Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur Et fiyatları yüksek değil!

Türkiye’deki et fiyatlarında istikrar sağlanmak için atağa geçildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu’nca halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını açıklamasının ardından Ziraat Odası Kastamonu Başkanı Mehmet Butur, bakanlığın çalışmalarını olumlu bulduğunu söyledi.

Kastamonu Ziraat Odası  Başkanı Mehmet Butur Et fiyatları yüksek değil!

 

Türkiye’deki et fiyatlarında istikrar sağlanmak için atağa geçildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu’nca halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını açıklamasının ardından Ziraat Odası Kastamonu Başkanı Mehmet Butur, bakanlığın çalışmalarını olumlu bulduğunu söyledi.
“Bakanlığımızın et fiyatlarını düşürmeye yönelik çalışmalarını olumlu buluyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “Ancak fiyatlarda bir istikrar olmalı diye düşünüyorum. Fiyatların çok değişken olması üreticileri de, tüketicileri de olumsuz etkiliyor. Fiyatlara bir istikrar getirildiğinde herkes memnun olacaktır. Et ve Süt Kurumu’nun kesim fiyatını 25 TL olarak açıklaması bir nebze de olsa tedirginliği ortadan kaldırdı. Bu fiyat açıklanmadan önce herkesin kafasında soru işaretleri vardı. Bu fiyatın bile açıklanmış olması satış fiyatlarında indirim olmasının önünü açmıştır” dedi.

“FİYATLAR YÜKSEK DEĞİL”

Kastamonu’da et fiyatlarının çok yüksek olmadığını ifade eden Butur, “Karkas et ilimizde tutunamaz. Çünkü Kastamonu’da et fiyatları denildiği kadar çok yüksek değil. Kıyma 36 TL 90 Kuruş, kuşbaşı ise 38 TL 90 Kuruş’tan satılıyor. Bakanlığımızın açıkladığı fiyat ise 30-32 TL. Büyükşehirlerdeki gibi fahiş fiyatlar yok. Bizim insanımız zaten güvendiği yerlerden et alıyor. Fiyatlarda yüksek değil. Tercih meselesi biraz da. Hayvancılıkla geçinen bir iliz. Kendi yetiştirdiğimiz hayvanların etlerini 
tüketiyoruz. Bakanlığımızın bu uygulaması çoğunlukla büyükşehirler için yapıldı” diye konuştu.

“BİR AY ÖNCE HAYVAN PAZARINDA SATIŞLAR DURGUNDU”

Mehmet Butur, ithal et hakkında açıklama yaparak, “Hayvan Pazarı’nda kimi besiciler hiç satış yapmadan günü kapattıklarını belirterek, ithal etin yerli üretimi çökerttiğini söylüyor. Bundan bir ay önce hayvan pazarımızda kabul etmek gerekirse satışlar durgundu. Bunu kabul ediyoruz. Ama geçen haftadan itibaren yaşanan durgunluk kaybolmaya başladı. Satışlar çok mükemmel seviyede olmasa da yukarıya doğru çıkmaya başladı. Bu hafta daha da yükseleceğini düşünüyorum. Bakanlığımızın açıklamalarının ardından kafalardaki bir takım soru işaretleri ortadan kalkmaya başladı. Yapılacak olan bir takım düzenlemeler ile üreticilerimizin üzerindeki maliyetler de düşürüldüğünde satışlar daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

“SAMAN FİYATLARI 1 TL’Yİ GEÇECEK”

Ülke genelindeki kuraklığın ve yağış azlığın saman fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu vurgulayan Butur, “Yağış azlığı ve düzensizliği samanı bu sene de olumsuz etkiledi. Saman fiyatları giderek yükseliyor. Fiyatlar 70 kuruşu geçmiş durumda bulunuyor. Sene başında belki de 1 TL’yi geçecek. Nisan ve Mayıs aylarında yağış olmaması nedeniyle ekin sap boyları kısa kaldı ve bu nedenle hasat döneminde çok az sap çıktı. Bölgemizin ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu için çiftçilerimiz, şuan hayvanlarına yedirecek saman temini etmek için çalışıyor. Kurak geçen mevsim itibariyle biçimi yapılan bazı bölgelerimizde sap çok az çıktı. Çiftçilerimiz saman temini için hasadı yapılan tarlaları sap tırmığı ile toplayarak yeniden saman yapmak için çalışıyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda böyle sıkıntılar yaşanmaz” diyerek sözlerini tamamladı.   
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER