Kastamonu ziyaretinde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan SİSTEM MARKET AÇILAMAZ DİYORSA AÇILAMAYACAK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Marketlere sadece kendi markasıyla değil, bunları üreten üreticilerin markasıyla da ürün bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Üreticileri iç piyasada güçlendirerek, uluslararası piyasada da rekabetçi olmalarını öngörüyoruz" dedi.

  Kastamonu ziyaretinde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan   SİSTEM MARKET AÇILAMAZ DİYORSA AÇILAMAYACAK
banner72


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Marketlere sadece kendi markasıyla değil, bunları üreten üreticilerin markasıyla da ürün bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Üreticileri iç piyasada güçlendirerek, uluslararası piyasada da rekabetçi olmalarını öngörüyoruz" dedi.

Kastamonu ziyaretinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, öncelikle Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti. Ardından Kuzeykent Grand Moni Salonu’nda esnaflarla buluşan Pekcan, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Konferans Salonu’nda istişare toplantısına katıldı.

 

Pekcan, burada yaptığı konuşmada, bakanlık görevine geldiği günden beri iş dünyası temsilcileriyle istişare yapmayı önemsediğini, sorunları, talepleri ve önerileri mutlaka değerlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonuyla esnaf ve sanatkarı her zaman ön planda tuttuklarını dile getiren Pekcan, esnaf ve sanatkarın sermayesini alın teri ve bileğinin gücüyle birleştirip Türkiye'nin sosyal ve ekonomik yapısının omurgasını oluşturduğunu vurguladı. 

ERGİN:480 MİLYON TL KREDİ KULLANILDI

“Kastamonu Esnaf Buluşması” toplantısının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Dursun Ergin, “Kastamonu 18’inci Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği’ne bağlı 15 kooperatifimiz var. Bu 15 kooperatifimizde kullandırılan kredi 480 Milyon TL’dir. 2019 yılını değerlendirecek olursak, bugüne kadar yaklaşık 95 Milyon TL’de esnaf kredisi verdik. Banka faizlerinin yüzde 25 olduğu dönemlerde, yüzde 4-5 faiz oranlarıyla esnaflarımızın sermaye sıkıntısını giderme noktasında kooperatiflerimiz ciddi yer tutmaktadır. Esnaf odaları birliği olarak birliğimize bağlı 38 esnaf odamız mevcut. Bu esnaf odalarımızda 12 bin 550 esnafımız vardır. Esnaf birliği olarak 6 personelle 12 bin 550 esnafımızın odalarımızla ilgili bütün işlemlerini sürdürmekteyiz. Birliğimizin Kastamonu’ya kazandırdığı İş Geliştirme Merkezimiz var. Burada 40 işçi ile Kastamonu ekonomisine katkı sunmaya devam ediyoruz. Burada yeni girişimcilerimize imkanlar sağlıyoruz ve ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz” dedi.

BABAŞ: ÜRETMEYE YÖNELİK PROJELER DEVAM EDECEK

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu’nun kadim bir şehir olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Kastamonu’yla ilgili yürüttüğümüz çalışmalarda değerleri korumaya gayret gösteriyoruz. Amacımız Kastamonu’yu Dünya Kültür Miras Listesi’ne yazdırmak. Kastamonu ekonomisinde de sivil toplum örgütleri ve odalarımızla beraber çalışıyoruz. Esnaflarımızın yanında olduk ve yanında olmaya devam ediyoruz. Esnaflarımıza 5 yıldır destek veriyoruz. Kastamonu Günlerine götürdüğümüz esnafları hem destekliyor hem de satış yapmalarını sağlıyoruz. Yeni yapacağımız çalışmalarla sivil toplum kuruluşları merkezi kurmayı hedefledik. Osmanlı’dan geleneğimiz olan lonca sistemini oluşturuyoruz. Kadınlarımızla ilgili de ciddi projelerimiz oldu. Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni kurduk. Üyemiz 100’ü geçti. Ancak hedefimiz 2 bin üye. Üretime yönelik projeler hızla devam edecektir.”

KARADENİZ: KASTAMONU 19 İLÇESİYLE, 19 FARKLI FIRSAT SUNMAKTADIR

Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını gururla taşıdığını söyleyen

Vali Yaşar Karadeniz ise, “Kastamonu kendi kültür mirasını taşıyarak ileriye götürdü. Kastamonu 19 ilçesiyle, 19 farklı fırsat sunmaktadır. Ormancılık sektörü hem sanayide hem de ticarette öne çıkmasını sağlamaktadır. Özellikle hayvancılıkta iddialıyız. 12 ay turizmde Kastamonu’nun bir ucu Karadeniz’e bir ucu ise Ilgaz Dağına uzanan yerdir. Kastamonu’nun her bölgesinde farklı turizm yapılır. 2 bin 30 adet tescilli yapısıyla Kastamonu çok iddialıdır. Esnaf ve zanaatkarlarımızla birlikte yürüyerek Kastamonu’yu daha ileriye taşıyacağız. İlimiz esnafı ve zanaatkarı geleneklerine bağlıdır. Kastamonu dışarıdan gelen ziyaretçilerin memnun ayrıldığı bir ildir. Bakanlığımız verdiği ve vereceği desteklerde Kastamonu ekonomisinin ileriye doğru taşınacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN PEKCAN: HAL YASASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Esnafın Ahilik kültürünün temsilcisi olduğuna işaret eden Pekcan, "Esnaf ve sanatkar sadece kar odaklı çalışmamaktadır. Toplumsal refahı da ön planda tutmaktadır. Ahiliğin günümüzdeki temsilcileridir. Ahilik ilkelerini yerine getirmeyenlere Ahi birlikleri ceza verirmiş. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatla dürüst ticaret ilkelerine uymayanlara karşı önlem alıyoruz. Denetlemeler yapıp gereğini yapıyoruz. Bu denetlemelerde her zaman esnaf ve sanatkarımızı yanımızda gördük." ifadelerini kullandı.

Geride kalan 16 yılda esnaf ve sanatkara öncelikler tanındığını belirten Pekcan, şöyle devam etti: “Esnaf ve sanatkarın faizsiz kredi kullanmasının önü açılmış, 11 bin liraya kadar kazançlarına vergi muafiyeti getirilmiş. Vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarımıza vergi ve sigorta priminden 5 puan indirim yapılması sağlanmış. Yeni iş kuracak esnaf ve sanatkarımız için de Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinde indirim getirilmiştir. Bunun dışında esnaflarımızla ilgili Ahilik Sandığını da kurduk. Taşınmaz malın yanında taşınır malı da rehin göstererek kredi kullanma imkanını getirdik. Ayrıca 1 yıla kadar vadelerde yüzde 4, bir yıldan fazla olanlara yüzde 5 ile esnaf ve sanatkarımıza kredi veriyoruz."

Bakanlık olarak esnaf ve sanatkarı, kadın ve genç girişimcileri odak noktasına aldıklarını vurgulayan Pekcan, "Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi, orta gelir düzeyinden yüksek gelirli ülkeler düzeyine yükselebilmek. Bunun da yolu daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracattan geçiyor. İhracatın artışını tabana yayarak esnafımıza, KOBİ'lerimize, kadın ve genç girişimcilerimize yayarak başaracağımıza inanıyorum. Öncelikle esnaf ve sanatkarlarımıza pazarlama ve markalaşma projesi, e-ticaret ve e-ihracat eğitimlerine başladık" diye konuştu.

Bakan Pekcan, kadın ve genç girişimciler için İhracat Genel Müdürlüğünde Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanlığını kurduklarını hatırlatarak, "Kadın ve genç girişimciler ile bakanlık arasında bir hat açıldı. Yüzde 51'i kadınlara ait olan şirketlerin ihracat yapması kaydıyla ihracat finansmanında kullanılmak üzere 200 milyon dolar ve 100 milyon lira ihracat desteği sağladık. Bunun dışında günlük ticaretin kolay, hızlı, güvenilir ve ucuz olmasıyla ilgili çok yönlü çalışmalarımız var. Çünkü bakanlık olarak dünyanın dönüşümden geçtiği bu süreçte sosyal yapımızın, ekonomimizin kılcal damarları esnaf ve sanatkarlarımızla bu dönüşümü inşallah beraber yaşayacağız. Dijitalleşmeye son derece önem veriyoruz. Bütün çalışmalarımızın da bu yönde yönlendirmiş bulunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hal Yasası ile ilgili çalışmaları da tamamladıklarını bildiren Pekcan, konuyla ilgili bütün paydaşların görüşlerinin alındığını söyledi. Perakende Yasası ile ilgili çalışmaları olduğunu anlatan Pekcan, şunları kaydetti: "Esnaf ve sanatkarlar en çok bu yasayı bekliyor. Biz de üzerinde titizlikle duruyoruz. Özellikle marketlerde yöresel ürün bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Bunun dışında marketlere sadece kendi markasıyla değil, bunları üreten üreticilerin markasıyla da ürün bulundurma zorunluluğu getiriyoruz. Üreticileri iç piyasada güçlendirerek uluslararası piyasada da rekabetçi olmalarını öngörüyoruz. Ayrıca marketlerin de hangi mesafede açılması gerektiği, inşallah elektronik ticaret bilgi sistemi ve perakende bilgi sistemiyle ilgili iki çalışmamız daha var. Onlar yazılım aşamasında şu anda. Bu sene sonuna kadar onları tamamlamış ve uygulamaya geçirmiş olacağız. Artık şirket açılışını, kapanışını ve ruhsat alma işini online olarak sistemden yapacaklar. 'Burada bir market açılamaz' diyorsa sistem, o kime telefon ettirirse de o market açılamayacak. İnşallah sizlerin de desteğiyle Türkiye'yi el birliğiyle, güç birliğiyle daha iyi günlere hep beraber götüreceğiz."

Gerçekleşen “Kastamonu Esnaf Buluşması” toplantısına Vali Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz,  AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi Nebahat Babaş, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile esnaflar katıldı.

KUZKA’DA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

KUZKA’da gerçekleşen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Zeki Murzioğlu, Kastamonu’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek TOBB’un çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri ise, katılımcılara Kastamonu Ticaret Borsası’nın yaptığı çalışmalardan bahsetti.

İŞERİ: SÖZ VERİYORUZ

İşeri, “Hem kendi işletmelerimiz, hem de Ticaret Borsamızın 10 Milyon Avro AB hibesi ile Kastamonu’ya kazandırdığımız, kuşaktan kuşağa aktarılan bir emanet olarak yaşatılması için gayret ettiğimiz Yarı Mamul Kereste Fabrikamızın en önemli kadrolarında yer alan kadın çalışanlarımız adına kadın girişimcilere verdiğiniz destek için şükranlarımı sunuyorum. Sizin gibi, iş dünyasının çekirdeğinden en üst noktasına başarıyla gelmiş bir Bakanımız olmasının verdiği avantajla, ortaya çıkmakta olan projeler bizleri hem umutlandırmakta hem de güçlendirmektedir. Özellikle Kastamonu’muz gibi doğası ve toprağı zengin memleketler için bir altın fırsat niteliğinde olan yerel ürünlerin desteklenmesine yönelik çalışmalarınızdan dolayı sizlere sonsuz teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanım, elbette bazı sıkıntılarımız da var. Bugün bunları birinci ağızdan size ve kıymetli bürokratlarına ileteceğiz. Çözüm yollarını tartışacağız. Bu anlamda bu toplantının üyelerimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu vesileyle yeni hal yasasında Borsaların etkili olmasını beklediğimizi dile getirmek istiyorum. Bu noktada Kastamonu Ticaret Borsası olarak elimizden gelen desteği vereceğimize söz veriyoruz.”

FINDIKOĞLU: KENDİR ÜRETİMİNE TALİBİZ

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, yaptığı konuşmada kendir üretimine dikkat çekti. Fındıkoğlu, “Kastamonu iş dünyası geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanımız ve Sn. TOBB Başkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine 4 bin yeni istihdamla destek olmuştur. Yeni istihdam seferberliğinde de gerekeni yapacaklardır. Kastamonu ekonomimizin gelişmesi, daha fazla üretmek, daha fazla istihdam yaratmak için tüm çabalarıyla çalışan iş adamlarımız adına sizlerden taleplerimiz olacak. İlimiz, Bölgesel Teşvik Sistemi’nde 6 Bölge arasında 4. Bölge’de yer alıyor. Bu durum, çevremizdeki illerin bulundukları teşvik bölgeleri dikkate alındığında, ilimize dezavantaj sağlıyor. Bu nedenle ilimizin 5. Bölgede yer almasını hükümetten talep ediyor ve sizin de desteğinizi bekliyoruz. Bunun yanında ilçesel teşvik sisteminin getirilmesini ve nüfusu az, sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi çok gerilerde olan ilçelerimizin il merkezinden ayrı düşünülmesini, buralara yatırım yapan iş adamlarımızın bölgesel değil ilçesel teşviklerden yararlanmalarını talep ediyoruz. İlimizle benzer özellikleri taşıyan illerin bünyesinde bulunduğu Bölge Kalkınma İdarelerinden ilimizi de kapsayacak şekilde Batı Karadeniz Bölgesi’nde kurulmasını istiyoruz. Bölgemizdeki 6 ili kapsayacak ve kısa adı ‘BAKAP’ olan Batı Karadeniz Kalkınma Projesi Bölge İdaresi’nin bir an önce hayata geçirilmesi için desteğinizi bekliyoruz. İlimizin yapısı bakımından kendir üretimine de uygun olduğu bilinmektedir. Kastamonu olarak kendir üretimine talibiz. Kastamonu iş dünyası, bürokrasisi, siyaseti ve halkının huzurunda kendir İhtisas OSB’yi ilimize talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ: BAKAP İLİMİZİN REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRACAK

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’de, Kastamonu’daki çalışmalardan söz etti. Vali Karadeniz, “Seydiler Organize Sanayi Bölgemiz kısmen doludur. Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi’nde ise alt yapı hizmetleri başlamıştır. Devrekani ilçemizde de Hayvancılık İhtisas Sanayi Bölgesine kuruluşuyla ilgili çalışmalara başlanmıştır. Ahşap sektörümüz öne çıkıyor ama ilçeden ilçeye farklılık gösteriyor. İl merkezimizde sunta öne çıkarken Tosya’da ise kapı öne çıkıyor. Ticaret ve Sanayi Odalarımıza 4 bin kayıtlı üyemiz vardır. Kastamonu’nun ekonomisini geliştirmeye hep beraber gayret ediyoruz. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı BAKAP’ın oluşturulmasıyla ilimizin rekabet gücü artacaktır. Batı Karadeniz’in buna şiddetle ihtiyacı var. Önemli bir atılım sağlayacaktır” dedi.

PEKCAN: KABUL ETMİYORUM

Ticaret Bakanlığının çalışmalarını aktaran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Dünya nereye gidiyorsa bizde bundan öyle ya da böyle ülke olarak etkileneceğiz. Buna rağmen 2018’i 168 milyar dolar gibi Cumhuriyet tarihinin rekor bir rakamı ile kapattık. Bundan da önemlisi biz ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 75’lerde kapadık. Buradaki amacımız 2019’daki önceliğimiz ihracatın ithalatı karşılama oranının artması. Ve bütün stratejilerimizi, çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz. Amacımız sadece ihracat attırmak değil ihracatın ithalatı karşılama oranını karşılama. Üst ticaret rakamlarına baktığınız zaman üçüncü çeyrekte dış ticaret rakamlarının Türkiye’nin büyümesine katkısı yüzde 6.73, dördüncü çeyrekte bu rakam dokuz onda yedi. Evet, Türkiye’nin büyümesi küresel ekonomiden de Ağustos, Eylül ayındaki kur fırtınasından da etkilenerek 2,6 olarak gerçekleşti. Ama dış ticaretin buna katkısı dört onda iki. Kastamonu’nun ihracatına baktığımızda buraya kadar geldiğimize değsin. 128 milyon dolar, bu milyar doların altında bir rakamı ben Kastamonu’ya yakıştırmıyorum. Size de yakıştırmıyorum. Her türlü desteği veriyoruz bakanlık olarak geldik ne istiyorsunuz diyoruz. Size ihracatçı olun diyoruz. Bir hedef koymamız lazım. Hedefsiz insan bir yere gidemez. Önce bir hedefimiz olacak. Hedefimizi gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER