasrullah Camii’nde Sevr Antlaşması’nın nasıl bir felâket olduğunu anlatan vaazının yer aldığı 464. sayı vali, mutasarrıf ve müftülere gönderildi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV