banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

Kastamonu ve Vakfıkebir ekmeği milli markaya dönüştürülmeli

Uluslararası Ekmek Festivali 2'nci kez kapılarını aralıyor. “Ekmeğe Fısıldayan Kadın” olarak bilinen Mine Ataman tarafından yapılan festivalin ilki geçen yıl büyük beğeni toplamıştı. 3 gün boyunca ekmeğin hikayesi her yönüyle lezzet severlerle buluşturulmuştu.

09 Ekim 2018 Salı 10:45
Kastamonu ve Vakfıkebir ekmeği milli markaya dönüştürülmeli
 


Uluslararası Ekmek Festivali 2'nci kez kapılarını aralıyor. “Ekmeğe Fısıldayan Kadın” olarak bilinen Mine Ataman tarafından yapılan festivalin ilki geçen yıl büyük beğeni toplamıştı. 3 gün boyunca ekmeğin hikayesi her yönüyle lezzet severlerle buluşturulmuştu. Bu yıl da 12-14 Ekim tarihlerinde Ankara Cer Modern’in ev sahipliğinde, zengin içeriğiyle gastronomi meraklılarıyla buluşacak. Bu yılın teması “Milli Ekmek ve Anadolu'nun Ekmek Buğday Mirasının Geleceğe Taşınması” olacak.

Festival kapsamında birbirinden değerli uzman ve ustalar, deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Diyetisyen Elvan Odabaşı, Trilye Restoran sahibi Süreyya Üzmez, Gastonomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve birçok değerli şef 3 gün boyunca ekmeğin markalaşma yolculuğunu da paylaşacak. 
Postmodern fırıncı Mine Ataman, “Anadolu’da yüzlerce farklı ekmek var. Bu ekmekler ve hikayeleri farklı bir bakış acısıyla yeniden harmanlamamalı, birer marka olarak tasarlanmalıdır. Coğrafi işaretler bu anlamda büyük bir fırsattır. Vakfıkebir ekmeği, Kastamonu ekmeği ve Göbeklitepe, bunlar birer milli markaya dönüştürülmeli” ifadelerinde bulundu. 
Milli ekmek konusunu gündeme getiren Mine Ataman, “Germiyan Ekmeği gibi Türkiye'de geçmişi binlerce yıl öteye giden çok önemli ekmeklerimiz var. Bunlar bizim kültürel mirasımız. Sahip çıkıp hikayeleriyle dünyaya taşımalıyız. Göbeklitepe, Kastamonu, Vakfıkebir ve Anadolu'nun önemli ekmek ve buğday destinasyonları. Bu ekmekler inovatif çalışmalarla yeniden ele alınmalı ve birer ihracat ürününe dönüştürülmelidir” diye belirtti. (iha)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV