KASTAMONU’DA YERLİ TOHUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Burhan Tuzsuz, başkan olduğu 2 yılı değerlendirdi.

KASTAMONU’DA YERLİ TOHUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Burhan Tuzsuz, başkan olduğu 2 yılı değerlendirdi. Yönetim olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Tuzsuz, “Kırsal Kalkınma Yatırım Destekleri Programı’na selektör yapımı için müracaatta bulunduk. Yaklaşık bir buçuk milyon TL’lik bir projeydi bu. Diğer yan harcamalarla birlikte yaklaşık 2 milyon TL’lik bir yatırım olması öngörüldü. Şeker Fabrikası karşısındaki Bük Köyünde biz tesisimizi bu kapsamda kurduk” dedi.

“SELEKTÖR YAPIMI İÇİN MÜRACAATTA BULUNDUK”

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Burhan Tuzsuz, 2 yıllık bir yönetim olduklarını vurgulayarak, 2 yıllık süreçte neler yaptıklarını değerlendirdi. Tuzsuz, “2 yıldan bugüne kadar, yapılması gerekenleri yapmak ve eksikleri gidermek için yola çıktık. Yapılması gerekenleri Pancar Kooperatifi olarak ele aldık ve bu doğrultuda ilk olarak tohumla ilgili ihtiyaçların giderilmesi gerektiğini gördük. Bu kapsamda geçen sene bir tane selektör almak suretiyle bu işe başladık. Bu bizim için deneme safhasıydı. Hep birlikte çalışmalara başladık ve geçen sene bir üretim gerçekleştirdik. Bu üretimin sonunda bu işi başarıyla yapabileceğimizi ve tesisimizin daha da büyümesi gerektiğini ve daha mekanik bir hale gelmesi gerektiğini gördük. Bununla ilgili de Kırsal Kalkınma Yatırım Destekleri Programı’na selektör yapımı için müracaatta bulunduk. Yaklaşık bir buçuk milyon TL’lik bir projeydi bu. Diğer yan harcamalarla birlikte yaklaşık 2 milyon TL’lik bir yatırım olması öngörüldü. Şeker Fabrikası karşısındaki Bük Köyünde biz tesisimizi bu kapsamda kurduk. Enerji ihtiyacı ile ilgili bir takım sıkıntılarımız oldu. Bu konuyla ilgili gerekli bağlantıları kurup, sorunu çözmeye çalışıyoruz. İnşallah yakın zamanda bu sorun çözülecek ve selektörümüz aktif hale gelecek. Bu dönemler tohum ekim dönemidir. Fakat önceki dönemlerde bunun tedarikini yapabilmek için önceden bağlantılarının yapılması gerekir.

“VATANDAŞ EKMEMEYİ YEĞLİYOR”

2 ay öncesinden satılacak tohumu parasını ödeyip, tedarik edip ve bunu da belirli vadelerle çiftçiye vermek durumundasınız. Bu durumda bir süreç alıyordu. Sonuçta peşin alıp, vadeli veriyorsunuz. Şimdi çiftçimize kendi tarlalarını ektirmek suretiyle; tohumunu, gübresini biz veriyoruz. İlaçlamasını yapıyoruz. Mühendis ekiplerimiz tarla ziyaretleri yaparak birim alanda maksimum faydayı sağlamaya çalışıyoruz. Normalde buğday ve arpa gibi ürünler çok karlı ürünler değildir. Çünkü Kastamonu’da endüstriyel ürünler var. Bundan dolayı da vatandaş ekmemeyi yeğliyor. Kastamonu’da birim alandan maksimum verim 250-300 kg dekar. Bunu siz 700-800 kilograma çıkaramazsanız, oradan fayda sağlayamazsınız ve araziler boş kalır” şeklinde konuştu.

“PANDEMİ DE TARIMIN ÖNEMİNİ FARK ETTİK”

Pandemi de tarımın önemini fark ettiklerini söyleyen Tuzsuz, “Sözleşmeli tohum ekiminde belirli prosedürler var. Bu kapsamda ekim nöbetinde de çiftçimizin mağdur olmaması için silajlık mısır ekiminde sözleşme yapmayı kararlaştırdık. Çiftçimizin garanti altında bu sene ne kadar kazanacağını bilmesini istedik. Bu doğruda da silaj paketleme çalışması da başlattık. Bu kapsamda hazırladığımız proje kabul edildi. Buna da önümüzdeki dönem başlayacağız. Çiftçinin ambarındaki tohumu da biz selekte etmek üzere, onların daha saf tohumluk kullanmalarına imkan tanımış olacağız.

“BU SENE 302 TON TOHUM ÜRETTİK”

Kendimiz üretim yapmak suretiyle önceden bağlantı kurmaya ihtiyaç duymadan, çiftçimizin tohumluk ihtiyacını gidermiş olacağız. Biz bu sene 302 ton tohum ürettik. İlimizde tarlalar bölünmüş olduğundan geniş alanda üretim yapamıyoruz, bundan dolayı da üretimimiz şu an için az. Fakat tohumlukta dışa bağlılığımızı kaldırarak, kendi çiftçimize para kazandırdık” diye konuştu.

“KAMPANYALAR DÜZENLEYEREK ÇİFTÇİMİZİN

İHTİYAÇLARINI KARŞILADIK”

Tuzsuz, yavaş yavaş büyümeyi hedeflediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde bir milyon 300 bin TL’lik çok güzel bir mağaza yaptık. Bu mağazamızı da çiftçimizin hizmetine sunduk. Pandemi döneminde de gerekli tedbirleri alarak, çiftçilerimize bu konular doğrultusunda bilgilendirmede bulunduk ve destek verdik. Mümkün mertebe mağazalarımızı açık tutmaya çalıştık. Yaşlı çiftçilerimizin ihtiyaçlarını ayaklarına götürüp, talep ettikleri ürünleri teslim ettik. Bu süreçte de bir mağduriyet yaşanmamasını sağladık. Dönemsel kampanyalar düzenleyerek, çiftçimizin ihtiyaçlarını karşıladık. Mısır olana mısır, çeltik olana çeltik kampanyası yaptık. 2 senedir proje ekibi oluşturduk.

“220 PROJENİN 165’İNİ BİZ YAPTIK”

Oluşturduğumuz proje ekibi vasıtasıyla, çiftçilere yönelik proje hazırladık ve ücret almadık. Bolu ve aksesuar kampanyası düzenledik. 2017 yılında Kastamonu’da 255 proje yapıldı. Bu projelerin 195 tanesini biz yaptık. 2018 yılında ise yaklaşık 220 proje yapıldı. 165 tane projeyi biz yapıp onaylattık. Biz çiftçinin her zaman yanındayız. Kooperatifimiz her gün aktif. Çiftçilerimiz, kooperatife geldiğinde ne sorunu varsa çözmeye çalışıyoruz. Subaşı bölgesinde ciddi bir çiftçi topluluğu var. Subaşı’nda bir şube açmayı düşünüyoruz.”

“YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ BİZDEN SONRAKİ

NESİLLERE ALT YAPI OLUŞTURMAK”

Araştırmacı kuruluş olmaya çalıştıklarını söyleyen Tuzsuz, “Bunu yapabilmek için 4-5 sene tohum üretimini gerçekleştirmeliyiz. Sonrasında da yeni çeşitler üzerinde ıslah çalışmaları yapmayı hedefliyoruz. Bu süreç ise yaklaşık 10 yıllık. Yapmaya çalıştığımız bizden sonraki nesillere alt yapı oluşturmak. Biz temelleri atalım nesiller ise devamını getirecekler. Sürdürebilir bir hayata ihtiyacımız var. Kendi tohum ıslahımızı yaparak tüm Türkiye’ye ve dünyaya bu tohumu duyurmak istiyoruz. Çünkü tohumları Rusya, İtalya, İsrail ve Amerika’dan alıyoruz. Tohum tedarikimiz yaptığımız satışın yüzde 70’ine tekabül ediyor. Bazı endüstri bitkilerin ciddi paralar etmesi talepleri azaltıyor. Bugün ekilen 7 bin dekarlar yarın 10 bin, 20 bin dekarlara ulaşacak. Tohumla ilgili kısmı biz çeşit deniyoruz. Bu sene 3 buğday tohumu bir arpa tohumuyla ilgili deneme yaptık. Bu denemelerin sonuçlarında belli bir noktaya gelindi. Farklı 3 tohumla yine deneme yapacağız. En uygun adaptasyon gösteren tohumu seçmeye çalışıyoruz. Bölge çiftçisi adına en yüksek faydayı elde etmeye amaçlıyoruz. 150 çeşit tohumluk var, ancak bu tohumlukların telif hakları oluyor. Geçen sene 1 arpa çeşidi, 3 buğday çeşidini ürettik. Bu sene 2 arpa çeşidi ve 3 buğday çeşidi daha deniyoruz. Buğdayın verimi ortalama 250 kilo. Bu yıl ektiğimiz tohumlarda en büyük 450 kilo verim aldık. 650 kiloya kadar verim aldığımız oldu. Tohumun ekildiği günden, hasat edildiği güne kadar işin başındayız. İlaçlamasını, gübrelemesini yakından takip ediyoruz. Gerekli yerde gerekli müdahaleyi yapıyoruz. Belirli zamanlarda 4-5 tane mühendis arkadaşımız tarlaları dolaşıyor” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİNİN MAZOTA İHTİYACI VAR”

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Tuzsuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Çiftçinin mazota ihtiyacı var. Ancak bu mazot para olarak değil de, vatandaşımızın traktörüne mazot olarak verilmesi daha uygun. Arazinin dönümüne göre mazot verilmeli. Çiftinin en büyük sorunu tarlayı sürememektir”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER