banner38

Müzik indir

banner46

banner47

03 Temmuz 2020 Cuma

KASTAMONU'DA ‘ENGELSİZ YÜRÜYÜŞ’ DÜZENLENDİ

Kastamonu'da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelliler ve vatandaşların katılımıyla "Engelsiz Kastamonu Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

04 Aralık 2019 Çarşamba 11:11
 KASTAMONU'DA ‘ENGELSİZ YÜRÜYÜŞ’ DÜZENLENDİ
 

Kastamonu'da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelliler ve vatandaşların katılımıyla "Engelsiz Kastamonu Yürüyüşü" gerçekleştirildi. 

Kastamonu Engelliler Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe; Vali Yaşar Karadeniz’in eşi Zehra Karadeniz, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Engelliler, aileleri ve vatandaşlar ellerindeki "Bizi yüreğinizle dinleyin", "Engel bedenlerde, aramızda engel yok", "Siz hiç karanlığa uyandınız mı?" yazılı pankartlarla Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. 

Yürüyüşün ardından Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ile Kastamonu Görme Engelliler Derneği ve Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği tarafından Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı'na çelenk sunuldu. 

“YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN  ENGELLERİ AŞALIM”

Yolasığmazoğlu, burada yaptığı konuşmada, hiçbir engellinin engelini isteyerek edinmediğini söyledi.

Serhat Yolasığmazoğlu, şu ifadeleri kullandı: “3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama günü değil, esasında bir muhasebe günüdür. Hiçbir engelli arkadaşımız engelini isteyerek edinmedi, çarşıdan pazardan beğenerek seçerek satın almadı. Bizler istesek de istemesek de hayatımızı engelli uzuvlarımızla yaşamak zorundayız. Engellilerin sosyal yaşamın içinde var olabilmesi için bazı önlemler alınmalı ve engelliler sosyal yaşamın içine kazandırılmalıdır. Bugün en önemli meselemiz olan erişilebilirlik için aklen, vicdanen ve mantık çerçevesinde muhasebe yapmalıyız. Engelliler için caddede, sokakta, bankalarda, alışveriş merkezlerinde, eğlence merkezlerinde kamu binalarında ve sosyal yaşam alanlarının tümünde önlemler alınmış mı, alınmamış mı bunu vicdan tartısında tartmalıyız. Erişebilirlik hukuki bit hak olduğu halde, uygulanmıyor ve çözüm üretilmiyorsa bu terazi şaşmış durumdadır. Bunun takibini yapan kurumlar görevini yapmamaktadır. Engeli sorunları sadece engelliyi ilgilendirmez, sadece bizim sorunumuz değil, sizlerin de sorunudur. Her sağlam insanın bir engeli adayı olduğunu unutmamalıyız. Bugün sağlam iken, erişebilirlik önlemleri alınmamış yapıları sizler kullanabiliyorsunuz, bizler kullanmıyoruz. Yarın çok geç olmadan, bu konuda bizlere destek verin bu sorunları beraberce aşıp, engellileri sosyal yaşama kazandıralım. Bizler göremiyoruz, bizler duyamıyoruz, bizler işitemiyoruz, bizler yürüyemiyoruz. Bizlerin zihinleri anlayamıyor veya anlatamıyor. Bizler engelliyiz sizlerden biraz farklıyız, uzuvlarımız ya eksik ya da fazla, ama yine de insanız; insanca yaşamak istiyoruz. Engelli uzuvlarımız, hayat denilen süreçte sırtlarımızda sizlerden farklı olarak taşıdığımız yüklerimizdir. Bizlerin hayatını çekilir hale getirmek sizlerin elinde, sizlerin desteği ile biz sıkıntılarımızı aşar ve hayatlarımızı sürdürebiliriz.

“YÜREKTE ENGEL OLMAZ”

Yaşadığımız sıkıntıları biraz empati ile anlayabilir ve bizlere destek verebilirsiniz. Sizlerden ilk talebimiz bizim için görmeniz, bizim için duymanız, bizim için konuşmanız, bizim için yürümeniz ve bizim için anlamanız ve topluma bizim için anlatabilmeniz. Kastamonu’da engel yok diye yıllardır haykırıyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar yarınlarımız içindir. Engelsiz Kastamonu içindir. Kastamonu Engelliler için yaşanabilir en iyi il olmalı ve mücadele mutlaka başarılmalıdır. Engelsiz Kastamonu için tüm idareciler, tüm yerel yönetim birimleri üzerine düşeni yapmalı ve bu konuda adeta seferberlik yürütmelidir. Erişebilirlik sıkıntılarının giderilmesi için başlanan çalışmalar sürdürülmeli ve taviz verilmemelidir. Bunun yanında uzun yıllardır gündemimizde olan Engelli Yaşam Merkezi için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz artık bizleri oyalamamalı ve bu konuda neler yaptığını kamuoyuna açıklamalıdır. Engelli Yaşam Merkezi için arsa bağışlayacak kişiler varken, hala bu konuda en ufak bir ilerlemenin olmaması engelliler için ve engelsiz Kastamonu için çok üzücü bir durumdur. Engellilerin istihdamı konusunda çalışmalar ite kaka yürümekte ve sürüncemeye bırakılmış durumdadır. Kamuda zorunlu yüzde üç oranı halen doldurulmamış ve halen ödenek yok denilerek Bakanlığımız bizleri oyalamaktadır. Özel sektörde ise bu oran neredeyse doldurulmuş durumdadır. Burada bizleri en çok üzen engelli alımlarında, genellikte nitelikli personel istenmekte ve bulunmayınca da; engelli alımına talep yok denilmektedir. Engelli istihdamında nitelik aramanın esasında kibarca engelli istihdamın sabote etmek olduğunu düşünüyoruz. Okutmadığımız ve dolayısıyla meslek sahibi yapamadığımız engellilerin, istihdamında nitelik aramaktan vazgeçmeliyiz. Engellilerin sorunlarının çözümü ve bu konuda sosyal çalışmalar yürütmek üzere kurulan, derneklerimiz zor dönemlerden geçmektedir. Derneklerimiz yıllardır devlet yapısı biz isteyelim şeklinde çalışmadı. Bizler çorbaya tuzu koyduk, suyunu koyduk ve malzemeyi bulduk. Döndük kamu yöneticilerine aşçılığını sen yap, ocağa sen yak, dedik ve bu çorbayı yıllardır içiyor; engelli sorunlarını beraber aşıyoruz. Ancak dernek binası yıkılacağı için, ivedi bir şekilde derneklerimize yer temin edilmelidir. Derneklerimiz kamuya açık dernek olup, büro hizmetleri verdiğinden bu hizmetler kesintiye uğramadan, dernek binası temin edilmelidir. Bu konuda Belediye Başkanlığımızın taleplerimize en kısa zamanda çözüm bulacağına inanıyor, bizleri ortada bırakmayacaklarına inanıyoruz. Engellilerin sorunlarını elbette bugün mısralara sığdıramaz ve kısa sürede anlatamayız. Ancak bu konuda yöneticilerden öncelikle empati ve devamında samimiyet beklediğimizi bilmenizi istiyoruz. Bugün engelliler için desteklerini esirgemeyen, yüreğinde insan sevgisi olan, tüm canlara teşekkür ediyoruz. Can da engel olmaz, yürekte engel olmaz ve sevgi engel tanımaz diyoruz.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV