Kastamonu’da inkılap coşkusu İLÇELERDE ÖZEL PROGRAM

Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu ziyareti sırasında “Bu serpuşun adına şapka denir.” sözüyle tarihe geçen, “Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıldönümü” kutlamaları İlimiz Seydiler, Küre ve İnebolu İlçelerinde düzenlenen özel kutlama programları ile devam etti.

 Kastamonu’da inkılap coşkusu  İLÇELERDE ÖZEL PROGRAM
banner72

 


Atatürk’ün 23 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu ziyareti sırasında “Bu serpuşun adına şapka denir.” sözüyle tarihe geçen, “Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıldönümü” kutlamaları İlimiz Seydiler, Küre ve İnebolu İlçelerinde düzenlenen özel kutlama programları ile devam etti.

İnebolu’nun beyaz şeritli İstiklal Madalyası’nı fazlasıyla hak ettiğini söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, “94 yıl öncesinde ve daha evveliyatında yaşanan 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sürecindeki ruhu yaşatmak ve gelecek nesillerinde aynı ruha sahip bir şekilde yetiştirmek bizim görevimizdir. Çünkü o ruha bugün daha çok ihtiyacımız var. Biz Türk Milleti olarak daha çok çalışmalıyız ve daha çok birlik olmalıyız. Atalarımızın emanetlerine çok iyi sahip çıkmalıyız” dedi.

SEYDİLER ÖZEL PROGRAMI

Seydiler ilçesi özel programına Vali Yaşar Karadeniz,  Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Seydiler İlçesi Kaymakam Vekili Mustafa Batuhan Alpboğa, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, kurum ve kuruluşların il ve ilçe müdürleri ile çok sayıda çok sayıda vatandaş katıldı.

Seydiler İlçe Meydanı’nda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yaklaşık bir hafta sürecek olan Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 94.Yılı etkinlikleri ilimizde coşkuyla kutlanıyor diyen Vali Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“94 yıl öncesinde ve daha evveliyatında yaşanan 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sürecindeki ruhu yaşatmak ve gelecek nesillerinde aynı ruha sahip bir şekilde yetiştirmek bizim görevimizdir. Çünkü o ruha bugün daha çok ihtiyacımız var. Biz Türk Milleti olarak daha çok çalışmalıyız ve daha çok birlik olmalıyız. Atalarımızın emanetlerine çok iyi sahip çıkmalıyız, çünkü atalarımız bize çok güzel bir coğrafya emanet etti ve bunun değerini çok iyi bilmeyiz. Bu etkinlikler Seydiler ilçemizde daha farklı bir anlam taşıyor. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve en önemli inkılaplarından birisini Kastamonu’ya hediye edişinin temel nedeni Kastamonu’nun İstiklal Savaşı’nda oynadığı roldü ve bu rolünde timsali Şehit Şerife Bacı’dır ve Seydiler ilçemizde Şehit Şerife Bacı’nın memleketidir. Dolayısıyla buradaki bu tören bizim için çok farklı bir anlam ifade ediyor” şeklinde konuştu.

 Program, Mehteran Takımı gösterileri, Sepetçioğlu halk oyunları gösterisi ile devam etti devamında, İlçede sünnet olan çocuklar için de program tertip edilerek, protokol üyeleri tarafından sünnet olan çocuklara hediyeler verildi. Seydiler İlçesi Özel Programı ilki düzenlenen Buzağı yarışması yapıldı ve dereceye girenlere ödüllerini Vali Karadeniz ve beraberindeki protokol tarafından takdim edildi.

KÜRE ÖZEL PROGRAMI

Küre İlçesi’ndeki programa katılan Vali Yaşar Karadeniz,  İlçe girişinde Küre Kaymakamı Vekili ve İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Küre Belediye Başkanı Salih Turan İl ve İlçe protokolü ile çok sayıda halk tarafından karşılandı.

Ormanlık Mevkii’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar Mehteran bölüğü eşliğinde yürüyen protokol üyeleri, halkı selamladı daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması  ile protokol konuşmalarının ardından sona erdi.

İNEBOLU ÖZEL PROGRAMI

Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, düzenlenen son İlçe programı İnebolu’da gerçekleştirildi.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Şapka ve Kıyafet İnkılabını başlattığı tarihi Türk Ocağı binası önünde gerçekleştirilen programa Personel Albay Gamze Aydoğdu, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, TCG Barbaros Gemi Komutanı Deniz Yarbay Onur Değirmencioğlu, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Soner Şahin İl ve İlçe kurum ve daire  amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan  program, Atatürk’ün 27 Ağustos 1925 tarihinde İnebolu’da verdiği ‘‘Tarihi Şapka Nutku’’ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vekili Tuğba Gezgin tarafından okundu.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz burada yapmış olduğu konuşmasında;” Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 94. Yıl dönümü törenlerinde sizlerle beraber bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında ilimize yapmış olduğu ziyaret yaklaşık bir hafta sürmüş bir ziyaret. Dolayısıyla bizde bu programı o programa uygun bir şekilde düzenledik. İnebolu’nun çok özel bir yeri olduğunu söylemek isterim. Sahilde bulunması dolayısıyla düşman saldırısına maruz kalmasına rağmen o kahramanlığı göstermeye kararlılıkla devam etmiş ve cepheyi cephanesiz bırakmamışlardır. Bundan dolayı da dedelerimiz, atalarımız beyaz şeritli İstiklal Madalyası’nı fazlasıyla hakketmişlerdir. Bizlerde bugün bu programları ifa ederken hem o gün yaşananları iyi hatırlamak, iyi yorumlamak ve onları gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Özellikle İnebolu Türk İstiklal Tarihi’nin belki birçok il vardır kahramanlık gösteren ama ilçe olarak anılan sanıyorum tek ilçe. Bu bakımdan bizim içinde önemli bir yere sahip. İstiklal Yolu Müdürlüğü’nün burada kurulması fikri gerçekten şu anda Kastamonu’da bürokratıyla, siyasetiyle, sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla herkesin üzerinde hem fikir olduğu bir konudur. Dolayısıyla bu konuda Kastamonu il olarak bunun İnebolu’nun hakkı olduğu konusunda bir mücadele veriyor ve bende inanıyorum ki bu mücadele kazanılacaktır ve İstiklal Yolu Müdürlüğü burada açılacaktır. Önemli olan diğer bir konu geçtiğimiz Kasım ayında Milli Park ilan edilen İstiklal Yolu’nu bu tarihte yer aldığı öneme pareler bir şekilde bugünde önemli bir konuma getirilmesi ve güzergâhın ziyaretçilere her türlü etkinliklerini, o günü anımsatacak faaliyetlere hazır hale getirilmesidir. İnebolu’ya gelen misafirlerin burada İstiklal Yolu Müzesine gelerek buradaki kahramanlıkları görmeliler. Atatürk’ün 94 yılında buraya gelerek bu etkinliğin burada iyi anlatılması da gerekiyor. Ben hem kurtuluş savaşında hem terörle mücadelede, Kıbrıs’ta ve daha birçok yerde hayatını kaybetmiş olan, canını seve seve vatana feda etmiş olan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Yine başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bugün aramızda olmayan tüm gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Ve hayatta olan gazilerimize de sağlıklı, mutlu, huzur ömürler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Program İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi gösterisi  ile sona erdi.
(Bülten)

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER