‘Kastamonu’da sağlık sistemi infilak etti’

KASTAMONU’NUN ‘DOKTOR’ EKSİĞİNİ BİR KEZ DAHA TBMM’YE TAŞIYAN BALTACI:

banner72

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ilimizin doktor ihtiyacını bir kez daha Meclis’te gündeme getirdi, doktor sayısının bir an önce artırılması gerektiğini belirtti. Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada çeşitli nedenlerle hekimlerin kamu hastanelerindeki görevlerinden ayrılması, yerlerinin doldurulamaması nedeniyle vatandaşların randevu bulamadığını, muayene olamadığını söyleyen Baltacı, “Hastanın yeri yok, hekimin derdi çok, bu sağlık sisteminin Kastamonu’ya hayrı yok” ifadelerini kullandı.
Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden 15 gün sonrasına muayene randevusu alabilen vatandaşın kendisini şanslı saydığını, randevu alamayanların artık telefonda kuyrukta beklediğini ifade eden Milletvekili Baltacı; “MR veya ultrason çektirmek zorundaysan, bir buçuk, iki ay beklemek zorundasın” diye konuştu.
Doktor açığı nedeniyle Kastamonu’da il dışına yapılan sevk oranının da arttığını söyleyen Hasan Baltacı; “Sadece 1 yılda hekim ve sağlık personeli yetersizliği nedeniyle ambulanslar sevk yollarında tam 7,5 milyon kilometre yol yapmış” dedi.
KASTAMONU’DA SAĞLIK SİSTEMİ İNFİLAK ETMİŞ DURUMDA”
AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaretine de göndermede bulunan Hasan Baltacı, şunları söyledi; “Yine yeniden Kastamonu’da bitmeyen bir çileden bahsetmek istiyorum; Bu konuyu bu kürsüde defalarca dile getirdim. Ancak herhangi bir ilerleme olmadı. Kastamonu hastane yollarında can çekişiyor. Kastamonu’da sağlık sistemi infilak etmiş durumda. Düne kadar kan tahlili bile yapılamayan ilçe hastanemiz vardı. Çocuk hastalıkları uzmanı, kadın doğum uzmanı olmayan ilçe hastanelerimiz var. Merkez ilçe dâhil 20 ilçemizin bütün yükünü çeken Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde randevu sistemi çökmüş durumda. 15 gün sonrasına randevu alabilen kendini şanslı sayıyor. Alamayan her gün telefon başında kuyruğa giriyor. MR veya ultrason çektirmek zorundaysan, bir buçuk iki ay beklemek zorundasın. Sadece 1 yılda hekim ve sağlık personeli yetersizliği nedeniyle ambulanslar sevk yollarında tam 7,5 milyon kilometre yol yapmış. Bu ne demek Kastamonu’da hastalar 1 yılda tam 7,5 milyon kilometre dolaştırılmış demek. Millet zaten yoksullukla mücadele ediyor, bir de cebindeki son kuruşu da sevk yollarında hastane kapılarında harcamak zorunda kalıyor. Hâlbuki sağlık hizmeti yerinde verilirse hizmettir.”
“BU SAĞLIK SİSTEMİNİN DE KASTAMONU’YA HAYRI YOK”
“Bu sağlık sistemi millete ne kadar zulüm ediyorsa, hekime de o kadar zulüm ediyor. Kastamonu’da; dönem tayini, eş mazereti tayini, yan dal uzmanlık eğitimi ve soruşturma sonucu hastaneden ayrılan hekimler hariç, 2020 yılında 17’si uzman toplam 46 hekim istifa etmiş. 2’si uzman, 3 hekim de emekliye ayrılmış. 2021’de de durum değişmemiş. Bu sene Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 29 uzman hekim aynı nedenlerle ayrılmış. Hastanın yeri yok, hekimin derdi çok, bu sağlık sisteminin de Kastamonu’ya hayrı yok.”
“METİN ÇELİK, ARKADAŞII SAĞLIK MÜDÜRÜ YAPTI”
“Dün sosyal medyada bir haber gördüm. AKP Kastamonu milletvekili sayın Metin Çelik Sağlık Bakanını ziyaret etmiş. Öncelikle bu ziyaretten çok memnun olduğumu söylemeliyim. Sayemizde sayın Çelik, Sağlık Bakanlığının yolunu öğrenmiş oldu. Ara ara gidip ziyaret ediyor. En son dün gitmiş. Peki, gitmiş de ne olmuş? Sayın Çelik, sağlık alanında istediğini zaten aldı. Bir süredir Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü görevini vekâleten yürüten yakın arkadaşını asaleten il sağlık müdürü yaptı. Ama ne randevu sistemi düzeldi, ne de sevk çilesi bitti, ne hekimlerin istifasını önleyebildi, ne de istifa eden hekimlerin yerine yenilerinin gelmesini sağlayabildi.”
“KEAH’TA DOKTOR SAYISI KÂĞIT ÜZERİNDE 110’U BİLE GEÇMİYOR”
“Bugün Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (KEAH) 148 uzman hekim görev yapması gerekirken, bu sayı kâğıt üzerinde 110’u bile geçmiyor. Buna ücretsiz izin alan, ücretli izne ayrılan, nöbet sonrası istirahatte olan, heyette görevi olan ve kovid olan doktorlar eklenince poliklinikte hekim bulmak neredeyse imkânsız hale geliyor.”
“SİNTİGRAFİ HİZMETİ VERİYORUZ” DİYENLER ALDATIYOR
Ayrıca, henüz sintigrafi cihazı hizmete girmemişken ‘bu alanda hizmet veriyoruz’ diye Kastamonulular da, maalesef, aldatılıyor. Son olarak, sayın Çelik'e çağrımdır: Bir daha Sağlık Bakanını ziyarete gittiğinde bizden selam söylesin, meselenin yeni bir bina yapmak olmadığını, sağlık hizmetinin yerinde verilmesi gerektiğini de bir zahmet iletsin çünkü istiklal yolunun çocukları, Şerife Bacı'nın çocukları, Kastamonulular en iyi sağlık hizmetini almayı hak ediyorlar.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER