banner29
24 Mart 2019 Pazar

Kastamonu’da seminere katılan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat Asgari ücretle yaşamak için sihirbaz olmak gerek

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş, “Kastamonu’da Çalışma Hayatındaki Güncel Gelişmeler Eğitim Semineri” gerçekleştirdi. Seminerde çalışma hayatında yaşanan çalışmalar ele alındı.

02 Kasım 2018 Cuma 10:24
Kastamonu’da seminere katılan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat  Asgari ücretle yaşamak  için sihirbaz olmak gerek
 


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Türk-İş, “Kastamonu’da Çalışma Hayatındaki Güncel Gelişmeler Eğitim Semineri” gerçekleştirdi. Seminerde çalışma hayatında yaşanan çalışmalar ele alındı.

Şehit Şerife Bacı Öğretmenevinde gerçekleştirilen seminerin açılışına Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Türk-İş Sendikası Genel Sekreteri Nazmi Irgat, Şube İl Müdürleri ve işçiler katıldı. 
Programda konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, en önemli çalışma şartının üretim olduğunu ifade ederek, “Günün koşullarına göre bir takım düzenlemeleri devamlı yapıyoruz. Bizimde iyi yaşamaya, refah seviyesi yüksek bir şehirde yaşamaya hakkımız var. Onun içinde çalışmak zorundayız. Bizim için en önemli olan çalışma şartı üretim elde etmek. İyi bir üretici isek gerçekten toplumda giderek refah seviyesi güçlenen bir toplum haline geliriz. Görüyorum ki kamuda çalışmak isteği var. Bu da bizi üretimden düşürüyor görüşündeyim” dedi. 

“1.603 LİRA ASGARİ ÜCRET YETMİYOR” 


Ülkede bir ekonomik krizin olduğunu ve asgari ücretinde yeterli olmadığını söyleyen Türk-İş Sendikası Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Biz ülkemizi, bayrağımızı, İstiklal Marşımıza canımızı feda ederiz. Ama bizde onurumuzla yaşayabileceğimiz bir gelir düzeyine erişmek ve şartların sağlanması içinde elbette ki varlığımızı ortaya koyacağız. Her krizde de öğrendik ki kriz asgari ücretle çalışanları daha etkiliyor. 2001, 2008 ve adı konmadı ama son 3-4 aydır yüzde 40 oranına uzanan bir hayat pahalılığı var. Döviz arttı, faizler arttı ve ona bağlı olarak enflasyon arttı. Halkımız yaşam zorluğu içinde. 1.603 Lira asgari ücret yetmiyor. 1.603 Lira asgari ücret ile yaşanması için sihirbaz olunması gerekiyor” şeklinde konuştu. 


“KAHRI İŞÇİ SINIFI ÇEKİYOR”

Türk-İş Kastamonu 1’nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ise, “Ülkemiz zor bir dönemden geçmekte. Ama işçi sınıfı da gerçekten bu zor dönemin içerisinde en çok kahrı çeken, en çok sıkıntıya girenlerin içerisindedir. Bu bakımdan sendikalarımızın daima gözü açık olmalı. Ve de en iyi şekilde temsil ettiği kişileri savunmak durumundadır. O bakımdan da bu eğitimin öneminden bahsetmek istiyoruz. Son günlerde taşeron işçilerimiz dahil olmak üzere teşkilatlara kazandıramadığımız bir sürü arkadaşlarımız var. Özellikle kapsam dışı kalan taşeron işçilerimiz. Sendikalar olarak bu konuların çözümünü istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Açılış konuşmalarının ardından seminere geçildi. 
(iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV