Kastamonu'ya 2. yolcu taşıma kooperatifi

Asil Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Niyazi Simsar, 7 kişi ile Kuzeykent İş Merkezi’ndeki binasında yeni kurdukları tur kooperatifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Kastamonu'ya 2. yolcu taşıma kooperatifi
banner72

Niyazi Simsar başkanlığında Kurucular Kurulu’nda da Adem Bekiroğlu, Şerafettin Özdemir, Cengiz Bezirkan, Seyfettin Pehlivanoğlu, Mehmet Daşkın ve Mehmet Ali Kanat isimleri yer aldı. Olağan Genel Kurulu belirlenecek bir günde yapılacak olan Asil Tur’da üye kayıtlarına da başlandı.

Başkan Simsar yaptığı açıklamada, kurmuş oldukları Asil Tur’da çalışan kişilerin Güven Tur’da yıllardır servis işletmeciliği yapmış kişiler olduğunu belirterek; “Asil Tur, 2001 yılında Güven Tur’u kuran arkadaşlardan, 2005 yılından bu yana servis çeken arkadaşlardan oluşmaktadır. Bizim problemlerimiz, sıkıntılarımız düzgünce dile gelmediği için Güven Tur’un üzerinde dönen şaibelerden dolayı ve kooperatifteki adaletsiz iş dağılımından, 3-5 kişinin içinden dönen bir sistem olduğundan dolayı biz seçimlere gittik ve aynı şaibenin seçimlerde de döndüğünü gördüğümüz için kooperatifin amacından dışarı çıktığı için biz bu şekilde yeni bir kooperatif kurduk arkadaşlarla birlikte. Güven Tur için bir amacımız yok, Güven Tur bizim için artık kapanmıştır. Güven Tur’da olan şaibeler, sıkıntılar da bizim için kapanmıştır. Oradaki üyelerimiz bu durumdan çok mağdurdu ve istifalar da süratle devam etmektedir. Sıkıntılar şunlardır ki Güven Tur 2001’de kurulduğu amacından dışarı çıkmıştır. Bugün s plaka üzerine kurulacak sadece şehir içi taşımacılığı yapabilecek bir kooperatif yani belediyenin mücavir alanları içerisinde bütün kamu ve kurum kuruluşları, okullar, özel okular ve AVM’lerde biz servis yapabilecekken biz artık sadece okullara bakar olduk ve çevre ilçelerdeki bütün servis işlerine girer olduk. Nasıl giriyoruz? Sivil plakalı üyelerimizi kaydederek. Kürede, Azdavay’da çevre ilçelerinin tamamında bu sivil plakalı üyeler sebebiyle bizim Güven Tur’da bir birlikteliğimiz, bir bağımız kalmadı. Sadece bizim işim S plaka olacaktı bu kooperatifin kuruluş amacı bu tahdid bile bu zamanda açıldı. Oradan buraya kayıt olan, illegal bir biçimde kayıt olan yani sadece ve sadece başkanın seçimlerde kullandığı bir oy potansiyele sahip olmak için 84-90 arasında bir sivil plakalı üyemiz vardır. Bunlar Güven Tur’un kaderinin her defasında belirlemektedir. Sivil plakalı üyeleri çıkarıp sadece s plakalı üyelerle eğer biz bir seçim yaparsak zaten önümüzü çok rahat bir biçimde görebiliyoruz. Bu yönetimin de bu başkanın da kalma şansı yoktu. Biz bunların tamamını kapattık” dedi.

“ASLA SİVİL PLAKALI ÜYEMİZ OLMAYACAK”

Başkan Simsar, Asil Tur’un kuruluş amacının S plakalardan oluştuğunun altını çizerek; “Bizim asla sivil plakalı üyemiz olmayacak. Seçimlerimizde vekaleti kullanılırsa da noterden kullanmayı düşünüyoruz. Bugün Kastamonu merkezdeki bütün okullara, bütün kamu kuruluşlarına tek yumruk olarak, birlik ve beraberlik içerisinde fiyatlandırma yapacağız, tekliflerimizi sunacağız. Bugün çok düşük fiyatlarda servis işletmeciliği yapıyoruz. Sebebi de şudur; Güven Tur bizim kooperatifimizin teklif verdiği yere üyemiz de teklif vermektedir artık. Bir de bu yetmedi diğer kooperatifler de teklif vermektedirler. Yani bugün belki de birçok arkadaşımız tekstillerde çalışıyor. İhalelerde sadece yakıt parasına ihale çeken arkadaşlarımız var. Bizim buradaki amacımız bugün, yarın yani önümüzdeki yıllarda S plakaların hepsini toplayıp hepsine hak ettiği değeri kazandırmak. Peki hak ettiği yer nedir? Bugün bütün tahdidli plakalarda bir dolmuş durağı, bir taksi durağı nasıl ki plakası D iken sivil plakalı üye oy kullanmaz veya çalışamazsa asla, korsan taşımacılığa girer çünkü bu iş. Biz de Kastamonu’da S plakayı çıtalara yükselteceğiz. Bizim aslında sektörümüz çok güzel bir sektördür. Üyelerimiz çok kaliteli üyelerden oluşur ama birlik ve beraberliğimiz olmadığı sürece insanların birbirlerine olan sadece iş yüzünden kaynaklı problemleri sebebiyle Güven Tur’daki iş dağılımının 3 ya da 5 kişinin elinde döndüğü sebebiyle şu an bu sektör tabiri caizse yerlerde. Bugün dolmuş durağında bir hattımız TAŞIKO’da 1 milyon, S plaka ise sadece 150 lira. Buradaki amacımız şudur; bu kurumda birlik beraberlik çatısı altında bütün üyelerimizin arkasında durmak, bizim asla ve asla hiçbir üyemizin arkasında durmadığımız bir teklife, bir yola çıkma ihtimalimiz kesinlikle yok” ifadelerini kullandı.

“BURADA HERKES SÖZ SAHİBİ”

İş sistemlerinin bilgisayar ortamında olduğuna değinen Başkan Simsar; “Yani ben başkan olarak ya da yönetici arkadaşlarımızdan hiçbiri araçlara iş veremeyecek. Orada muhasebeci arkadaşımızla bir sistem kurduk, bir program oluşturuyoruz. Bütün işler sistem ve program üzerinden gidecek. Bütün üyelerimize maddi ve manevi konuda yanında olacağız. Biz onların her düğünlerinde her özel günlerinde yanındayız onda hiç bir endişemiz yok. Okullarda veyahut resmi kurumlarda yaşayacakları veya başka bir kooperatifle yaşayacakları her problemde yanındayız. Artı bizim şöyle bir vizyonumuz var. Biz burada maaş almıyoruz. Biz bu işe gönül vererek çıktık. Burada toplanan bütün üye aidatları kooperatifimizin kasasında kalacak. İki tane tablo aldık. Bütün ay, gelir-gider üyelerin gözü önünde olacak. Maaş almadığımız için toplanan bu parayla biz, üyemizin arabayla yaşadığı problemlerde eğer maddi durumu el vermiyorsa kooperatif olarak ödeme yapacağız. Sanayi ortamındadır, lastik ortamındadır, yedek parça ortamındadır, biz bu konuda hiçbir üyemizi mağdur etmeyeceğiz. Biz burada oturan başkan ve yönetim olmayacağız. Bizim tek bir amacımız var, dışarı çıkıp çalışacağız. Bu koltuklar sadece misafirlerimiz için. Burada bir başkan ya da 7 tane yönetim yok. Burada herkes söz sahibi. Herkesin sözü değerlendirilecek, başkan ne isterse onu yapacak bir kültürü zaten biz terk ettik. Biz her sabah üyelerimizi, her ay üyelerimizin bulunduğu okullarında ziyaret edeceğiz. Öncelikle Vali Bey ile Emniyet Müdürü’yle, Belediye Başkanımızla, ziyaretlerimizi yaptıktan sonra bizim birkaç tane çalışmamız var. Eğer kabul de olursa çok güzel bir çalışma ortamında bütün üyelerin rahatla çalışabileceği bir ortam sağlayacağız. Üyenin rahat çalışabilmesi demek, öğrencinin de çok rahat ve güvenli şekilde evlerine gidebilmesi demektir. Bu aradaki spekülasyonlardan dolayı fiyat tarifeleri, şoförlerimizdeki problemler, araçlarımızdaki problemleri hiçbir şekilde biz Güven Tur’da sisteme oturtamadık. Sebebi de şuydu; Başkan ‘ben biliyorum, ben yaptım oldu’ şeklinde ilişkilerini yürüttüğü için biz hep önerilerimizi sadece söylemek zorunda kaldık. Zaten yerimizde gidilebilecek bir yer değil yani üyelerin rahatça önerisini söyleyebileceği bir yer değil. Biz bunları hep dile getirdik, olmadı ve kendi yolumuza çıktık” diye konuştu.

“REKABET AMACIMIZ YOK”

Üye kayıt sayısında ciddi artışlar yaşadıklarını ifade eden Başkan Simsar; “Diğer kooperatiflerden bile arkadaşlarımız var. Biz kimseyi asla karşımıza almıyoruz. Yani, a kooperatifi, b kooperatifi şeklinde. Güven Tur’da çalışan şu anki kişiler bizim arkadaşlarımızdır. Zaten onlarla birlikte çıktık yola vaktiyle, bugün de aynıdır hiç değişen bir şey yoktur. Seçim ortamı bittiği için artık Güven Tur yönetimi veya başkanla hiçbir alıp veremediğimiz bir sorunumuz yoktur. Onlar kendileri bir kuruluştur, biz kendimiz bir kuruluşuzdur. Benim üstünü çizmek istediğim nokta bu kooperatif yeni bir kooperatiftir ama üyeleri bugün Güven Tur’u bugün buraya getiren insanlardır. ‘Yeni bir kooperatif kuruldu, bunlar bu işe yeni başladı’ algısının yaratılmamasını rica ederim. Bizim, kooperatif üzerine yapacaklarımızla ilgili çok maddelerimiz var. Başta tabii üyelerimizin arkasında durma. Ondan sonra rekabet asla yapmamak. Biz burada diğer kooperatifleri yıkmak için okullarda, resmi kurumlarda rekabet üzerine bir ortam yaratmak için değil, birlik beraberlik içerisinde hep birlikte para kazanmak için, hep birlikte refahı sağlamak için vizyon geliştirdik kendimize” dedi.

“GÜVEN-TUR’DAN İSTİFA ETTİK”

Ramazan Bayram’ının akabinde genel kurul yapacaklarını belirten Başkan Simsar; “Kurulumuzdan sonra büyük bir açılış yapacağız. Kooperatifimizde toplanan paralar ile yedek araç almayı istiyoruz. Güven Tur’da yedek bir araç vardı. Pandemi döneminde bu aracı sattıkları için şu an bütün üyelerimiz mağdur. Yani bu gibi Güven Tur’da mağdur olduğumuz çok konu var. Tabii biz bu kurumu şu anda bıraktık bu kurum üzerine bir şeyler söylemek bizim için etik olmaz. Gerekli bütün evraklar, yasal bütün evraklar Ticaret İl Müdürlüğü’nde, mahkemede, SSK’da. Yani detaylı bir şekilde orada savcı beyler veyahut sigorta müfettişleri bununla ilgili çalışmalarını yapıyor. Biz bir an önce güven tur’da bir bedel bugün Güven Tur üzerine gelen belirli bir miktar ceza var usulsüzlükten dolayı. Biz de bu cezanın hiçbir yerinde yokuz sadece başkan ve yönetimine geldi bu ama genel kurulda sivil plakalı konuyu bilmeyen üyelerimiz sebebiyle biz bunu genel kuruldan geçirdik. Başkana ‘ istersen bu parayı sen bizden alırsın’ yetkisini verdik’ yani adam önümde sivil plakalı oturuyor, ben S plakalıyım, şehir içi servisini biliyorum adama Başkan diyor ki ‘ben el kaldırınca kaldırın’ adam kaldırıyor, bizim kaderimizle oynuyor. Konuyu bilmiyorsun, maddeleri bilmiyorsun, genel kurulda biz bunu yaptığımız için bir an önce istifamızı verdik. Çünkü bayağı bir sıkıntılar var. Biz buranın hiçbir yerinde biz yokuz. Onun için biz toplanan paralarımızla bir lirasını bile zayi etmeden asil tur adına gerek yedek araçlarımız olsun gerek üyelerimizin arkasında durabileceğimiz bir kasamız olsun. Bizim amaçlarımız sadece bunlar. Biz burada bütün kooperatiflerle el ele birliktelik sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER