banner38

banner46

banner47

29 Mayıs 2020 Cuma

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ÜRETMEK TEK BAŞINA BİR ŞEY İFADE ETMİYOR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 Bilim Şenliği açılışı, dün Kuzeykent Fuar Alanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Şenliğin açılış programında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, protokol konuşmaları yerine çizgi film gösterilmesini önerdi. Vali Karadeniz, çocuklara seslenerek seneye protokol konuşmalarının olmayacağını ve çizgi film gösterileceğini söyledi.

10 Ekim 2019 Perşembe 10:23
 Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz  ÜRETMEK TEK BAŞINA  BİR ŞEY İFADE ETMİYOR
 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 4007 Bilim Şenliği açılışı, dün Kuzeykent Fuar Alanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Şenliğin açılış programında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, protokol konuşmaları yerine çizgi film gösterilmesini önerdi.  Vali Karadeniz, çocuklara seslenerek seneye protokol konuşmalarının olmayacağını ve çizgi film gösterileceğini söyledi.

Bilim Şenliği’ne; Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Yaşar Dolapçı ve Mesut Şeker, Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ebubekir Yiğit, Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

BAHÇACIOĞLU: 10 BİN ZİYARETÇİ HEDEFLİYORUZ

Bilim Şenliği’nin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “İlkini 2017 yılında 35 atölye çalışmasıyla gerçekleştirdiğimiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği’ni, 2018 yılında 50 atölyeyle tamamlamıştık. Bu yıl ise 75 atölye çalışması, 225 atölye lideri ve rehberlerimizin katkısıyla 10 bin ziyaretçi hedefliyoruz. Bilim Şenliğiyle okullarımızdaki öğretmen, öğrenci ve diğer eğitim çalışanlarının eğitim, öğretim, kültür, bilim ve projeler konusunda yaptıkları çalışmalarının paylaşımını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin 2023 eğitim vizyonu doğrultusunda bilim toplumu oluşturmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bilime olan ilgisini arttırmak amacıyla şenliği yapıyoruz. Gençlerde bilimsel araştırma yapma ve farkındalık oluşturacağız. 2023 eğitim vizyonunda ortaöğretim temasında yer alan akademik bilgi, beceriye dönüşecektir.  Bugün bize 14 farklı ilden 20 katılımcı arkadaşımız eşlik edecek. İstanbul, İzmir, Denizli, Kocaeli, Samsun, Tokat, Rize, Burdur, Zonguldak, Kayseri, Muğla, Ankara, Uşak ve Bursa illerinden gelen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

VİDİNLİOĞLU: HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Bilim Şenliği’ne gelen tüm katılımcılara teşekkür etti. Vidinlioğlu, “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Belediyemiz ortaklığında ‘Hayal Et,  Tasarla, Dene ve Üret’ temasıyla hazırlanan Bilim Şenliği’ni gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin; bilime, ilme ve teknolojiye önem vermelerini destekliyoruz. Bizi buralara getiren en önemli şey eğitimdir. Bizi daha ileriye taşıyacak olan da eğitimdir. Eğitimde teknoloji çağı başladı. Bu çağa ayak uydurabilen gençler sizler olacaksınız. Robotları sadece üreten değil, robotları yönlendiren gençler olmalısınız. Hayal kuran ve hayallerinizi gerçekleştiren gençler olarak yetişeceksiniz. Gençlerimiz hayallerini bilgi ve donanımıyla gerçekleştirecek. TÜBİKAT 4007 kapsamında stantlar kuruldu ve projeler sergilenecek. Projeye katkı veren öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Kastamonu’yu güzel bir bilim merkezi haline getirmek için ne destek verilmesi gerekiyorsa, destek vermeye hazırız. Her zaman öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

KARADENİZ: BİLİME VE TEKNOLOJİYE ÖNEM VERMELİYİZ

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu’yla görüştüğünü ve seneye yapılacak olan Bilim Şenliğinde protokol konuşmaları yerine çizgi film izletileceğini ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Bu yıl ki programda protokol konuşmaları var. Burada yapılan bu etkinlik çocukların geleceği için önemli bir etkinliktir. Geçen yıl ki Bilim Şenliğinde bahsettiğim gibi üretmek tek başına bir şey ifade etmiyor. Fayda ve değeri yüksek ürünler üretmeniz lazım. Bu da ancak bilim, teknolojiyle elde edilir. Tonlarca ürün dışarıya gönderiliyor ancak karşılığında ufak bir makine alınıyor. Gelecekte güvende olmak istiyorsak, bilim ve teknolojiye önem vermemiz lazım. Günümüzün savaş ve mücadeleleri bilim ve teknoloji üzerinden yapılıyor. Sizin teknolojiniz ne kadar üstünse askeri yönden de o kadar güçlüsünüz.  Hem okullarda sizlere verilen eğitim hem de bu tür fuar alanları; teknolojinin ülkemizde de gelişmesi açısından faydalı olacaktır. Okulda teknoloji dersleri uygulamalı hale geldiğinde, çizgi film izlemek kadar zevkli olacaktır. Ülkemiz gelişmeye devam edecektir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi ile Bilim Şenliği’nin açılışı gerçekleşti. Şenliğe katkı veren öğretmenler ve okullar adına verilen başarı belgesinin ardından şenlik alanı gezildi. Bugün de devam edecek Bilim Şenliği, ziyaretçilerini bekliyor.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV